En iyi tarihi filmler

Tarihi filmler, bazılarımız için vazgeçilmez filmlerdir. Bu filmler sayesinde eski zamanlarda gezinir, yaşanan olayların içinde olduğumuzu hissederiz. Peki en iyi tarihi filmler hangileri?

Yayınlanma Tarihi: 28.10.2021 11:53
Değiştirme Tarihi: 28.10.2021 11:53
En iyi tarihi filmler

En iyi tarihi filmleri derlediğimiz bu haberimizde, sinema tarihine damgasını vurmuş eski dönem filmleri gözler önüne serdik. Gerçek olaylar ve yaşam hikayelerinden esinlenen bu filmleri soluksuz izleyeceksiniz.

 

EN İYİ 20 TARİHİ FİLM
 • Cesur Yürek
 • Gladyatör
 • Fury
 • Lincoln
 • Münih
 • Marie Antoinette
 • Zero Dark Thirty
 • Pearl Harbor
 • Büyük Açık
 • Truva
 • Diren
 • Apollo 13
 • Sully
 • 12 Yıllık Esaret
 • Özgürlük Yürüyüşü
 • Son Samuray
 • Danimarkalı Kız
 • Son Umut
 • Piyanist
 • Er Ryan’ı Kurtarmak

 

Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) IMDB Puanı: 8.6

Haber ile ilgili metin girin!.

İkinci Dünya Savaşı’nda bir kadın, dört çocuğundan üçünü kaybetmiştir. Bu acılı annenin tek isteği ise, hayatta kalan oğluna kavuşmaktır. Başkan’ın emriyle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Bunun için sekiz kişilik bir asker birliği görevlendirilir.

 

Piyanist (2002) IMDB Puanı: 8.5

Haber ile ilgili metin girin!.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki gerçek bir olayı konu edinen filmde, Polonyalı ünlü piyanist Wladslaw Szpilman, Nazi işgali altındaki Polonya’da esir kampına düşmekten kendisini kurtarır ve Varşova’nın kenar mahallelerinde yaşam mücadelesi vermeye başlar. Büyük zorluklar çeken piyanist, başkentin harabelerinde gelen bir yardımla hayata yeniden tutunur.

 

Son Umut (2014) IMDB Puanı: 7.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Avustralyalı çiftçi Connor, 3 oğlunu Çanakkale Savaşı’na gönderir. Savaştan sonra Türkiye’ye gelen Connor, oğullarını aramaya başlar. Türk subayları Hasan ve Cemal’in desteğiyle oğullarını aramaya başlayan bu babanın hikayesini izlerken oldukça duygulanacaksınız.

 

Danimarkalı Kız (2015) IMDB Puanı: 7.1

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Tom Hooper’ın oturduğu Danimarkalı Kız filmi, bir kitaptan uyarlanma. Lili ve Gerda’nın gerçek yaşamlarından esinlenen bir aşk hikayesi olan Danimarkalı Kız’da, bir transgerder olan Lili’nin yolculuğunu ve Gerda ile evliliğini izleyeceksiniz.

 

Son Samuray (2003) IMDB Puanı: 7.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Edward Zwick’in yönettiği Son Samuray filminde, Amerikan Ordusu’ndaki kıdemli kaptan Nathan Algren’in hikayesi anlatılıyor. Nathan, 1870’lerde Japonya’dan bir teklif alır. Ülkenin teklifine göre, kendisinden imparatorluğun ilk ordusuna askeri eğitim vermesi istenir. Burada samuray kültürü de devam etmektedir. Bu kültürle tanışan Nathan, bir samuray savaşçısı gibi yaşamaya başlar.

 

Özgürlük Yürüyüşü (2014) IMDB Puanı: 7.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Ava DuVernay’ın yönettiği Özgürlük Yürüyüşü’nde, tarihe geçen üç protesto yürüyüşü anlatılır. 1965’te Selma kentinden eyalet başkentine giden 87 km’lik yoldaki protesto yürüyüşlerinin konu edildiği filmde, Martin Luther King bu yürüyüşlere öncülük eder. Bu yürüyüşler dönemin ABD Başkanı Johnson’ı Oy Hakkı Kanunu konusunda köşeye sıkıştırır ve en sonunda kanun çıkar.

 

12 Yıllık Esaret (2013) IMDB Puanı: 8.1

Haber ile ilgili metin girin!.

1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup, müziğe aşıktır. Özgürce yaşayan bir adam olan Solomon, bir gün 2 adamla tanışır ve çalışmak için Washington’a gider. Ancak burada kendisini kaçırırlar ve bir çiftlikte köle olarak çalıştırmaya başlarlar. Kabus dolu günler yaşayan Solomon, buradan kaçmanın bir yolunu bulacaktır.

 

Sully (2016) IMDB Puanı: 7.4

Haber ile ilgili metin girin!.

Clint Eastwood’un yönettiği Sully’de Pilot Chesley Sullenberger, 15 Ocak 2009’da arızalanan bir yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmeyi başarır ve kahraman olur. 155 yolcunun hayatını kurtaran pilot, açılan soruşturma nedeniyle işini ve itibarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır.

