Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Nokia Aslında MeeGo’dan Vazgeçmedi

Nokia Aslında MeeGo’dan Vazgeçmedi

Finlandiya merkezli mobil cihaz üreticisi, Windows Phone ile gelen başarısızlıkların ve prestij kaybının ardından kapalı kapılar ardında bir takım tedbirler almışa benziyor.

13.07.2012 10:44

Finlandiya merkezli mobil cihaz üreticisi, WindowsPhone ile gelen başarısızlıkların ve prestij kaybının ardından kapalı kapılar ardında bir takım tedbirler almışa benziyor.MeeGo ismine  mobil dünya ile biraz da olsa ilgili olan kimse yabancı değildir muhtemelen. Sizlere burada yer alan yazımızda Nokia’dan tamamen koptuğunu söylediğimiz MeeGo’nun Jolla adıyla yolan devam edeceğinden bahsetmiştik.Görünürdeki bu yeni oluşum aslında çok ilginç gelişmelerin habercisi olabilir. Finlandiya merkezli Jolla ekibi, büyük hedeflerle yola çıkmıştı. Bünyesinde çok önemli isimlerin bulunduğu geliştiricilerin, “Jolla Nokia’nın kusursuz projesi MeeGo’yu devam ettiriyor” söylemlerinde bulunması kafalarda soru işareti uyandırıyordu. Peki bu ekip gücünü nereden alıyor?

Yoksa Nokia Komplo teorileri üretmeye gerek yok. Nokia’nın üst düzey yönetimi ile Nokia ailesi arasında bir takım görüş ayrılıklarının olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil ancak girişilen böylesi büyük çaplı bir işten de geri dönmek pek kolay olmayabiliyor bazen. Stephan Elop önderliğinde devam eden başarısız WindowsPhone projesi, henüz iki mağluptan bir galip doğuramadı belki ancak mobil dünyaya yeni bir işletim sistemi kazandırabilir.Jolla projesinin Nokia’nın gerçek sahipleri tarafından finansal anlamda desteklendiği düşüncesi hiç de mantığa aykırı durmuyor. Üstelik ekip içersinde yıllarını Nokia’ya vermiş ve elinde büyük oranda Nokia hisseleri bulunan Nokia ile özdeşleşmiş isimlerin de bulunması tüm bu durumu doğrular nitelikte. Bu güzel gelişme mobil dünyayı fazlasıyla heyecanlandırmaya yetecek bir haber ancak Nokia içinde ciddi bir kavganın da ortaya çıkmasına neden olacağı aşikar görünüyor.Sonrasında ne olacağını ise birlikte izleyip göreceğiz ancak Nokia’nın WindowsPhone 8 sonrasındaki bir başarısızlığı asla kabul etmeyeceği ve olası böyle bir senaryo adına elini güçlendirmeye çalıştığı aşikar.Samsung Galaxy S3 Paramparça>> Sizce bu ekip başarılı olabilir mi?     Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil