En iyi Yeşilçam filmleri

Yeşilçam, sinema tarihimizin unutulmaz bir dönemidir. Türk sinema sektörünün gelişiminde büyük katkısı olan Yeşilçam filmleri, 7’den 70’e herkesi etkisi altına alır ve günümüzde bile keyifle izlenir. Peki en iyi Yeşilçam filmleri hangileri dersiniz? İşte sizler için hazırladığımız o liste.

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2021 12:58
Değiştirme Tarihi: 29.09.2021 12:58
En iyi Yeşilçam filmleri

Yeşilçam filmleri denince akan sular durur. Yaşattığı duyguyla, başarılı oyunculuk performansı ve masumiyetiyle Yeşilçam filmlerinin gönüllerdeki yeri her zaman farklıdır. Türk sinema tarihine damgasını vurmuş bu filmler, yıllar geçse de unutulmaz ve ilk günkü gibi keyifle izlenir. Bu haberimizde en iyi Yeşilçam filmlerini sizler için derledik. Gelin neler varmış bir bakalım…

 

EN İYİ 30 YEŞİLÇAM FİLMİ

 

 • Neşeli Günler
 • Çiçek Abbas
 • Hababam Sınıfı
 • Tosun Paşa
 • Ah Nerede
 • Kapıcılar Kralı
 • Bizim Aile
 • Züğürt Ağa
 • Garip
 • Şabanoğlu Şaban
 • Yanaşma
 • Öyle Olsun
 • Seyyit Han
 • Kanun Namına
 • Petrol Kralları
 • Hasip ile Nasip
 • İstasyon
 • Şaşkın Damat
 • Üç Kağıtçılar
 • Susuz Yaz
 • Nereye Bakıyor Bu Adamlar
 • Umudumuz Şaban
 • Şalvar Davası
 • Banker Bilo
 • Sultan
 • Mavi Boncuk
 • Aile Şerefi
 • Ah Güzel İstanbul
 • Umut
 • Yol

 

Yol (1982) IMDB Puanı: 8.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Efsanevi Yol filmi, Yılmaz Güney imzası taşıyor. Başrolünde Tarık Akan’ın oynadığı Yol’da, hapis yatan Ali’nin hikayesi anlatılıyor. Bayram izni için hapisten çıkan Ali’nin karısı kendisini aldatmıştır. Karısını öldürmek isteyen Ali’nin bunu yapması hiç de kolay değildir. Köye geldiğinde karısını dövülmüş şekilde bulan Ali, onu kurtarmak için zorlu bir yolculuğa çıkar.

 

Umut (1970) IMDB Puanı: 8.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yine bir Yılmaz Güney filmi… Üstelik Umut’ta Yılmaz Güney hem oynuyor hem yönetmen koltuğunda oturuyor. Umut’un kahramanı Cabbar’ın en çok değer verdiği varlık atıdır. Bir gün atını kaybeden Cabbar, bir hocanın peşine takılarak define peşine düşer. Bu uğurda da karını ve çocuklarını kaybedecektir.

 

Ah Güzel İstanbul (1966) IMDB Puanı: 8.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir aşk hikayesini konu alan Ah Güzel İstanbul filminin başrol oyuncusu unutulmaz isim Sadri Alışık. Filmin kahramanı Haşmet, fotoğrafçılık yaparken Ayşe’yle karşılaşır. Bu karşılaşmayla Ayşe’ye aşık olur. Ancak gelişecek olaylar Haşmet’in hiç de hoşuna gitmeyecektir.

 

Aile Şerefi (1976) IMDB Puanı: 8.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Aile Şerefi de, en iyi Yeşilçam filmleri arasında başı çeken filmlerden bir tanesi. Filmde kalabalık bir ailenin başına gelenler anlatılıyor. Ailenin babası Rıza, at arabasıyla maden suyu satarak ailesinin geçindiren biridir. Maddi zorluklarla boğuşan aile, bir gün evin küçüğü Murat’a araba çarpmasıyla yıkılır. O kaza, ailenin başına hiç istemeyecekleri olayları da beraberinde getirecektir.

