Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İnsan Varlığını Algılayan Radar Teknolojisi

İnsan Varlığını Algılayan Radar Teknolojisi

Panasonic, yeni nesil trafik güvenlik sistemleri için gelişmiş bir radar teknolojisi geliştirdiğini duyurdu. Yeni radar teknolojisi, insanların ve araçların onlarca metre mesafeden algılanabilmesini sağlıyor.

13.05.2012 18:47

Milimetrik dalgalı radarteknolojisi gece, yağmur, kar ve güneş ışığı gibi görüş mesafesinin az olduğu koşullarda bile nesnelerin algılanmasına olanak tanıyor. Bu yenilikçi teknoloji kavşaklardaki trafik kontrol sensörlerine konuşlandırıldığında, sürücülerin kör noktalarında kalan yaya ve bisikletleri algılayarak trafik güvenliğini artırıyor.  

Panasonic’in geliştirdiği yeni radarteknolojisi de kavşaklardaki trafik denetim sensörlerinin kötü hava koşullarında dahi 40 metreye kadar olan mesafedeki yayaları ve bisikletleri algılamasını sağlıyor.

Panasonic’in gelişmiş radar teknolojisi insan bedeninin arabalara kıyasla radar sinyallerine daha zayıf tepki vermesine rağmen aynı anda hem insanları hem de otomobilleri algılama becerisine sahip. Böylelikle yeni teknoloji geleneksel milimetrik dalgalı radarteknolojilerinin getirdiği zorlukların aşılmasını sağlıyor.

50 santimetreden az menzil çözünürlüğü ve 5 derecelik açısal çözünürlüğe sahip yeni teknoloji bu yönüyle yüksek algılama performansı sunuyor. Yeni teknoloji ayrıca kızılötesi, optik kameralar ve lazer sensörleri gibi algılama performansları görüş şartlarından önemli oranda etkilenen donanımların aksine, gece, yağmur, kar ya da yoğun sis gibi şartlardan etkilenmiyor.

Kaynak:www.scroll.com.tr  

Yorumlar | 0
üye profil