İstanbul, tarihi sineması ile vedalaşıyor, Rexx Sineması'ndan sinemaseverleri üzen haber geldi

Kadıköy'ün köklü sinemalarından biri olan Rexx Sineması'nın koronavirüs sonrasında da bir daha açılmayacağı öğrenildi. Antrakt Sinema'nın haberine göre, Rexx Sineması'nın tahliye işlemlerine başlandı.

Yayınlanma Tarihi: 27.03.2020 14:20
Değiştirme Tarihi: 27.03.2020 14:29
İstanbul, tarihi sineması ile vedalaşıyor, Rexx Sineması'ndan sinemaseverleri üzen haber geldi

İstanbullu birçok sinemasever için ayrı bir değeri olan ve yıllardır yerini koruyan ünlü sinema Rexx'in, salgından sonra da açılmayacağı öğrenildi.

Geçtiğimiz haftalarda, koronavirüs nedeniyle ülke çapındaki tüm sinemalar İçişleri Bakanlığı'nın talimatı üzerine kapılarını sinemaseverlere kapatmıştı.

Kapalı alanların tehlike arz etmesi ve sosyal mesafenin korunması öncelik alınması sebebiyle, 1961 yılında açılışını yapan Kadıköy'ün köklü sineması Rexx Sineması da kapısına kilit vuranlar arasında bulunuyordu. Ancak öğrenilenlere göre, Rexx bir daha hiç açılmayacak. Sinemanın tahliye işlemlerine başlandı ve böylece sinema, faaliyetlerine tamamen son verdi.

Yurt dışında da aynı durumlar yaşandığı için Avrupa'da tüm sinemaların kapatılmasının ardından Uluslararası Sinema Birliği açıklama yaparak hükümetlerden maddi destek istemişti. Aksi takdirde sinemaların geri açılamayacağını, tüm çalışanların işsiz kalacağını belirten sendika, dayanışmaya davet etmişti. Ülkemizdeki sinema salonlarını neler beklediği ise, süreç içinde belli olacak.