Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
FBI Facebook’u Dinlemek İçin Düğmeye Bastı

FBI Facebook’u Dinlemek İçin Düğmeye Bastı

FBI, Web bazlı haberleşme siteleri dinlemek için düğmeye bastı. Yetkililer, Facebook, Google, Microsoft, Skype, Yahoo ve Apple’ın, sohbet ve haberleşmeyi sağlayan sitelerinde neler konuştuğunu bilmek istiyor.

08.05.2012 18:19

FBI, Web bazlı haberleşme siteleri dinlemek için düğmeye bastı. Yetkililer, Facebook, Google, Microsoft, Skype, Yahoo ve Apple’ın, sohbet ve  haberleşmeyi sağlayan sitelerinde neler konuştuğunu bilmek istiyor. FBI’ın yöneticileri günümüzün koşullarından şikâyetçi. Ev telefon ile haberleşmenin gün geçtikçe düştüğü ve sosyal ağ ile web bazlı haberleşme ağlarının popüler olduğu bu dönemde, kişileri istediği gibi dinleyemediği ve istihbarat toplayamadığı için şikayet ediyor.  

Servis sağlayıcıları FBI’ya farklı tepkiler veriyorlar. Apple, iChat ve FaceTime için FBI’ın bu isteğini kabul etti. Hatta Microsoft’da bu isteğe sıcak bakıyor. Google, Facebook ve Yahoo şimdilik kararsız.

 1994 yılında ABD’de yapılan bir kanun değişikliğinden sonra telefon görüşmelerinde istediği gibi top koşturan FBI, benzer bir düzenlemeyi web bazlı servislerde de istediğini belirtiyor. Öyle ki servis sağlayıcılarının kendi servislerinde FBI tarafından yüklenen bir yazılım sayesinde tüm haberleşme trafiğini kontrol altında tutmak için düğmeye bastığı biliniyor. Bu tür platformlar özgür bırakılmalı mı?Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil