Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Neden Mars'a 2 Megapiksel Kamera Gönderdik?

Neden Mars'a 2 Megapiksel Kamera Gönderdik?

NASA'nın yeni Mars robotu Curiosity, milyonlarca dolarlık maliyetine rağmen 2 megapiksel bir kamera taşıyor. Peki ama neden?

14.08.2012 05:01

NASA'nın yeni Mars robotu Curiosity, milyonlarca dolarlık maliyetine rağmen 2 megapiksel bir kamera taşıyor. Peki ama neden?Ay'a yapılan ilk insanlı yolculuk, uzay araştırmaları tarihinde dönüm noktası olmuştu. Ardından uzay istasyonları kurarak, uzayın insan bedeni üzerindeki etkilerine odaklanmaya başladık. Fakat gerek uzay istasyonu gerekse Ay, yaşam açısından elverişli olmadığı için gözümüzü diğer gezegenlere çevirdik.

Mars'ta hayat olmadığını biliyoruz. Fakat bir dönem mikroorganizmaların yaşadığı ve gezegende su bulunduğuna dair bulgular var. Bu sebeple uzay araştırmalarında öncü olan NASA, Mars araştırmalarına hız vermiş durumda. Ekibin Mars'a gönderdiği yeni robot "Curiosity" başarılı bir inişin ardından ilk görüntüleri dünyaya göndermeye başladı. Geniş açılı ve panoramik fotoğraflar gönderen Curiosity, bilim adamları için inanılmaz görüntüler sunsa da biz sıradan insanlar için bu görüntüler oldukça küçük ve kalitesiz. NASA, bu konuda DPReview ekibinin sorularını yanıtlamış. İlk etapta Mars görevinde kullanmak üzere DSLR modellerini deneyen NASA, bu makinelerin sunduğu kalite ve farklı lenslerle kullanılabilmesinden memnun kalmış. Fakat daha sonra bu makinelerin Mars'a uygun olmadığı anlaşılmış. Çünkü robot dünyaya geri dönemeyeceği için tüm görüntülerin kablosuz aktarım ile dünyaya gönderilmesi gerekiyor. Elbette Mars'ta ADSL ya da fiber bağlantı olmadığı için kablosuz aktarım oldukça yavaş. En hızlı kullanımda bile günlük 31.25 MB veri aktarımı yapabiliyor. Eğer DSLR kullanılırsa günde sadece 3-4 fotoğraf aktarmak mümkün olacaktı. Üstelik aktarım sadece resimlerle sınırlı değil, gündelik olarak birçok ölçüm verisinin de aktarılması gerekiyor. Dolayısıyla düşük çözünürlüklü bir kamera, Mars için tek çözüm.

Bu sebeple NASA, Curiosity robotunda öncelikle 4MP bir kamera denemiş fakat ardından 2MP'lik bir kamerada karar kılmış. Birkaç yıl önce kullandığımız cep telefonlarında kullanılanana benzer olan bu kamera, düşük çözünürlüklü olsa da bilim adamları için Mars yüzeyinde neler olup bittiğine dair önemli bilgiler sunuyor. Fakat NASA, daha önce girişmlerde bulundukları 3D konusunda ise başarısız olduklarını belirtiyor. Mars yüzeyinden 3D fotoğraf ya da video kaydı almak şimdilik mümkün değil.NASA Merkezini Ziyaret Edin!Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil