Koronavirüs, Walt Disney'e 11 milyar dolara mal oldu

Koronavirüs salgınının eğlence sektörünü tamamen durdurması nedeniyle, sinema dünyası da büyük yara aldı ve birçok şirket büyük borçlandı. Bu şirketlerden biri de Walt Disney Stüdyoları oldu. Disney, geçtiğimiz ay 6 milyar dolarlık krediye imza atarken, krediye bu ay 5 milyar dolar daha eklendi. Pandeminin seyri henüz bilinmediği için bu sürecin ne kadar devam edeceği de belirsizliğini koruyor.

Yayınlanma Tarihi: 15.04.2020 17:06
Değiştirme Tarihi: 15.04.2020 17:08
Koronavirüs, Walt Disney'e 11 milyar dolara mal oldu

Tüm dünyayı derinden etkileyen ve büyük bir ekonomik krize neden olan Covid-19, insanların evlerinden çıkmasını engellediği için eğlence sektörünü tamamen durdurdu. Disney'in film şirketi ve Disney+ online streaming platformunun yanı sıra milyonlarca dolar gelir sağlayan tema parkları bulunuyordu. Tabii tüm parklar da platform ve stüdyo gibi kapılarını kapadı. Tema parkları için de ayrıca 11 milyar dolarlık anlaşma yapıldığı belirtiliyor. Söylenenlere göre Disney'in yaptığı bu kredi anlaşması 2021'in Nisan ayına kadar devam edebilir.

Koronavirüs salgınının tüm prodüksiyonları durdurması nedeniyle yalnızca bu yılın değil önümüzdeki yılın da etkileneceği söyleniyor.

Salgının bitmesinin ardından herkesin iş başına dönmesi durumunda dahi, büyük bütçeli yapımların ancak 2022 yılında izleyicileriyle buluşabileceği öngörülürken; şimdilik Netflix gibi platformlar yıl sonuna kadar ellerinde yayınlayabilecekleri içeriklerinin olduğu biliniyor.

Disney+'ın da Disney'in arşivindeki tüm filmleri ve dizileri yayınlaması durumunda uzun bir süre durum kurtarılabilir gibi görünüyor.

Ancak filmlerini doğrudan vizyona sokan şirketler için bir çözüm bulunmuyor. Sinema salonları için de durum farksız. Salonların bağlı olduğu şirketlerin insiyatifine göre yapımlar online'a taşınıyor ya da arabalı açık hava sineması benzeri çözümler üretiliyor. Tabii bu sırada çözüm bulamayanlar da iflas bayrağını çekerek piyasayı terk ediyor.