İtalyan yönetmen ve gazeteci Tosarelli'den Koronavirüs Belgeseli'ne dair açıklamalar geldi

İtalya’da çarpıcı bir şekilde etkisini sürdüren koronavirüs salgını hakkında bir belgesel çeken gazeteci ve yönetmen Francesca Tosarelli, pandemiyi görüntülerle belgelemenin etik sorumlulukları hakkında konuştu. Belgeselin çekim sürecinden de bahseden Tosarelli, bu süreçte neler yaşadığına ve durumun ne kadar ince bir çizgi olduğuna değindi. Detaylar haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 15.04.2020 10:07
Değiştirme Tarihi: 15.04.2020 10:07
İtalyan yönetmen ve gazeteci Tosarelli'den Koronavirüs Belgeseli'ne dair açıklamalar geldi

İtalya’da bulunan gazeteci ve yönetmen Francesca Tosarelli ve foto muhabiri Fabio Bucciarelli, İtalya’nın Bergamo kentinde koronavirüs salgınına yakalandığından şüphelenen kişileri ziyaret eden Kızılhaç gönüllüleriyle çalıştı ve ikili; Arte, Al Jazeera, Channel 4 gibi çeşitli haber kanallarında yayınlanan bu videoları bir araya getirdikleri bir belgesel de hazırladı.

Yıllarca Irak’ta, diğer Orta Doğu ülkelerinde saha deneyimi yaşayan Francesca Tosarelli’ye sosyal izolasyonun sağlanmaya çalışıldığı, herkesin eve kapandığı bu süreçte dışarı çıkıp bir belgesel çekmeye karar vermenin etik sorumlulukları hakkında ne düşündüğü sorulması üzerine, özellikle de basın özgürlüğüne dikkat çeken Tosarelli, krizi etik olarak nasıl belgeleyeceğini düşünmekle yükümlü olduğundan bahsederken sözlerine şu şekilde devam etti:

 “İtalya’da bir ay önce ekranlarda dolaşan görüntüler boş sokaklardan ve maske takan insanlardan ibaretti. Hikâyenin bir kısmının eksik olduğunu hissettim ve gerekli koruyucu giysilerle nasıl güvenli bir şekilde korunacağımı öğrenmek, doğru zaman ve konumun ne olacağını anlamak için kendime zaman ayırdım.”

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Belgesel Nelere Değindi?

Francesca Tosarelli, salgının insan yaşamı üzerindeki sonuçlarını görselleştirirken virüsün sosyal sınıfa bağlı olarak nasıl farklı sonuçları olduğunu göstermek istemiş. Doğası gereği görünmez olan bir şeyi, gerçek insanların hikâyelerini dinleyerek belgelemenin gerekli olduğunu düşünerek titiz bir çalışma gerektiren çekim süreci için ise Tosarelli sözlerine şöyle devam ediyor:

“Hastanın evine vardığımızda gönüllüler tarafından aile üyelerine tanıtıldık. Bu hassas bir andır çünkü durum hasta için dramatik olabilir ve her şeyi açıklamak için sadece birkaç dakikanız var. Tanıştığım insanlar durumu belgelemenin önemini hemen anladılar ve bizi sıcak karşıladılar. Onlarla konuştum, acilen hikâyelerini İtalya’nın iki hafta gerisinde olan dünyanın geri kalanına iletmek istediler. Birçoğu yaptığımız şey için bize teşekkür etti ve düzenli olarak iletişim hâlinde kaldık. Bu, mesajınızın yararlı olduğunu bilmek, bir gazetecinin alabileceği en güçlü motivasyon.”

Tosarelli Diğer Yapımcılara Ne Önerdi?

Öte yandan Francesca Tosarelli, salgını belgelemek isteyen film yapımcılarına da bazı tavsiyeler verdi ve sahada çalışmak için daha önceden bu konuda tecrübe sahibi olmanın faydalı olacağının üzerinde durdu.

Koruyucu giysiler giymenin ve güvenlik protokolünü doğru bir şekilde uygulamanın önemine dikkat çeken yönetmen, insanlarla empati kurarak konuyla ilgili önemli mesajları iletmek için karakter tabanlı belgeseller çekmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.