En İyi Romantik Komedi Filmleri

Romantik komedi filmleri eşinizle veya ailenizle birlikte izleyebileceğiniz ve dünya dünya genelinde de en çok tercih edilen türlerden biri. Bizler de acunn.com olarak son yılların en iyi romantik komedi filmleri listesini sizler için hazırladık. 

Yayınlanma Tarihi: 18.10.2021 15:54
Değiştirme Tarihi: 18.10.2021 15:54
En İyi Romantik Komedi Filmleri

Romantik komedi filmleri, ister yalnız olun ister arkadaşlarınızla, rahatlıkla güzel vakit geçirebilmenizi sağlayacaktır. Ancak her romantik komedi filmi için de bunu söylemek mümkün değil.

O nedenle, IMDb verilerinden yardım alarak derlediğimiz, gelmiş geçmiş en iyi romantik komedi filmleri listesini, IMDb puanlarıyla birlikte sizler için oluşturduk. 

Ne izlesem diye düşünenlerin bir hayli hoşuna gidecek olan ve film önerisi ararken fazla vakit kaybetmelerini engelleyecek olan en iyi romantik komedi filmleri, sizleri asla pişman etmeyecek. İşte birbirinden güzel, mutlaka izlemeniz gereken en iyi 20 romantik komedi filmi

EN İYİ 20 ROMANTİK KOMEDİ FİLMİ LİSTESİ
 1. Amelie (2001)
 2. Bugün Aslında Dündü (1993)
 3. Annie Hall (1977)
 4. Zamanda aşk (I) (2013)
 5. Aşkın (500) günü (2009)
 6. Aşk Her Yerde (2003)
 7. Crazy Stuip Love (2001)
 8. Aşk Engel Tanımaz (1999)
 9. 40 Yıllık Bekar (2005)
 10. Ah Mary Vah Mary (1998)
 11. Adı Çıkmış (2010)
 12. Başka Söze Gerek Yok (2013)
 13. Zor Baba (2000)
 14. Nedimeler (2011)
 15. 50 İlk Öpücük (2004)
 16. Arkadaştan Öte (2011)
 17. Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar (2009)
 18. Yalanın İcadı (2009)
 19. Keşke 30 Olsam (2004)
 20. Uzatmalı Nişanlım (2012)

20. Uzatmalı Nişanlım (2012) IMDb Puanı: 6,2

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi romantik komedi filmleri listesine 20. sıradan giriş yapan Uzatmalı Nişanlım, How I Met Your Mother'dan hatırlayacağımız Marshall Eriksen karakterine hayat veren Jason Segel yer alıyor. Segel'a Chris Pratt, Alison Brie ve Rhys Ifans eşlik ediyor. 

Filmde, birbirini çok seven Tom ve Violet isimli iki gencin hikayesi anlatılmaktadır. Tom'un evlilik teklifi üzerine önce nişanlanan çiftten Violet'in başka bir eyalete tayini çıkar. Bu durum, çiftin düğününü 2 sene sonraya ertelemelerine sebebiyet verir. Bu süre başta ikisi için uzun değildir ve birbirlerini özledikleri için mutludurlar.

Ancak araya giren aksilikler ve Violet'in işyerinde terfii alması, düğünün yine ertelenmesine ve nişanlılığın giderek uzamasına yol açacaktır. 

19. Keşke 30 Olsam (2004) IMDb Puanı: 6,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Çok sevilen romantik komedi filmlerinden biri olan 2004 yapımı Keşke 30 Olsam, bugün halen en çok izlenen filmlerden... 

Keşke 30 Olsam konusu ise, 13 yaşındaki Jenna'nın bir anca büyüyüp yetişkin olmasına dayanmaktadır. Ailesi tarafından da baskı gören Jenna, okulda sevdiği erkek tarafından da görmezden gelinmektedir. Jenna zamanının çoğunu en iyi arkadaşı ve komşusu Matt Flamhaff ile geçirmektedir ancak ondan da sıkılmıştır.

13. yaş gününde büyük bir parti yapma kararı alan Jenna, eve okulun popüler çocuklarını çağırır. Evde oynadıkları bir oyunda, arkadaşıyla birlikte dolaba hapsedilir Jenna. Bu durum onu kötü etkiler ve o anda içinden gelerek bir dilek tutar. 