 

Mavi Boncuk (1974) IMDB Puanı: 7.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Usta yönetmen Ertem Eğilmez imzalı Mavi Boncuk, en duygu yüklü Yeşilçam filmleri arasında yer alıyor. Unutulmaz oyuncuların başarılı performanslarıyla göz dolduran Mavi Boncuk’ta, birbirlerinden ayrılmayan 6 arkadaşın başına gelen olaylar anlatılıyor. Bir gün eğlenmeye giden 6 kafadar, hesabı ödeyemez ve dayak yer. Mekanın sahibinden intikam almak için de ünlü şarkıcı Emel Sayın’ı kaçırmaya karar verirler.

 

Sultan (1978) IMDB Puanı: 7.6

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kartal Tibet’in yönettiği Sultan’da, dört çocuğuna tek başına bakmaya çalışan Sultan’ın yaşadıkları konu ediliyor. Minibüs şoförü ve mahallenin muhtarının oğlu Kemal’e aşık olan Sultan, bu aşkına karşılık bulur. Bir gün muhtar, mahalledeki evleri almaya çalışır ancak Sultan ile Kemal buna karşı çıkar ve aşkları gün geçtikçe daha da güçlenir.

 

Banker Bilo (1980) IMDB Puanı: 7.6

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ertem Eğimez filmi olan Banker Bilo’da Şener Şen ve İlyas Salman başrollerde. Filmde iyi niyetli Bilo’nun Almanya’ya gitmek için başına gelenler anlatılıyor. Bilo, bu hayalini gerçekleştirmek için arkadaşı olan Maho’ya güvenir ancak arkadaşı tarafından dolandırılır. Almanya yerine İstanbul’a gelen Bilo, burada sefil günler geçirmeye başlar.

 

Şalvar Davası (1983) IMDB Puanı: 7.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Şener Şen, Müjde Ar ve Halil Ergün’ün oynadığı Şalvar Davası filmi, Türk sinemasının ünlü filmleri arasında yer alıyor. Filmde, köyün kadınları kendilerine kötü davranan köy ağası ve köyün erkeklerine başkaldırmaya karar verirler. Bu isyanla güldüren olaylar meydana gelmeye başlar.

 

Umudumuz Şaban (1979) IMDB Puanı: 7.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kartal Tibet imzalı Umudumuz Şaban’da başrolde Kemal Sunal’ı görüyoruz. Kovboyculuğa özenen Şaban, gün geçtikçe bu rüyaya kendini daha da kaptırır. Amcasının kahvesini devralan Şaban, mahalleyi yıkıp yerine site yapmayı düşünen müteahhite savaş açar ve olaylar bundan sonra komik bir hal alır.

 

Nereye Bakıyor Bu Adamlar (1976) IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Osman Seden’in yönettiği filmin başrollerinde Zeki Alasya ve Metin Akpınar var. Metin bir gün yavuklusunu aramak için köyden şehre gelir. Yanında da yoldaşı Zeki vardır. İki kafadar yanlışlık sonucu reklam yıldızı olur ve herkes tarafından tanınır hale gelirler. Şöhretin tadını çıkaran Metin, bu sırada yavuklusu Ayşe’yi de bulacaktır.

 

Susuz Yaz (1974) IMDB Puanı: 7.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sinema tarihimizin en önemli filmlerinden bir tanesi olan Susuz Yaz, bir köyde yaşayan kardeşler Osman ile Hasan’ın hikayesini anlatıyor. Bu iki kardeş zıt karakterlidir ve Hasan, köylülere su vermeyerek eziyet ediyordur. Osman ise ağabeyine yaptıkları yüzünden karşı çıkıyordur. Bir gün Hasan’ın birini öldürmesiyle de olaylar çok farklı boyutlara taşınır.

