Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
iPad'in Rakibi Yok!

iPad'in Rakibi Yok!

Apple, 2012'nin ikinci çeyreğinde de iPad ile tablet pazarını domine etti.

16.08.2012 07:01

Apple, 2012'nin ikinci çeyreğinde de iPad ile tablet pazarını domine etti. Akıllı telefon pazarında her yıl milyonlarca iPhone satan Apple, buna rağmen Android'in nefesini ensesinde hissediyor. iPhone satışları artsa da büyüyen pazardan daha iyi pay elde eden Android, şuan iPhone'u geride bırakmış durumda. Fakat bu durum, tablet satışlarına yansımıyor. Özellikle 2011'de iPad'in karşısına birçok rakip çıkaran Android üreticileri, onun yükselişini bir türlü durduramadı. "İyi sattı" denilebilecek tek ürün, Amazon'un 199 dolarlık Kindle Fire tabletiydi.

iSuppli'nin verilerine gör 2012'nin ikinci çeyreğinde de Apple yükselmeye devam etti. Bir önceki çeyrekte 12 milyon civarında iPad satan firma, ikinci çeyrekte bu rakamı 17 milyona çıkarmış. Yakaladığı %44'lük artış sayesinde de global pazar payını %69,6'ya yükseltmiş. Apple'ın en yakın rakibi ise Samsung ancak Koreli firma çok gerilerde kalmış durumda. Firmanın toplam satış rakamı 2,2 milyon civarında ve ilk çeyreğe göre bir yükseliş gösterememiş. Uygun fiyatlı Kindle Fire ile dikkat çeken Amazon ise 1 milyon civarına ulaşıp başarılı olmuş. Pazarın iddialı ismi ASUS da dördüncü sırada geliyor.

Apple'ın diğer ürünlere göre daha pahalı olan iPad'i başarılı bir şekilde satması, rakipleri uygun fiyat segmentine yöneltiyor. Geçtiğimiz yıl başarılı olan Kindle Fire'dan esinlenen Google, bu sebeple ASUS'la birlikte Nexus 7'yi piyasaya sürdü. Bu sebeple içinde bulunduğumuz çeyrekte en dikkat çekici değişimi bu ürün sergileyebilir. Microsoft'un tablet hamlesi ise muhtemelen son çeyrekte etkisini gösterecek. iPhone 5, Eylül'de GeliyorYazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil