Hollywood çökerek yerini Çin sinemasına mı bırakacak? Lionsgate'i altüst eden pandemi ve detayları

Tüm dünyada dengeleri altüst eden pandemi, sinema sektöründe de deprem etkisi yarattı. Birçok filmin geleceğine tekrardan yön veren covid-19 sonrasında ise film sektörünün yeniden yapılanacağı çok konuşuluyor. Hollywood'un, yerini Çin sinemasına bırakacağı söylentileri ise gün geçtikçe artıyor.

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2020 11:23
Değiştirme Tarihi: 01.04.2020 11:31
Hollywood çökerek yerini Çin sinemasına mı bırakacak? Lionsgate'i altüst eden pandemi ve detayları

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, alınan tedbirler dahilinde sosyal izolasyonu sağlamak da herkesin sorumluluğu haline geldi. Bu süreçte kapatılan birçok kapalı mekana, sinema salonları da dahildi. Süreç böyle devam ederken; ertelenen vizyon filmleri yapım şirketlerini ve sinema salonlarını da derinden sarstı. Sinema sektörünün online izleyici ile açığı kapatma çabasına rağmen, piyasanın durma noktasına gelmiş bulunması ise gerçeği değiştirmiyor. Bu durumdan etkilenen şirketlerden biri de Lionsgate. Alınan haberlere göre, Lionsgate'in dağıtım ve pazarlama departmanlarında ciddi rakamlarda işten çıkarmalar gerçekleştiriliyor.

Deadline'ın onayladığı bilgilere göre, "Lionsgate" film şirketinde 'yeniden yapılandırma' adı altında işten çıkarma süreci başlatıldı. Dünya çapında Lionsgate'in çalışanlarından bazılarını ücretsiz izne, bazılarını ise tamamen işten çıkardığı biliniyor. İşten çıkarılanların başında ise dağıtım ve pazarlama departmanlarının çalışanları var.  

Lionstage'te bir süre önce de benzer bir durum yaşanmış, 2018 yılında şirketin başına Joe Drake geçmiş ve tam 1 yıl sonra 25 çalışanın işi sonlandırılmıştı ancak şimdilerde Lionsgate'in vizyon tarihlerini ertelediği filmlere yeni tarihler atamadığı da görülüyor ve bu durumda akıllara, şirketin iflas edip etmeyeceği sorusu geliyor.

Lionsgate'in koronavirüs nedeniyle ertelenen filmleri arasında "Testere" serisinin yeni filmi "Spiral: Testere Devam Ediyor" ile Sarah Paulson başrollü korku filmi "Run" ve Janelle Monae başrollü korku filmi "Antebellum" bulunuyor. 
Şirket üç film için de yeni bir tarih belirlememeyi tercih ederken, Hilary Swank başrollü "Fatale" filmi için ise erteleme kararı verilmediği için filmin vizyon tarihi hala 19 Haziran 2020 olarak görünüyor.

Lionsgate, başrolüne Daniel Craig'in hayat verdiği, Rian Johnson filmi "Knives Out" (Bıçaklar Çekildi) ile büyük bir başarı yakalamış; film, 12 haftalık vizyon macerası boyunca dünya çapında 311.6 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etmişti. Son derece iyi bir sinematografiyi seyirciye sunan film gişede de yüzleri güldürmüştü.

Bu haberler üzerine son günlerde sinema sektöründe en çok konuşulan konu ise, pandemi nedeniyle tüm dünyadaki sinema sektörü yeniden yapılanıp, şayet kısa sürede salgın en aza indirgenip geride bırakılamazsa, Hollywood'un çökerek yerini Çin sinemasına bırakabileceği oldu. Süreç ile birlikte şirketlerin gidişatı da belirsizliğini korumaya devam ediyor.