Hollywood dizi ve film çekimleri için tarihi verdi! Dizi ve film setleri ne zaman başlayacak? İşte, o tarih!

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına alması ile birlikte, Mart ayından itibaren askıya alınan dizi ve film projelerinden normalleşme adımları ile birlikte yeni haberler gelmeye başladı. Koronavirüs salgını ile mücadele halinde olan Amerika da, Hollywood'a verdiği arayı sonlandırmaya karar verdi. Salgının hala devam etmesine rağmen, Kaliforniya'da dizi ve film setlerinin çalışmaya başlamasına karar verildi. Peki bu normalleşme adımları ile birlikte planlanan yeni tarih nedir? Hollywood projeleri ne zaman hayata geçmeye başlayacak? İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 08.06.2020 16:02
Değiştirme Tarihi: 08.06.2020 16:06
Hollywood dizi ve film çekimleri için tarihi verdi! Dizi ve film setleri ne zaman başlayacak? İşte, o tarih!

Pandemi sebebi ile Mart ayının ilk haftalarında durdurulan dizi ve film çekimleri, koronavirüs etkisini devam ettirse de, normalleşmeler ile birlikte başlayacak ve projeler hayata geçmeye devam edecek. Amerikan film sektöründe oluşmaya başlayan kriz tehlikesi, Hollywood'u harekete geçirerek stüdyolara dönüşleri başlattı. Çalışma şartlarının belirlenmesi beklenirken daha fazla zaman kaybetmek istemeyen film ekipleri Amerikan Stüdyoları'nın yeni oluşumunı beklemek yerine farklı ülkelerde çekim yapmaya karar verdi. Kaliforniya'da, film ve dizi prodüksiyonları 12 Haziran tarihi itibariyle belli çalışmaları, alınan tedbirler doğrultusunda başlatabilecek.

Alınan bilgilere göre koronavirüs salgınının daha az etki gösterdiği bölgelerde çekim yapılması hususunda Kaliforniya valisi Gavin Newsom ile California Department of Public Health, tüm eyalet için ortak bir karar verdi fakat Sağlık Departmanı, eksiksiz bir biçimde tüm kurallara uyma şartı ile bunun mümkün olduğunun altını çizdi. Yapılan açıklamada:


"Ne gibi değişikliklerle hangi bölgelerin yeniden açılabileceğine dair kılavuz yayınlama çalışmalarımız sürerken, kılavuzun her anlamının kaldığımız yerden devam edeceğimiz olmadığını hatırlamak önemli. Bulunduğunuz bölgenin sağlık görevlileri hangi bölgelerin açılacağına karar verecek." ifadelerine yer verildi.


Kaliforniya'nın her yerinde olmaması kaydı ile başlayacak çekimler, koronavirüs yoğunluğu sebebi ile özellikle de Los Angeles ve çevresinde gerçekleştirilmekten sakınılacak. George Floyd protestolarını da göz önünde bulundurarak çekimler için belli rotalar belirlenecek.
 Avatar 2, Matrix 4, Shang-Chi, Mission Impossible 7 gibi filmlerin set hazırlıkları yeniden başlayacak gibi görünse de, net tarihler henüz belirsizliğini koruyor.