 

Üç Kağıtçılar (1976) IMDB Puanı: 7.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Üç Kağıtçılar’da; Cüneyt Arkın, Rıza Fazeli ve Robert Widmark başrolleri paylaşıyor. Bu 3 kafadar, hapisten çıktıktan sonra sakin ve namuslu bir hayat yaşamaya karar verirler. Fakat bunu yapmak kolay olmayacaktır. Çünkü suç dünyası onları yine içine çekmeye başlar. Ünlü bir mafya babasının parasını çalmaya kalkışan 3 kafadarın başına gelenler oldukça komiktir.

 

Şaşkın Damat (1975) IMDB Puanı: 6.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kemal Sunal’ın başrolde olduğu Şaşkın Damat’ta, bahçıvan Apti’nin başına gelen gülünç olaylar anlatılıyor. Apti, amcasından gelen paralarla rahatça yaşayan Serpil’e aşık olur. Serpil ve ailesi de amcasından para almak için dindar aile rolü yapmaktadır. Ancak amca bu durumu anlar ve Serpil’in kurtuluş yolu da Apti’yle evlenmek olacaktır.

 

İstasyon (1977) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın’ın başrolde olduğu İstasyon’da, Gırgır Ali ile şarkıcı Yasemin’in hikayesi anlatılıyor. Ali’nin arkadaşı kendisine Yasemin’i kaçırması için teklifte bulunur. Ali de kızı başkalarının kaçırması durumunda daha kötü olaylar yaşanabileceği için işi kabul eder. Ali ve Yasemin bir süre birlikte yaşar ve zamanla birbirlerine çok alışırlar.

 Hasip ile Nasip (1976) IMDB Puanı: 6.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ın oynadığı filmde, Hasip ile Nasip birbirlerine düşmandır ancak yine de beraberdirler. İş hayatında rakip olan bu ikilinin arasındaki ilişki, kasabaya gelen sözde kaymakamın kızına aşık olmalarıyla daha da komik bir hal alır. İyi seyirler.

 

Petrol Kralları (1978) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yine bir Metin Akpınar-Zeki Alasya klasiği olan Petrol Kralları, iki iyi gencin hikayesini anlatıyor. Mahallelinin sorunlarına da çareler bulmaya çalışan bu iki genç, mahallelinin borçlarını ödemek için evlerini satmaya karar verirler. Ancak bu sırada bahçelerinden petrol çıkar ve tüm hayatları bir anda değişir.

 

Kanun Namına (1952) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ayhan Işık ve Gülistan Güzey’in oynadığı film, Lütfi Akad imzası taşıyor. Dönemin en ünlü filmlerinden bir tanesi olan Kanun Namına’da, karmakarışık bir aşk dünyası vardır ve bu uğurda namus cinayetleri işlenmektedir.

 

Seyyit Han (1968) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yılmaz Güney’in yazıp, oynadığı ve aynı zamanda yönetmenliğini de yaptığı bir film olan Seyyit Han’da, iki aşık köy hayatının yoklukları içinde çileli günler yaşamaktadır.

 

Öyle Olsun (1976) IMDB Puanı: 6.7

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Tarık Akan ve Müjde Ar’ın oynadığı Öyle Olsun’da Ferit, gazetecilik yapmaktadır. Yaptığı asılsız haberler yüzünden iş adamı Hulusi Bey’le karşı karşıya gelen Ferit, ünlü iş adamının kızı üzerinden de hain planlar yapmaktadır. Bir oyunla başlayan olaylar, zamanla büyük bir aşk hikayesine dönüşecektir.

 

Yanaşma (1973) IMDB Puanı: 6.7

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Cüneyt Arkın’ın oynadığı Yanaşma’da fakir bir köylü olan Memo’nun hikayesi anlatılıyor. Köyün ağasının kızına aşık olan Memo, öte yandan ağanın da hizmetinde çalışmaktadır. Zamanla Cano da Memo’ya aşık olur ve Memo günün birinde aşkı için herkese karşı çıkacaktır.

 

Şabanoğlu Şaban (1977) IMDB Puanı: 8.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir Yeşilçam klasiği olan Şabanoğlu Şaban’ın başrolünde Kemal Sunal oynuyor. Ertem Eğilmez’in yönettiği filmde, asker arkadaşları olan Şaban ile Ramazan’ın bu esnada başına gelen komik olaylar anlatılıyor.

 

Garip (1986) IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kemal Sunal’ın oynadığı Garip’te Sunal, zengin bir kız çocuğuna babalık yapmaktadır. Ancak sonrasında duygu dolu olaylar yaşayacaklardır.

 

Züğürt Ağa (1985) IMDB Puanı: 8.7

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Haraptar Köyü’nün ağası olan kahramanımız, köye gelen ve kurnaz biri olan Kekeç Salman’ın köy halkını kendisine karşı örgütlemesiyle zorlu günler yaşar. Kekeç Salman, halkın Ağa’nın mallarını çalmasını ve satarak İstanbul’a gitmelerini sağlayacaktır.

 

Bizim Aile (1975) IMDB Puanı: 8.4

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yeşilçam’ın komedi filmlerinden bir tanesi olan Bizim Aile’de Yaşar Usta, üç çocuğuna kendisi bakmak zorunda kalmış dul bir adamdır. Öte yandan mahalle komşusu Melek Hanım da üç çocuğuyla dul kalmış bir kadındır. Film bu iki ailenin arasında geçen komik olayları beyaz perdeye aktarıyor.

 

Kapıcılar Kralı (1976) IMDB Puanı: 8.4

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kemal Sunal filmi olan Kapıcılar Kralı’nda baş kahraman Seyid, büyük bir apartmanın kapıcısıdır ve oldukça da kurnaz biridir. Apartman sakinleriyle arasında geçen komik olayların anlatıldığı filmde, apartman gelişen tüm olayları kendi yararına çevirmiştir.

 

Ah Nerede (1975) IMDB Puanı: 7.6

 

Haber ile ilgili metin girin!.

İstanbul’da üniversite okuyan üç kardeş Ferit, Murat ve Ömer, ailelerinden uzaktadır. Bu üç kardeşten Ferit çapkınlık yapar, Murat kumar oynar, Ömer de siyasi olaylara karışır. Yaşadıklarından dolayı okula gitmeye vakit bulamayan kardeşlerin hikayesini izlerken çokça güleceksiniz.

 

Tosun Paşa (1976) IMDB Puanı: 9.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan Tosun Paşa’da, Tellioğlu ve Seferoğlu ailelerinin Yeşil Vadi’yi ele geçirmek için verdikleri mücadele komik bir dille anlatılıyor. Devlet memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı almaya çalışan iki ailenin başına gelen olayları izledikçe kahkaha dolu saatler yaşayacaksınız.

 

Hababam Sınıfı (1975) IMDB Puanı: 9.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir seri halinde çekilen Hababam Sınıfı’nda, Özel Çamlıca Lisesi’nde okuyan ve birbirinden haylaz olan Hababam Sınıfı öğrencilerinin maceraları anlatılıyor. Öğretmenlerine sürekli oyunlar oynayan bu haylazlar, okumamak için her türlü yolu denemektedir.

 

Çiçek Abbas (1982) IMDB Puanı: 8.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

İlyas Salman ve Şener Şen’in oynadığı Çiçek Abbas filminde, Şakir isimli bir minibüs şoförünün yanında muavin olarak çalışan Çiçek Abbas, bir gün hurda bir minibüsü alır. Bu esnada da Şakir’in ayrıldığı nişanlısıyla birbirlerine aşık olurlar.

 

Neşeli Günler (1978) IMDB Puanı: 8.7

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Turşu suyu satarak geçimlerini sağlayan bir çift, sürekli yaptıkları kavgalar sonucu ayrılmaya karar verir. Evin babası çocuklardan üçünü, annesi de diğer üçünü alır. Ancak kardeşler yıllar sonra birbirlerini bulacaklardır.

Menuler: 774 775 776 780 777 778 779 788 789