En iyi uzay filmleri

Uzay filmlerinin sevenleri çok. Hal böyle olunca bizler de sinema tarihine damgasını vurmuş en iyi uzay filmlerini listeledik. İşte aksiyonunun ve bilim kurgunun ön plana çıktığı o filmler.

Yayınlanma Tarihi: 27.10.2021 12:01
Değiştirme Tarihi: 27.10.2021 12:01
En iyi uzay filmleri

Uzay filmleri, bazı insanlar için büyük bir tutkudur. Siz de bilim kurgu ve uzay filmlerinden vazgeçemiyor ve ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız, hazırladığımız listeye bir göz atın. İşte en iyi uzay filmleri listesi…

 

EN İYİ 20 UZAY FİLMİ
 • Yıldız Savaşları
 • Yıldızlararası
 • Alien Serisi
 • Galaksinin Koruyucuları
 • Marslı
 • Uzay Yolu
 • Ay
 • Yasak Bölge
 • Avatar
 • Apollo 13
 • Kovboylar ve Uzaylılar
 • Yıldızlara Doğru
 • Hayat
 • I Am Mother
 • Armageddon
 • Dünyaya Düşen Adam
 • Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi
 • Prometheus
 • Uzay Yolcuları
 • Uzay Topları

 

Uzay Topları (1987) IMDB Puanı: 7.1

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Mel Brooks’un oturduğu Uzay Topları’nda, Lone Starr ve Barf, kötü Lord Helmet’in eline düşen Druish prensesini kurtarmakla görevlendirilmiştir. Filmde ikilinin başına gelen olayları soluksuz izleyeceksiniz.

 

Uzay Yolcuları (2016) IMDB Puanı: 7.0

Haber ile ilgili metin girin!.Morten Tyldum’un yönettiği Uzay Yolcuları filminin başrolünde Jennifer Lawrence ve Chris Pratt oynuyor. Filmde, ilaç ayarlı uykusundan erken uyanan bir uzay yolcusu olan tamirci Jim ile uyandırılan bir diğer yolcu olan yazar Aurora’nın maceraları konu ediliyor.

 

Prometheus (2012) IMDB Puanı: 7.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Ridley Scott’ın yönettiği filmde, Alien’in köklerine yolculuk yapılıyor. Bir ekip, hayatın başlangıcına dair bir araştırma yürütmektedir. Ekibin, evrenin en karanlık noktasında yaşadıklarını konu alan filmde, insanoğlunun geleceğini korumak için bir savaş veriliyor.

 

Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi (2005) IMDB Puanı: 6.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Film, ütopik bir evrende geçiyor. Dünya, insanların haberi olmadan sona yaklaşmaktadır. Korkunç planları keşfeden Arthur Dent ise evinin yıkılmasını önlemek için kendisini yıkım araçlarının önüne atar. Ancak bu olayın arkasında yatan gerçek bambaşkadır. Galaksiler arası yapılacak bir otoyol söz konusudur.  

 

Dünyaya Düşen Adam (1976) IMDB Puanı: 6.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Dünyaya Düşen Adam filminde bir uzaylı, dünyaya gelirken insana benzer bir kılığa bürünür. Ancak Newton, öncelikle dünyada işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak zorundadır. Avukatı Oliver’ın da yardımıyla kazandığı parayı değerlendirerek zengin bir adam olur. Her geçen gün siyasi ve maddi açıdan güçlenen Newton, asıl amacını unutmaya başlar.

 

Armageddon (1998) IMDB Puanı: 6.7

Haber ile ilgili metin girin!.

New York’a küçük meteor parçaları zarar vermiştir. Konuyla ilgili araştırma yapan NASA, dünyaya yaklaşmakta olan dev bir meteor görür. Eğer bu dev meteor durdurulmazsa, dünyaya büyük bir zarar verecektir. Bunun üzerine bilim insanları meteoru yok etmek için plan yapmaya başlar.

 

I Am Mother (2019) IMDB Puanı: 6.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir robot tarafından büyütülen genç bir kızın hikayesini anlatan I Am Mother’da, dünya büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalır. İnsanlar dünyadan yok olmuştur. Nüfusu yeniden canlandırmak için özel bir robot yapılır. Anne isimli bu robot, genç bir kızı büyütmekle sorumludur. Genç kızla robot arasındaki ilişki, zamanla farklı boyutlara ulaşır.

 

Hayat (2017) IMDB Puanı: 6.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Daniel Espinosa’nın yönettiği Hayat filminde 6 kişi, uluslararası bir uzay istasyonunda görevlidir ve çığır açacak bir keşfin eşiğine gelmiştir. Bu ekip, Mars’ta hayat olduğuna dair ipuçları keşfeder. Araştırmalar ilerledikçe, bu yeni hayatın çok zeki olduğu anlaşılır.

 

Yıldızlara Doğru (2019) IMDB Puanı: 6.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Astronot Roy McBride’ın uzay yolculuğunu konu alan filmde, Roy’un babası 20 yıl önce uzayda hayat olup olmadığını araştırmakla görevlendirilmiştir. Ancak görev esnasında kaybolur. Roy da babasını bulmak ister ve güneş sisteminin dışına yolculuğa çıkar. Bu yolculukta Roy, çok farklı şeyler öğrenecektir.

 

Kovboylar ve Uzaylılar (2011) IMDB Puanı: 6.0

Haber ile ilgili metin girin!.

1873 yılında geçen filmde, geçmişini hatırlamayan bir yabancı olan Craig, kendisini bir çöl kasabasında bulur. Bileğinde gizemli bir kelepçe olan Craig, yabancıların kasabada sevilmediğini ve burada Albay Ford’un emri olmadan kimsenin hareket etmediğini görür. Bir gün kasaba, gökyüzünden gelen istilacılar tarafından saldırıya uğrar. Peki yabancı Craig, kasabayı kurtaracak mıdır?

 

Apollo 13 (1995) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Apollo 13 ekibinin maceralarını anlatan filmde, ekip aya gitmek için hazırlık yapmaktadır. Her şey yolunda giderken, oksijen tanklarından biri patlar ve ekiptekiler ölümle burun buruna gelir. Aya gidemeden sarsılan Apollo 13’ün, dünyaya dönmesi de mucizelere kalmıştır.

 

Avatar (2009) IMDB Puanı: 7.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Yarı felçli Jake Sully’nin ağabeyi bir hırsızlık olayında ölür. Sully, Pandora isimli uzak bir gezegende misyonunun başına geçer. Burada Na’vi isimli giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, bu halkın arasına karışır ve onları çok sever. Ancak bir askeri şirket, bu yeri ve kaynaklarını incelemek için Avatar programını oluşturur. Bu programla insanlar, Pandora’ya gönderilmektedir. Programa gönüllü olarak Sully de dahil olacaktır.

 

Yasak Bölge 9 (2008) IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

1982 yılında hayatta kalan son uzaylılar, yaşamlarını devam ettirmek için dünyayı mesken tutar ve Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşirler. Ancak uzaylılar, bir araştırma ekibi tarafından keşfedilerek gözlem altına alınır ve District isimli bölgeye yerleştirilir. Amaç, uzaylıların teknolojisini öğrenmek ve büyük paralar kazanmaktır.

 

Ay (2009) IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Astronot Sam Bell, bir şirketle 3 yıllık bir sözleşme imzalar ve dünyayı besleyen en önemli enerji kaynaklarından biri olan Helium-3’ü keşfetmek için Ay’ın karanlık bir köşesine gönderilir. Görevdeyken talihsiz bir kaza yaşayan Sam’in uydu bağlantısı kopar ve tüm iletişimi kesilir. Sonunda Sarang üssünden ayrılacak ve bir robot olan Gerty’den başka kişilerle konuşacak olan Sam, hafızasını kaybetmeye başlar. Bu durumda Sam, neler olup bittiğini anlamak için bir mücadelenin içine girecektir.

 

Uzay Yolu IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Ünlü uzay gemisi Atılgan, yeni görevi için harekete geçmek üzeredir. Eski kaptan Decker’ın yerine Kirk gelmiştir. Kirk’ün görevi, mürettebatıyla dünyaya zarar verecek dev uzay gemisini durdurmaktır. Ancak savaştıkları canlılar, daha önce görmedikleri bir güce sahiptir.

 

Marslı (2015) IMDB Puanı: 8.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Astronotlar Mars’a gönderilir ancak bu görevde Mark Watney adlı astronot şiddetli bir fırtına sonucu öldü zannedilerek ekibi tarafından terk edilir. Kendisini bir anda Mars’ta yalnız bulan Mark, zekası ve elindeki imkanlarla dünyaya bir sinyal göndermeye çalışır. NASA, Mark’ın eve dönmesi için uğraş verirken, ekip arkadaşları da tehlikeli bir karar alır.

 

Galaksinin Koruyucuları (2014) IMDB Puanı: 8.1

Haber ile ilgili metin girin!.

Evrenin kontrolünü ele geçirmeye çalışanları durdurmaya çalışan bir grup suçlunun maceralarının konu edildiği filmde maceracı Peter, gizemli bir küreyi çalınca başı kötü adam Ronan’la belaya girer. Ronan’ın küreyi ele geçirme isteği, tüm dünyayı tehlike altına sokacaktır.

 

Alien Serisi (1979) IMDB Puanı: 8.4

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir mürettebat, bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalır. Yardım çağrısı aldıkları için bu gezegene iniş yapan ekip, hiç görmedikleri bir yaşamla karşılaşır. Tehlikeli bir maceranın içine düşen ekip, bambaşka bir tecrübe edinir.  

 

Yıldızlararası (2014) IMDB Puanı: 8.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Bilim insanı kariyerini bırakan Cooper, çiftçilik yaparak geçinmektedir. İki çocuğu ve onları büyükbabalarıyla yaşayan Cooper’ın küçük kızı inanılmaz bir zekaya sahiptir. Eski kariyerini özleyen Cooper, beklemediği bir teklif alır ve yeniden uzaya gitmeye karar verir.

 

Yıldız Savaşları Serisi IMDB Puanı: 8.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Yıldız Kruvazörü, Korvet’i kıstıracaktır. Bu gemide, senato üyesi olan Prenses Leia da vardır. İmparatorluk gemisinde ise hem Leia’yı hem de asi casusların kaçırdığı Ölüm Yıldızı’nın planlarını isteyen kötü Lord Vader vardır.

İlgili Sayfalar: Sinema