Dileği ise, bir an önce büyüyüp, istediği gibi bir hayat sürmektir. Dilek gerçekleşir ancak Jenna'nın hayatı istediği gibi mi olacaktır?

18. Yalanın İcadı (2009) IMDb Puanı: 6,4

Haber ile ilgili metin girin!.

After Life dizisiyle dünya çapında üne kavuşan İngiliz komedyen Ricky Gervais'in filmi Yalanın İcadı, en iyi romantik komedi filmleri arasında yer almaktadır. 

Yalanın İcadı konusu ise ütopik sayılabilecek türdendir. Yalan söylenilmeyen bir dünyada yaşayan Mark, işten kovulur ve ev kirasını ödeyememeye başlar. Bir anda yalan söyleme fırsatı yakalar ve bu fırsatı sonuna kadar kullanarak dünya çapında bir isim haline dönüşür. 

Artık işine geldiği gibi yalanlar söyleyerek insanları manipüle etmeye başlar ve başına bir hayli ilgiçn olaylar gelir.

17. Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar (2009) IMDb Puanı: 6,4

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi romantik komedi filmleri listesinde yer alan Erkekler Ne Söyler Kadınlar Ne Anlar, 20'li 30'lu yaşlardaki bir grup insanın hikayesini eğlenceli şekilde anlatmaktadır. Ben Affleck'in başarılı performansıyla büyük bir hayran kitlesi elde eden film, kadın-erkek ilişkilerini güzel şekilde işlemektedir.

16. Arkadaştan Öte (2011) IMDb Puanı: 6,5

Haber ile ilgili metin girin!.

Ateşli bir romantik komedi filmi olan Arkadaştan Öte, ünlü şarkıcı Justin Timberlake ile Mila Kunis'i bir araya getirmiş ve aynı zamanda gerçek hayatta da aşk yaşamalarına vesile olmuştur. 

Arkadaştan Öte konusu: Jamie, New York'ta yaşayan bir hayli başarılı ve güzel insan kaynakları sorumlusudur. Dylan ise Los Angeles'ta hayatını sürdüren bir sanat yönetmeni. Jamie bir yolunu bulup Dylan'ın New York'a yerleşmeye ikna eder ve ikilinin yolları burada kesişir.

İkili, ciddi ilişki istememektedir ve sorgulamadan yalnızca cinsel ilişkiye dayalı bir arkadaşlık kurarlar. Birlikte zaman geçirmeye başladıkça ve birbirlerini yakından tanımaya başlayan ikili, bu 'arkadaşlığı' da sürdürmekte zorlanacaklardır. 

15. 50 İlk Öpücük (2004) IMDb Puanı: 6,8

Haber ile ilgili metin girin!.

Komedinin ve romantik komedinin en bilindik ismi olan Adam Sandler'ın başrolünde yer aldığı 50 İlk Öpücük, ülkemizde de bir hayli popüler filmer arasındadır.

Filmin konusu ise bir hayli ilginç... Doktor olarak Hawaii'de görev yapan Henry Roth, istediği kadınla birlikte olan bir kişidir. Bir gün Lucy Whitmore ile tanışır ve görür görmez ona aşık olur ancak hiç beklemediği bir şeyle karşılaşır. Çünkü Lucy, ertesi gün uyandığında hiçbir şey hatırlamaz ve Henry'i tanımaz.

Çok şaşıran Henry, kadının bunu bilerek yapmadığını anlar ve kısa süreli hafıza sorununun olduğunu fark eder. Henry, bu durumun aşklarına engel olmayacağını düşünerek her sabah Lucy'i kendine aşık etmenin yollarını arayıp bulur. 

14. Nedimeler (2011) IMDb Puanı: 6,8

Haber ile ilgili metin girin!.

Eleştirmenler ve izleyicilerden olumlu yorumlar alan Nedimeler filmi, en iyi romantik komedi yapımları arasına girmeyi hak ediyor. 2011 yapımı Nedimeler filmi, hayatı son derece karışık giden ve düzenli bir ilişki yaşayamayan Annie'nin yakın arkadaşı Lillian'ın nişanlanması ve düğünde Annie'yi baş nedime olarak seçmesi sonrası yaşanan eğlenceli olayları anlatır. 

