Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Mobil İşlemcide Hız Rekou: 3.1 GHz!

Mobil İşlemcide Hız Rekou: 3.1 GHz!

ARM yapısını kullanan mobil işlemciler, enerji verimliliği sayesinde akıllı telefon ve tabletler için en ideal çözümü sunuyor. Fakat yeni geliştirilen işlemciler dizüstü bilgisayarlara da göz kırpıyor.

07.05.2012 05:07

ARM yapısını kullanan mobil işlemciler, enerji verimliliği sayesinde akıllı telefon ve tabletler için en ideal çözümü sunuyor. Fakat yeni geliştirilen işlemciler dizüstü bilgisayarlara da göz kırpıyor.Samsung, HTC, Apple ve Nokia gibi önde gelen akıllı telefon ve tablet üreticilerinin tercih ettiği işlemci yapısı olan ARM, enerji verimliliği ve ısı konusunda çok başarılı. Bu sebeple düşük güçlü, fansız cihazlar için en ideal işlemciler bu yapı üzerine geliştiriliyor.Son dönemde Intel'in ilk mobil Atom işlemcisini piyasaya sürmesi üzerine pazarda ''ARM vs Intel'' değerlendirmeleri arttı. Intel şimdiden masaüstü, dizüstü, akıllı telefon ve tablet pazarlarında boy gösteriyor. Fakat ARM işlemcilerin masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda kullanıldığına pek rastlamadık. Çünkü ARM işlemciler düşük güç tüketimi için üretildiklerinden yüksek performans ihtiyacı olan cihazlarda sorun yaşamaları muhtemel.

 

Bu konuyla ilgili TSMC'den önemli bir adım geldi. Taiwan merkezli bir yarı iletken üreticisi olan TSMC, 28nm'lik yeni Cortex A9 işlemcisiyle görülmemiş bir hız sınırına ulaşmayı başarmış. Şimdiye kadar 1.5 GHz - 2 GHz arası hızlarla çalıştığını gördüğümüz bu işlemci 3.1 GHz hızına kadar çıkarılmış.Bu da Intel'in x86 mimarisiyle ulaştığı frekanslar seviyesinde. TSMC, bu işlemcinin düşük güç tüketimi istenen dizüstü bilgisayarlarda kullanılabileceğini belirtiyor. Ayrıca Windows 8 ile de uyumlu çalışabiliyor. Bu sebeple ilerleyen günlerde Windows işletim sistemli bir bilgisayarda ilk ARM işlemcileri görebiliriz. Tabii Apple'ın ARM tabanlı MacBook Air hayallerini de unutmamak gerek.Bilgisayarın geleceği mobil mi?
Yorumlar | 0
üye profil