Google Glass, Da Vinci Tarafından mı İcat Edildi?

Google Glass, Da Vinci Tarafından mı İcat Edildi?
Yayınlanma Tarihi: 02.04.2013 13:43
Değiştirme Tarihi: 02.04.2013 13:45

15. yüzyılda yaşamış olan ve birçok esere imza atan Leonard Da Vinci'nin ilginç tasarımı ortaya çıktı. İddialara göre bu çizim Google Glass gibi bir cihaz için yapılan ilk tasarım olabilir.

15. yüzyılda yaşamış olan ve birçok esere imza atan Leonard Da Vinci'nin ilginç tasarımı ortaya çıktı. İddialara göre bu çizim Google Glass gibi bir cihaz için yapılan ilk tasarım olabilir.Leonard Da Vinci insanlık tarihine adını yazdırdı. Günümüzdeki birçok cihazı öngören tasarımları, ünlü Mona Lisa gibi yaptığı resimler ismini ölümsüzleştirdi. Ölümünün ardından 494 sene geçmesine rağmen Da Vinci'nin isminden sıkça bahsediliyor. Ünlü bilim adamının arkasında bıraktığı şemalar ve dipnotlar Dr. Burt Wilde gibi birçok araştırmacı için resmen bir hazine.Illinois Üniversitesi araştırmacıları Da Vinci'nin Google Glass gibi bir cihaz için ilk tasarımı yaptığına dair kanıt bulduklarını söylüyorlar. Burt Wilde telefonda verdiği röportajda çizimlerin ilkel ancak metinlerin kolayca anlaşılabilir olduğunu belirtiyor.

davinci29 yaşındaki nükleer fizikçi Google Glass için özel bir arama yapmadan üç yıl boyunca Da Vinci'nin çizimlerini incelemiş. Soğuk füzyon hakkında araştırmalar yapan Wilde bu konu hakkında herhangi bir şey bulamamış. Ancak Milan'daki Biblioteca Ambrosiana kütüphanesinde Da Vinci'nin çizimlerini inceleyen Wilde, ilginç bir şey bulmuş.Etrafındaki diğer çizimlerden daha küçük bir çizimle karşılaşan Wilde'ın dikkatini bir çeşit gözlük takan bir adam çizimi çekmiş. Çizime göz atacak olursak kulak arkasından başlayan tasarım burun köprüsüyle destekleniyor. Tasarımın yan tarafında ise küçük bir kutu yer alıyor. İlginç cihaz tasarımı gözlük gibi gözüküyor. Çizimde daire içinde başka bir görüntü daha var. Wilde'ın belirttiğine göre bu başka bir sahne.Notlarda Occhiovita Immagine kelimesi yer alıyor. Bunu kabaca çevirirsek gözdeki yaşam resmi diyebiliriz. Wilde'ın söylediğine göre bu tasarımı takan insan kendi yaşamını ve başka bir yaşamı veya hayatla ilgili başka bir aktiviteyi görecekti. İşin diğer ilginç yanı ise notlarda "Importante Testo" yani önemli metin anlamına gelen bir anlatım var. Da Vinci'nin aslında hayat aktivitesi olarak metinleri hayal etmiş olması.Yani Google Glass gibi. Da Vinci'nin çizimleri gerçek ve giyilebilir teknoloji görüntülerini de yüzyıllar önce bulmuştu. Sonuç olarak bu ilginç çizimin daha önce keşfedilmemiş olması, bilinse de günümüzde duyulmamış olması dikkatlerden de kaçmıyor. Ronaldo, Ibrahimovic ve Neymar Bu Videoda!Yazıya ulaşmak için tıklayın