Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Google, Safari Kullanıcılarını Takipten Ceza Ödeyecek

Google, Safari Kullanıcılarını Takipten Ceza Ödeyecek

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, Google'ı Safari kullanıcılarını izinsiz takip etmesi sebebiyle büyük bir cezaya çarptırabilir.

07.05.2012 04:49

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, Google'ı Safari kullanıcılarını izinsiz takip etmesi sebebiyle büyük bir cezaya çarptırabilir. Federal Ticaret Komisyonu, kısa adıyla FTC, Google'ı 10 milyon $ ve üzeri bir cezaya çarptırabilir. Bloomberg'in haberine göre, "konu ile yakından ilgili" bir kişi bunu bildirmiş.Sebep ise kişisel internet gizliliğinin ihlâli. "Sorusu olan tüm yetkililerle görüşmeye hazırız." diyor Google sözcüsü Chris Gaither.

  Mountain View merkezli şirket, Apple'ın mobil cihazlarını kullanan kullanıcıların internet aktivitelerini takip ederken yakalanmıştı. Arama devi, federal yasaları çiğnemek ve kullanıcının gizliliğini Apple cihazlarının varsayılan tarayıcısı olan Safari'ye çerezler ve takipçiler yerleştirmekle suçlanıyor. Google'ın Safari ayarlarıyla oynaması, oldukça ilginç bir durum, öyle ki Google bu işi Safari'nin Apple'a ait olmayan yazılımların güvenli olarak kullanılması için geliştirilen "özel bilgisayar kodu"nun oynanması ile oluşuyor. Ünlü Wall Street Journal gazetesi de konu ile ilgili şubat ayında bir makale yayınlamıştı... Bu kod ilk olarak Stanford Üniversitesi İnternet ve Halk Merkezi'nde araştırma görevlisi olan Jonathan Meyer tarafından fark edildi. Meyer, durumu bir blog gönderisinde açıkladı. Google, Wall Street Journal'ın haberinin ardından bu kodu kaldırdı.Google'ın bu durumun yasa dışı bir durum olmadığını kanıtlamak için yaptığı açıklamalarda kodun sadece farklı sitelerdeki Google +1 butonunun doğru işleyebilmesi için kullanıldığını söylediği gözlendi.
Yorumlar | 0
üye profil