En iyi yönetmenler

Olay örgüsünden senaryoya, oyunculardan provalara kadar bir filmin tüm aşamalarından sorumlu olan yönetmenlerin oldukça zor bir iş yaptıkları katıksız bir gerçektir. Bizler de sinemaya yön vermiş en iyi yönetmenleri sizler için derledik. İşte sinema tarihine damga vurmuş en iyi yönetmenler…

Yayınlanma Tarihi: 13.10.2021 13:57
Değiştirme Tarihi: 13.10.2021 13:57
En iyi yönetmenler

Yönetmenlik mesleği, zor ve emek isteyen bir meslektir. Bir film için oyuncular ve senaryo ne kadar önemliyse, yönetmeni de o derece önemlidir. Sinema tarihinde unutulmaz filmlere imza atmış birçok yönetmen var. Peki en iyi yönetmenler hangileri? İşte yanıtı.

 

EN İYİ 20 YÖNETMEN

 

 • Ingmar Bergman
 • Roman Polanski
 • Andrey Tarkovsky
 • Akira Kurosawa
 • Francis Ford Coppola
 • Woody Allen
 • Martin Scorsese
 • Luis Bunuel
 • Jean – Luc Godard
 • Quentin Tarantino
 • Stanley Kubrick
 • Alfred Hitchcock
 • Michael Haneke
 • Christopher Nolan
 • Nuri Bilge Ceylan
 • Steven Spielberg
 • David Fincher
 • James Cameron
 • Federico Fellini
 • Ridley Scott

 

Ridley Scott (30 Kasım 1937)

Haber ile ilgili metin girin!.

İngiliz yönetmen Ridley Scott; Hannibal, Black Hawk Down, Gladiator, Blade Runner gibi dünyaca ünlü filmleri yönetmiştir. 3 kez Oscar’a aday gösterilmiş bir yönetmen olan Scott, Sir ünvanına sahiptir.

 

Federico Fellini (1920-1993)

Haber ile ilgili metin girin!.

İtalyan yönetmen Federico Fellini, hayatı boyunca 27 tane film yönetti. 7 kez Oscar’a aday gösterilen usta yönetmen, 3 kez ödülü almayı başarmıştır. Yönettiği filmler arasında; Luci Del Varieta, Lo Sceicco Bianco, La Strada, II Bidone, La Dolce Vita yer alıyor.

 

James Cameron (16 Ağustos 1954)

Haber ile ilgili metin girin!.

Kanadalı yönetmen James Cameron, ödüllü Hollywood filmleri olan Titanic, Avatar, Terminator ve Yaratık’ı çekmiştir. Özellikle Titanic, en iyi yönetmen dahil 11 dalda Oscar ödülü almıştır. Aslında fizik eğitimi alan Cameron, sinemadaki kariyerine senaristlikle başlamış bir isim.

 

David Fincher (28 Ağustos 1962)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen David Fincher, birçok ünlü filme imza attı. Çağdaş sinemanın büyüleyici görsel stilisti olarak nitelendirilen Fincher’ın yönettiği filmler arasında; Se7en, The Game, Fight Club, Zodiac, The Social Network gibi filmler yer alıyor.

 

Steven Spielberg (18 Aralık 1946)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen Steven Spielberg, birçok kült filme imza atmıştır. Tüm zamanların en çok hasılat yapan filmlerini yönetmiş bir isim olan Spielberg, macera ve bilim kurgunun en başarılı örneklerini sinemaya kazandırmıştır. Sayısız Oscar kazanmış yönetmenin filmleri arasında; Jaws, Indiana Jones, Jurassic Park, Schindler’in Listesi, Er Ryan’ı Kurtarmak, Terminal, Dünyalar Savaşı, Transformers, Lincoln, Casuslar Köprüsü yer almaktadır.

 

Nuri Bilge Ceylan (26 Ocak 1959)

Haber ile ilgili metin girin!.

Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan, uluslararası alanda tanınmayı başarmış bir isimdir. Kış Uykusu filmiyle 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü almıştır. Ceylan, sinema tarihinde bu ödülü kazanan ikinci yönetmendir. Filmleri arasında; Ahlat Ağacı, Kış Uykusu, Üç Maymun, İklimler, Kasaba, Koza vardır.

 

Christopher Nolan (30 Temmuz 1970)

Haber ile ilgili metin girin!.

İngiliz yönetmen Christopher Nolan, 36 kez Oscar’a aday gösterilmiş ve 10 Oscar ödülü kazanmış bir yönetmendir. 1998 yılında ilk yönetmenlik denemesini yapan Nolan; Insomnia, Takip, Prestij, Batman Başlıyor, Yıldızlararası, Kara Şövalye Yükseliyor gibi filmlere imza atmıştır.

 

Michael Haneke (23 Mart 1942)

Haber ile ilgili metin girin!.

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke, filmlerinde modern toplumdaki insanların problemlerini ve bunalımlarını işlemiştir. Viyana’da felsefe ve psikoloji bölümlerini bitiren Haneke, yönetmenlik kariyerine 1973’te ‘After Liverpool’ isimli TV filmiyle başladı. Saklı filmiyle Cannes’da ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü alan Haneke, Beyaz Bant ile de Cannes’dan Altın Palmiye aldı. Haneke, iki Altın Palmiye kazanan bir isimdir.

 

Alfred Hitchcock (1899-1980)

Haber ile ilgili metin girin!.

İngiliz yönetmen Alfred Hitchcock, Amerikan gerilim filmlerinin yönetmenidir. Gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olarak kabul edilen Hitchcock, 70’e yakın filme imza atmıştır. Bu gerilim ve cinayet ustasının filmleri arasında; Psycho, North By Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds yer alır.

 

Stanley Kubrick (1928-1999)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen Stanley Kubrick de, sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden bir tanesidir. İnsanların karanlık yönlerini anlattığı filmlerinde farklı teknikler kullanmıştır. The Shining, Barry London, Dr. Strangelove, Full Metal Jacket, Lolita, Paths of Glory, The Killing başarılı yönetmenin filmleri arasında yer alıyor.

 

Quentin Tarantino (27 Mart 1963)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen Quentin Tarantino, iki Oscar ödüllü senaristtir. Filmlerindeki kurgusuyla sinema dünyasına farklı kapılar açan Tarantino, Cannes Film Festivali’nde en iyi film, Altın Küre Ödülleri’nde en iyi senaryo gibi çok sayıda ödül almayı başarmıştır. Pulp Fiction, Dört Oda, Jackie Brown, Kill Bill, Sin City, Zincirsiz gibi filmlere imza atmıştır.

 

Jean – Luc Godard (3 Aralık 1930)

Haber ile ilgili metin girin!.

Fransız yönetmen Jean – Luc Godard, anarşist bir sinema anlayışına sahiptir. 21. Yüzyılın en büyük sinemacılarından biri olarak gösterilen Godard; Serseri Aşıklar, Nefret, Hayatını Yaşamak, Çinli Kız, Erkek Dişi, Kadın Kadındır gibi filmleri yönetmiştir.

 

Luis Bunuel (1900-1983)

Haber ile ilgili metin girin!.

İspanyol yönetmen Luis Bunuel, sinema tarihinin en etkili yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Yönetmenin filmleri, gerçeküstücülük açısından önemli ve ünlü filmlerdir. Altın Palmiye, Altın Aslan gibi ödüller alan başarılı yönetmenin çektiği filmler arasında; Altın Çağ, Gündüz Güzeli, Yok Edici Melek, Viridiana, Bir Endülüs Köpeği yer alıyor.