 

Apollo 13 (1995) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Aya gitmek için hazırlanan Apollo 13 ekibinde çok ünlü ve başarılı astronotlar yer almaktadır. İşler yolunda giderken bir anda oksijen tanklarında patlama olur ve ölümle burun buruna gelirler. Dünyaya dönmesi mucizelere kalan ekibi kurtarmak için NASA, üstün bir gayret sergileyecektir.

 

Diren (2015) IMDB Puanı: 6.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Tarihin ilk feminist hareketini başlatan kadınların mücadelesinin anlatıldığı filmde, işçi sınıfından olan bu kadınlar başlarda barışçıl yöntemleri takip eder. Ancak şartlardaki eşitsizlik nedeniyle radikal kararlar almaya başlarlar. Ekibin bir üyesi olan Maud’un bu baş döndürücü hikayesini izlerken nefesiniz kesilecek.

 

Truva (2004) IMDB Puanı: 7.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Wolfgang Petersen’in yönettiği Truva, milattan önce 1250’de Bronz çağının sonlarında geçer. İki gelişmekte olan millet, Truva Prensi Paris’in ardından çatışmaya girer. Paris, Isparta Kraliçesi Helen’i, kocasını terk ederek kendisiyle Truva’ya gelmesi için ikna eder. Bu durum karşısında Menelaus, karısını geri almak için kardeşinden yardım ister. Kardeşi de 1000 gemiyle Truva’ya savaş açar.  

 

Büyük Açık (2015) IMDB Puanı: 7.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Ekonominin küresel çöküşünü fark eden sektör dışından dört kişi, ‘Büyük Açık’ yapmaya karar verir. Yatırımları sayesinde modern bankacılığın karanlık noktalarına kadar giderler. Gerçek bir hikayenin anlatıldığı Büyük Açık, Adam Mckay tarafından yönetiliyor.

 

Pearl Harbor (2001) IMDB Puanı: 6.8

Haber ile ilgili metin girin!.

İki dost, İkinci Dünya Savaşı tüm vahşetiyle sürerken savaşa gitmenin arifesindedir. Sonunda savaşa giden bu iki arkadaş, dev bir liman baskınına şahit olacaktır.

 

Zero Dark Thirty (2012) IMDB Puanı: 7.4

Haber ile ilgili metin girin!.

2001’deki Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerle bir edilmesini Usame Bin Laden üstlenir. Afganistan’dan başlayan savaş, diğer Orta Doğu ülkelerine de yayılır ve Pentagon azılı düşmanı Laden’i aramaktan vazgeçmez. Ülkeye milyonlarca dolara mal olan bu arayış, 2011’deki gizli operasyonla sonlandırılır.

 

Marie Antoinette (2006) IMDB Puanı: 6.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Tarihin en ünlü kadınlarından olan Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’nin dramını anlatan filmde, genç Avusturya kraliçesi Marie, Fransa kralıyla evlendirilir. Yeni hayatında zorluklarla karşılaşan Marie’nin kocası ilgisizdir. Burada mücadele etmenin yolunu da, uçuk partilerde ve tehlikeli dostluklarda arar.

 

Münih (2006) IMDB Puanı: 7.5

Haber ile ilgili metin girin!.

1972’de Münih’de başlayan olimpiyatlarda, bir grup Filistinli terörist, İsrailli atletlerin olduğu yatakhaneyi basar ve iki sporcuyu öldürerek dokuz tanesini de rehin alır. Rehinelerle Münih Havalimanı’na gitmek isteyen grubu durdurmak için hükümet operasyon başlatır.

 

Lincoln (2012) IMDB Puanı: 7.3

Haber ile ilgili metin girin!.

ABD’nin 16. Başkanı olan ve kuzey eyaletlerinde yaşanan iç savaşa öncülük eden Lincoln’un son dönemlerinin anlatıldığı filmde, iç savaşın hareketli günleri geride kalır. Lincoln ile kabinesi arasında fikir ayrılıkları baş gösterir. Fakat en büyük fikir ayrılığı, kölelik konusunda olacaktır.  

 

Fury (2014) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

İkinci Dünya Savaşı’nın son zamanlarında geçen filmde, 5 kişilik müfrezenin 300 düşman askeriyle karşılaşması ve savaşmak zorunda kaldıkları 24 saat anlatılıyor. Savaşın ortasında kalan bu küçük grup, Nazi kuşatması altındaki bölgeden sağ salim çıkmak zorundadır.

 

Gladyatör (2000) IMDB Puanı: 8.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Ridley Scott tarafından yönetilen filmde, Roma’da general olan Maximus başarı basamaklarını her geçen gün yükseltmektedir. Babasının kendisini kayırmayarak Maximus’u desteklediğini gören Commodus, Maximus ve ailesini katletme planı hazırlar. Bu saldırıdan kurtulan Maximus, gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilir. Tek amacı da, Commodus’tan intikam almaktır.

 

Cesur Yürek (1995) IMDB Puanı: 8.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Yaşadığı acılardan sonra tekrar memleketi İskoçya’ya dönen William Wallace, çiftçilik yaparak sakin bir hayat yaşamak istemektedir. Ancak bir gün İngiliz askerleri, William’ın çocukluk aşkına tecavüz etmeye çalışırlar. William onu kurtarır fakat değişimler de başlar.

 

 

İlgili Sayfalar: Sinema