Filmmor ve Documentarist, sinemaseverleri evde geçirdiği süreç boyunca yalnız bırakmayacak

Filmmor ve Documentarist, sinemaseverleri evde geçirdiği süreç boyunca yalnız bırakmayacak
Yayınlanma Tarihi: 17.03.2020 17:23
Değiştirme Tarihi: 17.03.2020 18:12

Ertelenen ve iptal edilen tüm organizasyonlar sinemaya da kan kaybettirdi. Bu süreçte birçok platform ise internet üzerinden sinema sektöründe aktif rol alma kararına vardı.

Salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalan festivallerden biri de 16 Mart’ta İstanbul’da başlaması planlanan 18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali oldu, buna istinaden festivalin pandemi olarak tanımlanan koronavirüsün yayılması kontrol altına alındıktan sonra düzenleneceği belirtilirken, bu süre zarfında online festival etkinliklerinin devam edeceği açıklandı. 

İnsanların salgın nedeniyle evde geçirmek zorunda kaldığı bu süreci, festival ruhunun kaybolmaması adına online platformlarda yaşatmaya çalışan Filmmor, her gün ücretsiz bir film yayınlama kararı aldı.Filmmor online gösterimler kapsamında ilk gün "İsyan-ı Nisvan" filmini sinemaseverler ile buluştururken, ikinci gün de "70-80-90", "Masum", "Küstah" ,"Fettan" sinemaseverler ile paylaşıldı. 

Her gün 16:00’da paylaşılan filmler, bir sonraki gün 16:00’ya kadar izlenebiliyor.

Dünyanın dört bir yanından belgeselleri sinemaseverlerle buluşturan Documentarist de aynı şekilde salgın nedeniyle her gün yeni bir filmi online platformlarından paylaşacağını duyurdu. Docomentarist’in online seçkisinin odağında ise güncel-küresel problemleri ele alan filmler olması sebebiyle, izleyicilerin ilgi odağı olması hedefleniyor.

Documentarist'in, ilk gün Yann Arthus-Bertrand imzalı İnsan – Human (2015) belgeselini izleyicilerle paylaşmasına ilaveten, ikinci gün seçilen film ise Lübnan yapımı Geride Kalanlar – Mayyel ya ghzayyel (2016) oldu.