Harry Potter, Çin sinemasına seyirciyi geri kazandıracak...

Koronavirüs sebebiyle haftalarca kapalı kalan Çin sinemalarının açılışı yapılması planlanırken; 3D ve 4K restorasyonu ile "Harry Potter ve Felsefe Taşı" filminin seyirciyi geri kazandırması hedefleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 20.03.2020 16:13
Değiştirme Tarihi: 20.03.2020 16:13
Harry Potter, Çin sinemasına seyirciyi geri kazandıracak...

Resmi bir vizyon tarihi henüz açıklanmayan filmin genel bilet uygulaması, Maoyan'da 30 Nisan olarak listeleniyor. Bu, filmin genellikle yılın en yoğun hafta sonlarından biri olan 1 Mayıs İşçi Bayramı tatili boyunca kalabalıkları çekecek şekilde konumlandırıldığını bariz bir şekilde gösteriyor.

 

Bazı küçük sinemalar sessiz sedasız hizmete açılırken, çoğu, haftalardır virüsün yeni onaylanmış vakalarının olmadığı Sincan bölgesinde bulunuyor. Ancak Pekin ve başka yerlerdeki sinemalar şimdi yeniden açılmaya hazırlanıyor.

“Harry Potter ve Felsefe Taşı” 2002 yılında Çin'de sadece 10 milyon dolar hasılat elde etmişti ancak, sonradan serinin devamı ve kitap serisi büyük başarı elde etti. Çin sinema endüstrisi o zamanlar, son yıllarda olduğu kadar geniş ve güçlü değildi. Şimdiki hasılatına göz atabileceğimiz benzer film Fantastik Canavarlar'ın, iki filmi en yüksek  80 milyon dolar hasılata ulaştı. Bu nedenle, Harry Potter şimdi olsaydı ne kadar iyi hasılat yapabileceğini tahmin etmek güç değil.   

Warner Bros. konu ile ilgili henüz detaylı bir açıklamada bulunmadı. Bu nedenle stüdyonun bu gösterimlerde Çin gişe gelirlerinin % 25'lik payını alıp almayacağı bilinmiyor.