 

Martin Scorsese (17 Kasım 1942)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen Martin Scorsese, En iyi yönetmen Oscar’ı, Altın Palmiye, Altın Küre en iyi yönetmen, Altın Ayı, Cannes en iyi yönetmen ödülü gibi birçok ödülü almayı başarmış bir isimdir. Para Avcısı, Köstebek, Sıkı Dostlar, Zindan Adası, Arka Sokaklar, Taxi Driver, Casino, Goodfellas, The Irishman gibi unutulmaz filmlere imza atmıştır.

 

Woody Allen (1 Aralık 1935)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen Woddy Allen, on parmağında on marifet olan bir yönetmen. Tarzıyla sinemaya yeni bir soluk kazandıran Woddy Allen, yönetmenliğinin dışında müzisyen, oyun yazarı, aktör, stand-up sanatçısıdır. Paris’te Gece Yarısı, Manhattan, Annie Hall, Barselona, Barselona, Mavi Yasemin gibi filmlere imza atmıştır.

 

Francis Ford Coppola (7 Nisan 1939)

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalı yönetmen Coppola, Baba üçlemesinin yönetmeni olarak ün salmıştır. 1970'li yılların en iyi yönetmenleri arasına adını yazdıran Coppola, Kıyamet filmi ile iyice ünlendi. Film, günümüzde de hala bir klasik sayılır. En iyi yönetmen Oscar’ına sahip olan Coppola’nın filmleri arasında; Baba, Dışlanmışlar, Kıyamet, Konuşma, Siyam Balığı, Gençlik Yılları gibi filmler var.

 

Akira Kurosawa (1910-1998)

Haber ile ilgili metin girin!.

Japon yönetmen Akira Kurosawa, 30 film yönetmiştir. Sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasında yer alır. İmparator lakaplı Kurosawa, sinema dünyasında birçok tekniği ilk kez kullanarak öncü olmuştur. Yedi Samuray, Raşomon, Ran, Yaşamak, Düşler, High and Low, Kızıl Sakal, Kuduz Köpek, Gizli Kale gibi pek çok filmi vardır.

 

Andrey Tarkovsky (1932-1986)

Haber ile ilgili metin girin!.

Rus yönetmen Tarkovsky, Glasnost öncesi kuşağın en iyi yönetmeni olarak kabul edilir. Şiirsel sinemanın öncü isimlerinden olan Tarkovsky’nin filmleri, bir başyapıt olarak izlenmeye devam ediliyor. Başarılı yönetmen, ‘sinema sanatına olağanüstü katkısı, evrensel insani değerleri ve hümanist düşünceleri olumlayan yenilikçi filmleri’ nedeniyle Lenin ödülü de almıştır. Nostalji, İz Sürücü, Ayna, Solaris, İvan’ın Çocukluğu, Silindir ve Keman, Katiller ünlü yönetmenin filmlerinden bazılarıdır.

 

Roman Polanski (18 Ağustos 1933)

Haber ile ilgili metin girin!.

Polonyalı yönetmen Polanski, aykırı filmleriyle tanınır. En iyi yönetmen Oscar’ı dahil olmak üzere pek çok ödül almıştır. Kitapları da olan ünlü yönetmenin filmlerine bakarsak; Piyanist, Bir Zamanlar Hollywood’da, Subay ve Casus, Çin Mahallesi, Acımasız Tanrı, Kiracı, Dokuzuncu Kapı…

 

Ingmar Bergman (1918-2007)

Haber ile ilgili metin girin!.

İsveçli yönetmen Bergman, 2005 yılında Time Dergisi tarafından dünyanın yaşayan en büyük yönetmeni olarak nitelendirilmiştir. En bilinen filmleri; Yedinci Mühür, Yaban Çilekleri, Aynanın İçinden, Kış Işığı, Sessizlik, Persona, Çığlıklar ve Fısıltılar, Bir Evlilikten Manzaralar, Güz Sonatı…

Menuler: 774 775 776 780 777 778 779 788 789