Çünkü bir hayli deli dolu olan Annie'nin yanı sıra diğer nedimeler de birbirinden çılgındır. Nedimeler filmi, ABD'li bekarların evlilik öncesi sendromlarını eğlenceli şekilde beyazperdeye yansıtmaktadır.

13. Zor Baba (2000) IMDb Puanı: 7

Haber ile ilgili metin girin!.

Başrollerinde Ben Stiller ve Robert De Niro gibi iki ismin yer aldığı Zor Baba, çoğu insan için en iyi romantik komedi filmlerinden biridir. Yüksek IMDb puanıyla da dünyanın takdirini kazanan Zor Baba, o kadar beğenildi ki, seri devam da ettirip yenileri çekildi. 

Greg Fokker, erkek bir hemşire olarak hayatını sürdürmektedir. Kız arkadaşı Pam'e aşık olan ve hayatının kadını olduğuna inanan Grek, ona evlilik teklifi eder. Ancak Pam'in babası eski bir CIA ajanıdır ve son derece baskıcıdır. Bu nedenle Grek'in bir de ondan onay alması gerekmektedir.

Pam'in ablasının düğününe katılmak için aile ziyaretine giden ikili, ortamı yumuşatmaya ve kendilerini kabul ettirmeye çalışacaktır. Ancak Greg'in başına gelen aksilikler, ilişki giderek karmaşık hale getirecektir.

12. Başka Söze Gerek Yok (2013) IMDb Puanı: 7

Haber ile ilgili metin girin!.

The Sopranos'un efsane oyuncusu James Gandolfini'nin yer aldığı Başka Söze Gerek Yok, en iyi romanti komedi filmleri listesinde yer alıyor. Filmin konusu da son derece dikkat çekici...

Eva, masözlük yapan ve hayattaki tek varlığı kızı olan bir kadındır. Kendilerini geçindirebilmek için yoğun bir tempo içerisinde çalışan Eva, yeni okula başlayacak olan kızının okul parasını nasıl bulacağı konusunda bir hayli sıkıntılıdır. 

Psikolojik ve fizyolojik açıdan yorgun olan Eva, işte tam bu sırada Albert isimli son derece iyi kalpli bir adamla tanışır ve ikili arasında aşka yakın bir şey başlar.

Masöz olan Eva'nın en iyi müşterilerinden biri de Marienne isimli bir kadındır. Marienne, sürekli eski kocası hakkında olumsuz şeyler söylemektedir. Eva, zamanla bu kadının aslında Albert'tan bahsettiğini fark eder ve ilişkisini sorgulamaya başlar.

11. Adı Çıkmış (2010) IMDb Puanı: 7

Haber ile ilgili metin girin!.

Orijinal ismi Easy A olan Adı Çıkmış, en iyi romantik komedi filmleri listesinde yer almaktadır. Başrolünde Emma Stone ve Malcolm McDowell gibi isimlerin yer aldığı film, Kızıl Dalga kitabın bir uyarlamasıdır.

Filmde, bir kızın cinsel olarak uğradığı iftira ve dedikodular ardından başına gelen komik olaylar anlatılmaktadır. Bu dedikodular onu giderek popüler ve zengin bir isim haline getirir.

10. Ah Mary Vah Mary (1998) IMDb Puanı: 7,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Ted Stroehmann, son derece şansız ve talihsiz biridir. Deyim yerindeyse 'Looser' diye tanımlayabileceğimiz Ted'in yüzüne kader bir kez gülmüştür. Tüm erkeklerin hayallerini süsleyen kadın, 17 yaşındayken onu bulmuş ve mezuniyete birlikte gitmeyi teklif etmiştir. Bahsettiğimiz kişi, Mary Jenson'dır. Ancak Ted, başına gelen 'fermuar' felaketi nedeniyle onunla birlikte gidemeyecektir.

