Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Nokia Bu Kez Para Kazanmayı Başardı

Nokia Bu Kez Para Kazanmayı Başardı

Nokia 2012'nin dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Son çeyrekte kâr etmeyi başaran firma, yıl genelinde ise büyük bir kayıp yaşamış.

29.01.2013 10:41

Nokia 2012'nin dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Son çeyrekte kâr etmeyi başaran firma, yıl genelinde ise büyük bir kayıp yaşamış. Nokia'nın kötü gidişatına dur demek için attığı adımlar nihayet sonuç vermiş gibi görünüyor. Stephen Elop'un gelişinin ardından birçok projeyi iptal eden, işçi çıkartan ve merkez ofisini satan Nokia, 2012 sonunda yeniden kârlılığa geçiş yapmış. Bugün 2012'nin son çeyrek sonuçlarını açıklayan firma, rakiplerine kıyasla çok geride olsa da kendi açısından düzelen tabloya seviniyor.

Lumia_920_2013

Elop döneminde önce zararı yavaş yavaş azaltan Nokia, nihayet 2012 yılı sonunda 585.7 milyon dolar kâr elde etmiş. Bugün açıklanan çeyrek sonuçları, firmanın uzun bir süre sonra açıkladığı ilk kârlı tablo. Ancak yıl sonundaki kâr Nokia'nın 2012'yi kurtarmasına yetmemiş. Tablonun bütününe baktığımızda firmanın 2012 yılında 3 milyar dolar zarar ettiği görülüyor. Yine de gelecek adına umut verici. Uzun süredir üst seviye, pahalı modelleri satmakta zorlanan Nokia, son çeyrekte 4.4 milyon Lumia ve 2.2 Symbian satmayı başarmış.Özellikle Lumia 920 gibi yüksek fiyatlı modeller firmanın kârlılığa geçmesinde büyük pay sahibi. Nokia, çeyrek sonuçları açıklamasında Microsoft ilişkilerine de değindi. Microsoft'tan her çeyrekte 250 milyon dolar platform destek bedeli alan Nokia, satılan cihaz başına da lisans bedelini de Microsoft'a ödüyordu. Cihaz satışları düşük olduğu için Nokia'nın ödediği para, her zaman aldığından düşük oluyordu ve aslında kasasından para çıkmıyordu.Nokia, bundan böyle lisans bedellerinin alınan 250 milyon dolarlık desteği aşacağını açıkladı. Yani firma artık Windows Phone'u kullandığı için Microsoft'a para ödeyecek. Nokia'nın 585.7 milyon dolarlık kârı ve 4.4 milyon Lumia satışı halen rakiplerin çok gerisinde. Şuan dünyanın en çok telefon satan firması olmasa da Apple, geçtiğimiz çeyrekte 48 milyondan fazla iPhone sattı. Nokia Lumia 620 Türkiye'de Satışa Çıkıyor   Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil