Koronavirüse meydan okuyan sağlık çalışanlarını konu alan dokunaklı 10 film!

Koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler doğrultusunda; birçok kişinin sosyal izolasyon sürecinde zamanını daha keyifli geçirmek için izlediği filmler karavanına bir yenisini daha ekledik ve en büyük emeği bizler için veren sağlık çalışanlarını konu alan filmleri sizler için seçtik. İşte, sağlık personellerinin hikayelerini konu alan ve onların hayatımızdaki önemini hatırlatan filmler...

Yayınlanma Tarihi: 20.04.2020 11:18
Değiştirme Tarihi: 20.04.2020 11:21
Koronavirüse meydan okuyan sağlık çalışanlarını konu alan dokunaklı 10 film!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs,  gün geçtikçe daha çok hayatı etkiliyor. Sosyal izolasyon süreci ve karantina bekleyişleri herkeste hem psikolojik hem de fizyolojik deformasyonlara sebep olurken salgının en az düzeyde hasarla atlatılması için alınan tüm tedbirlerin ne zaman sonlanacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor. Bu süreçte en büyük zorluğu göğüsleyenler ise şüphesiz, elbette sağlık çalışanları. Kimisi evine günlerce gidemiyor, kimisi ailesinden uzak kalıyor; daha zoru ise bazı sağlık çalışanları da virüse yakalanıyor. Tüm bunlara rağmen bir kez olsun meslek aşkından vazgeçmeyen, gece gündüz kahramanca koronavirüse meydan okuyan sağlık personellerine hepimiz müteşekkiriz. Sosyal izolasyon sürecini evinde geçirirken zamanını film izleyerek değerlendirenler için, sağlık çalışanlarının hayatımızdaki yerini ve önemini konu alan filmleri derledik... Filmlerin sonunda belki gözyaşlarınızı silecek, belki gülümseyeceksiniz fakat bir şeyden eminiz, sağlık çalışanlarımızın değerini bir kez daha anlayacaksınız!

Doktor (1991) The Doctor 
IMDb 7,0  

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Jack McKee zengin ve başarılı bir doktordur. Düzgün seyrinde giden hayatı kanser teşhisi konmasıyla değişecektir. Yıllarca hekim-hasta ilişkisine hekim gözüyle bakan Jack, olaya bir de hasta gözüyle bakmak zorunda kalacak ve yaptığı hataların farkına varacaktır.
 

Doktor Ölüm (2010) You Don’t Know Jack 
IMDb 7,6

Haber ile ilgili metin girin!.


Gerçek olaylara dayanan bir hikayeden uyarlanan ve televizyon kanalı HBO tarafından çekilen film, iyileşme umudu kalmayan hastaların ölmesine yardım ederek kamuoyunun gündemine oturan, ‘ölüm meleği’ lakaplı meşhur Doktor Jack Kevorkian’ın hayatını anlatıyor.

 

Tanrıyı Oynayanlar (2004) Something the Lord Made
IMDb 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Büyük Buhran sırasında başlayan, cerrah Alfred Blalock ile siyahi asistanı Vivien Thomas’ın 34 yıllık ortaklıklarının hikayesi. İlk başta hademe olarak işe alınan Thomas, el becerisi ve kardiyolojiye duyduğu ilgi sayesinde Cerrah Blaloc’un araştırmalarının önemli bir parçası haline geliyor. Ancak dönemin ırkçı yaklaşımı Thomas’ı oldukça zorluyor. Kapalı kapılar ardında sorunsuz yürüyen bu ortaklık ilişkisi, beyazların hüküm sürdüğü kapıların ardında tam bir mücadeleye dönüşüyor.
 

Patch Adams (1998) 
IMDb 6,8

Haber ile ilgili metin girin!.


İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in (Monica Potter) öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.
 

Article 99 (1992) 

IMDb 6,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Veteran Hastanesi’ndeki bir grup doktor, umutsuz bir durumla uğraşmak zorundaydı: çok fazla hasta ve yetersiz yatak kapasitesi. Doktorların sorunlarının asıl sebebi, hastane yönetiminin kemer sıkma politikasıdır. Doktorlar ise ellerinden gelen en iyi şekilde hizmet etmeye karar verirler, bu yönetimin kurallarına karşı gelme ve izinsiz işlemler gerçekleştirme anlamına gelse bile.
 

Aklım Karıştı (1999) Girl, Interrupted 
IMDb 7,3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yaşamına kast etme,günlük ilişkiler yaşama ve kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak ‘Claymoore’ adlı psikiyatri kliniğine yatırılan yazar adayı genç Susanna Kaysen’in buradaki personel ve hastalarla yaşadığı hüzünlü, heyecan verici, iç burkucu ilişkinin hikayesini anlatan film yazar Susannna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanıdan, başarılı filmleriyle bütün dünyaya kendini kanıtlayan James Mangold tarafından sinemaya uyarlanmış.

 

Yetenekli Eller: Ben Carson Hikayesi (2009) Gifted Hands: The Ben Carson Story 

IMDb 7,7


Haber ile ilgili metin girin!.

 

Dr. Ben Carson, işinde oldukça yetenekli bir cerrahtır. Kendisine gelen son vaka, onun bu yeteneğini kanıtlamasında bir kez daha etken olacaktır. Dr. Carson’un bu yeteneğini nasıl kazandığı, geçmişindeki zorlu mücadelede saklıdır.

 

Zeka (2001) Wit 
IMDb 8,0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

1998’de Pulitzer ödülü kazanmış bir tiyatro oyunundan uyarlanan tv filmi, kendisine konulan kanser teşhisinin ardından, hayatı sorgulamaya başlayan bir kadının hikayesini anlatıyor. Edebiyat Profesörü olan Vivian Bearing; koyulan kanser teşhisinin ardından, hayatını gözden geçirirken, önceliklerini de yeniden değerlendiriyor.

 

Uyanışlar (1990) Awakenings 
IMDb 7,8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Oliver Sacks’ın kendi hayatını kaleme aldığı aynı isimli romandan sinemaya uyarlanan film, ömrünü bilime adayan asosyal bir doktorun, icat ettiği bir ilaç sayesinde değiştirdiği yaşamları anlatır. Nörolog Malcolm Sayer, yeni çalışmaya başladığı bir hastanede, daha önce görmediği tarzda bir hastalığa sahip bir grup hastayla karşılaşır. Bu insanlar uzun yıllardır hareket etmeden yatağa bağlı bir şekilde uyku modundadırlar. Doktor Malcolm bir konferans esnasında tanıtılan bir ilacın bu hastalığı da iyileştirebileceğini düşünür ve bu hastalar üzerinde uygulamaya başlar. Uyandırılıp hayata dönen ilk hasta Leonard Lowe olur.

 

Fil Adam (1980) The Elephant Man 
IMDb 8,1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Fil Adam, gerçek bir hayat öyküsünü anlatıyor. 1880’ler Londra’sındayız. Şehrin sokaklarından süzülen kasvet ve karamsarlık, arka sokaklarda olup bitenleri belli eder nitelikte. Doktor Treves, isli sokaklarda gezindiği esnada gezici bir sirke rastlıyor. Önündeki kalabalıktan anlaşıldığı üzere içeride normal olmayan bir gösteri var. Ve bu normal olmayan gösterinin kahramanı, doğuştan engelli olan John Merrick. Annesi Merrick’e hamileyken bir fil tarafından saldırıya uğradığı söylenir bu sirkte. Doktor Treves ise hızlı bir hamleyle tedavi altına almak ister bu fil görünümlü adamı ve istediği gibi de olur. Her haliyle ürkütücü olan fil adamın bu korkunç görünümünün altında, gönlünde yatanlar ise zamanla dökülmeye başlar.

Kaynak: Sinefesto