Ted, okulun bitimiyle birlikte Florida'ya taşınır ailesiyle. Aradan 12 yıl geçmiştir ve Mary'i bir daha görmemiştir ancak Ted, Mary'i bir türlü unutamaz ve onu düşünmektedir. Yakın arkadaşı Dom'un ısrarı üzerine, Mary Jenson'ı takip etmesi için bir dedektif tutar. 

Ancak bu dedektif, Ted'e yalan söyler çünkü o da Mary'e aşıktır. Dedektifin anlattığına göre 4 çocuk annesi şişman ve çirkin bir kadın zannedilen Mary, aslında son derece güzel bir kadındır. Peki bu ikili, yıllar sonra tekrar bir araya gelebilecek mi? 

Ah Mary Vah Mary, romantik komedi filmleri arasında başka bir yere sahip, son derece beğenilen bir filmdir.

9. 40 Yıllık Bekar (2005) IMDb Puanı: 7,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Steve Carell'ın başrolünde yer aldığı 40 Yıllık Bekar, romantik komedi filmi izlemek isteyenler için son derece güzel bir tercih olacaktır. Filmde, 40 yaşında olan ve halen cinsel ilişki yaşamamış olan Andy'nin hikayesi anlatılmaktadır.

Kariyerinde son derece başarılı olan Andy, elektronik mağazasında çalışmaktadır ve düzenli bir ev ile arkadaşlara sahiptir. Arkadaşları, Andy'nin bu durumunu bilmekte ve ona yardımcı olmak istemektedir. Bunun için harekete geçen arkadaşlar, ona destek olmak isterler ve kendine güven duymasını sağlamaya çalışmaktadırlar.

Andy uzun süre etkilenmez bu girişimleredn ancak bir gün 3 çocuk annesi Trish ile karşılaşır. Arkadaşları, bu ikilinin artık mutlu olacağını düşünseler de, ilişkinin başında önemli bir kural koymuşlardır.

8. Aşk Engel Tanımaz (1999) IMDb Puanı: 7,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Julia Roberts ile Hugh Grant'ın başrollerini paylaştığı Aşk Engel Tanımaz, romantik komedi filmi arayanlara önerebileceğimiz bir yapım. Batı Londra'nın değişik bir yerleşim yeri olan Notting Hill'de yaşayan William Thacker, eşinden boşanmıştır ve evini de Spike ismindeki tuhaf biriyle paylaşmaktadır. 

Notting Hill'in merkezinde olan Pazar caddesinde kitabevinin sahibi olan William'ın hayatı, bir gün dünyaca ünlü film yıldızı anna Scott'ın dükkanına gelmesiyle değişir. Birbirini takip eden komik olaylar sonunda Anna ile William çıkmaya başlarlar.

7. Crazy Stuip Love (Çılgın Aptal Aşk) (2001) IMDb Puanı: 7,4

Haber ile ilgili metin girin!.

Cal Weaver, mükemmel diye tanımayabileceğimiz bir hayata sahiptir. Evi, işi, eşi ve çocukları olan Cal, gençlik aşkıyla evlenmiştir. Ancak bu güzel günleri, Cal'ın karısı tarafından aldatılması ve dahası, ondan ayrılmak istemesiyle sekteye uğrar.

40'lı yaşlarında olan Cal, yalnız ve bekardır ancak bu hayatın püf noktalarını bilmemektedir. Bir barda tanıştığı Jacob ise ona bu hayatın inceliklerini öğretecektir. Cal, bir yandan ergenliğe giren çocuklarıyla sorunlar yaşamaktayken kendini ilginç bir aşk üçgeninin içinde bulur.

6. Aşk Her Yerde (2003) IMDb Puanı: 7,6

Haber ile ilgili metin girin!.

Aşk Her Yerde, Noel yaklaşırken Londra'da yaşanan on ayrı aşk hikayesini beyazperdeye aktarmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunda Alan Rickman, Bill Nighy, Colin Firth, Emma Thompson, Hugh Grant, Liam Neeson ve Keira Knightley  gibi isimler yer almıştır. En iyi film ve en iyi senaryo dalında Altın Küre'ye aday gösterilen film, en iyi romantik komedi filmlerinden biridir.

