Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
LG Retina Ekranı Gölgede Bıraktı

LG Retina Ekranı Gölgede Bıraktı

Akıllı telefon pazarında ekran boyutları her geçen gün büyümeye devam ediyor. Büyüyen ekran boyutlarına karşılık çözünürlük aynı hızda artmıyor.

29.05.2012 03:13

Akıllı telefon pazarında ekran boyutları her geçen gün büyümeye devam ediyor. Büyüyen ekran boyutlarına karşılık çözünürlük aynı hızda artmıyor. Fakat bu konuda LG’den önemli bir hamle geldi.Akıllı telefonlarda ekran boyutları 3.5 inçlik iPhone’dan sonra hızlı bir biçimde değişti. İlk etapta 3.5- 4 inç boyutlar popüler olurken iPhone karşısında daha büyük ekranlar bir koz haline geldi.Bu sebeple tüm Android üreticileri 4 inç üzerinde boyutlara yöneldi. 2012 yılına baktığımızda pazarın önde gelen firmaları 4.7 – 4.8 – 5.3 inç gibi boyutlara sahip.Ancak büyüyen boyutlarla birlikte çözünürlük artmıyor. Bu konuda iPhone, 326 ppi çözünürlük sunan ekranıyla halen lider konumda.

iPhone’un Retina ekranına cevabı nihayet LG verdi. Bugün bir duyuru yapan firma, 5 inç boyutunda Full HD çözünürlük sunan ekranını tanıttı. 16.9 oranında 1920 x 1080 piksel görüntü sunan ekran, 440 ppi (inç başına düşen piksel sayısı) ile iPhone’un ekranına fark atıyor.Ayrıca LCD teknolojisiyle birlikte kullanılan IPS teknolojisi de ekranın görüş açısını 178 dereceye kadar çıkarabiliyor. LG, yeni ekranın 2012’nin ikinci yarısından itibaren pazarda olmasını planlıyor.Ancak bu ekranı kullanacak ilk cihazların ne zaman geleceği belirsiz. Ayrıca firmanın bu çözünürlüğe sahip farklı ekranlar üretip üretmeyeceği de bilinmiyor.
Yorumlar | 0
üye profil