En Tuhaf Elektrikli Araç

Son dönemin gündemden düşmeyen konusu elektrikli araçlar iyiden iyiye hayatlarımıza girmeye başladılar.

Yayınlanma Tarihi: 25.05.2012 13:05
Değiştirme Tarihi: 25.05.2012 13:04
En Tuhaf Elektrikli Araç

Son dönemin gündemden düşmeyen konusu elektrikli araçlar iyiden iyiye hayatlarımıza girmeye başladılar. Elektrikli araç denince çoğumuzun aklına ilk olarak sessiz çalışan dört tekerlekli ve çevreci vasıtalar geliyor. Oysa piyasada uzun süredir elektrikli bisikletler bulunmakta. Fakat haberimize konu olan model, elektrikli araç denince akla ilk gelenler kategorisinde yer almıyor. Çünkü bu aracı diğerlerinden ayıran pek çok özellik bulunmakta.

İki tekerlek üzerinde yol almasıyla bir tür motosiklet, kapalı kabine sahip olmasıyla da araba kategorisinde yer alabilecek bir model olan C-1, bir arabanın sunduğu güvenlikten ödün vermeden bir motosikletin sunduğu kıvraklığı ve çevikliği başarıyla harmanlıyor.

Denge sağlamak için bir tür jiroskop sisteminden faydalanan araç, kırmızı ışıkta dururken dengesini başarıyla koruyor. Tam olarak şarj olması 6 saat alan C-1, saatte 193 kilometre gibi bu tarz bir araç için hayli şaşırtıcı bir son hız değerine sahip. Modelin sunduğu menzil ise 300 kilometrenin üzerinde. 2014 yılında kullanıcılarla buluşacak olan C-1'in fiyatı ise 12.000 ile 16.000 dolar arasında değişecek.