5. Aşkın 500 Günü (2009) IMDb Puanı: 7,7

Haber ile ilgili metin girin!.

Romantik komedi filmleri arasında başka bir yere sahip olan Aşkın 500 Günü, ülkemizde de ilgiyle izlenmiş bir yapımdır. Filmde, aşka inanmayan Summer ile ona aşık olan Tom'ın hikayesi anlatılmaktadır.

Tom, Summer'ı ilk gördüğü anda aşık olmuştur ve hayatının kalanını onunla geçireceğine inanmaktadır. Ancak Summer aşka da ilişkilere de inanç beslememektedir. Ancak ikilinin arasında arkadaşlıktan öte bir ilişki filizlenir. 

Hem eleştirmenlerden hem de seyirciden tam not alan bu film, duygusal sonuyla da uzun süre etkisinde bırakıyor herkesi ve sürekli empati duyma hissi uyandırıyor.

İzlemeden önce klasik bir romantik komedi bekliyorsanız eğer film bittiğinde tamamen yanılacağınızı söylemekte fayda var.

4. Zamanda Aşk IMDb Puanı: 7,8

Haber ile ilgili metin girin!.

Tim Lake 21 yaşında bir gençtir. Ailesindeki tüm erkeklere bahşedilen gizli bir yeteneğin olduğunu öğrenen Tim, zamanda seyahat edebilme yeteneğine sahiptir. 

Tim bunu fırsat bilerek geçmişine giderek orada utandığı anları değiştirmeye karar verir ve Londra'ya taşınır. Burada Mary'e aşık olan Tim, herkesten gizlediği bu yeteneğini, aşk hayatında da kullanmaya başlar. 

Bir süre sonra her sorunu zamanda seyahat ederek çözemeyeceğini anlayan Tim, hayatı sorgulamaya başlar ve hataların da hayatın birer parçası olduğunu anlayacaktır.

3.  Annie Hall (1977) IMDb Puanı: 8

Haber ile ilgili metin girin!.

Komedyen Alvy Singer ile ünlü şarkıcı Annie Hall'un ilişkisini anlatan film, Alvy Singer'ın anlatıcılığında işlenmiştir. 

Film, Alvy Singer'ın Annie Hall ile olan ilişkisinin neden bittiğini sorgulamasıyla başlar. Ünlü yönetmen Woody Allen'ın en başarılı filmlerinden biri olan Annie Hall, sinema tarihinin en özgün komedilerinden birini de ortaya çıkarmıştır. 

2. Bugün Aslında Dündü (1993) IMDb Puanı: 8

Haber ile ilgili metin girin!.

Fena sayılmayacak bir şöhrete sahip hava durumu spikeri olan Phil Connors, kameralardan kurtulduğunda kendini beğenmiş kibirli haline geri dönmektedir. Connors, Pensilvanya'nın kırsal bölgelerinden birine Groundhog Day etkinliklerine gönderilir. Burada son derece mütevazı insanlarla karşılaşan ve pek hoşlanmayan Connors, bir günlüğüne de olsa işini yapmak zorundadır.

Ansızın bir kar fırtınası çıkar ve tüm ulaşım yolları kapanır ve geri dönemez. Kasabada uyuyan Phil, ertesi sabah uyandığında büyük bir sürprizle karşılaşır. Çünkü zaman döngüsüne yaşanmıştır ve aynı günü tekrar tekrar yaşamaktadır. 

1. Amelie (2001)

Haber ile ilgili metin girin!.

Son yılların en iyi filmlerinden biri olan Amelie, Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet'in beyazperdeye aktardığı bir Fransız komedisi olarak karşımıza çıkıyor. En iyi romantik komedi filmleri listesinde de ilk sıraya oturmayı başaran Amelie, hayat dolu bir genç kızın hikayesini anlatmaktadır.

Anne ve babasını kaybeden ancak karamsarlığı hayatından çıkaran Amelie, başkalarının da hayatına dokunarak onları 'tamir' ediyor. Bu durumu da göze soka soka değil de fark ettirmeden yapan Amelie, bir gün kendi yalnızlığının farkına varacaktır. 

İlgili Sayfalar: Sinema