En iyi psikolojik filmler

Psikoloji, birçok insanın ilgi alanına giren bir konu. Psikolojiyi baz alan filmlerden etkilenenler de çok. Bu haberimizde etkisinden uzun süre çıkamayacağınız en iyi psikolojik filmleri hazırladık. İyi seyirler.

Yayınlanma Tarihi: 25.10.2021 11:55
Değiştirme Tarihi: 25.10.2021 11:55
En iyi psikolojik filmler

Psikoloji sevenlerdenseniz, haberimizde listelediğimiz filmleri izlemenizi tavsiye ederiz. Psikolojiye ilgisi olanların mutlaka izlemesi gereken filmleri, IMDB puanlarını da vererek derledik. İşte en iyi psikolojik filmler.

 

EN İYİ 20 PSİKOLOJİK FİLM
 • Karanlık Sırlar
 • Kimlik
 • Parçalanmış
 • The Imposter
 • Sessiz Bir Yer
 • Testere
 • El Cuerpo
 • Bad Genius
 • Kayıp Otoban
 • Kapan
 • Kayıp Aranıyor
 • Makinist
 • Bay Hiçkimse
 • Sol Ayağım
 • Yağmur Adam
 • Siyah Kuğu
 • Mulholland Çıkmazı
 • Zindan Adası
 • İz Sürücü
 • Akıl Oyunları 

 

Akıl Oyunları (2001) IMDB Puanı: 8.2

Haber ile ilgili metin girin!.

İki dalda Oscar ödülü kazanan Akıl Oyunları, ünlü matematikçi John Nash’ın hayatını anlatıyor. Bursla girdiği Princeton Üniversitesi’nde ortaya sürdüğü teoriyi kanıtlama aşamasına gelen genç John, bir yandan da çevresiyle uyum problemi yaşıyordur. Aslında Nash, şizofrenik belirtilerle mücadele ediyordur.

 

İz Sürücü (1979) IMDB Puanı: 8.1

Haber ile ilgili metin girin!.

Uzak bir gelecekte ve adı bile olmayan bir ülkede geçen filmde, dünyaya dev bir göktaşı düşer ve yaşamı yerle bir eder. Zone isimli yeni bir bölge oluşur ve bu bölgeden içeri giren insanların tutkularının gerçekleşeceğine dair bir inanç vardır. Bu bölgeye sadece gerekli olgunluğa erişmiş cesur kişiler girebilmektedir.   

 

Zindan Adası (2010) IMDB Puanı: 8.1

Haber ile ilgili metin girin!.

Martin Scorsese imzalı Zindan Adası, iki polis memurunun tehlikeli macerasını konu ediniyor. Teddy ve Chuck, bir akıl hastasının kaybolmasıyla, tehlikeli akıl hastalarının tedavi edildiği Shutter Adası’ndaki hastaneye soruşturma yapmak için giderler. Ancak burada başlarına ilginç olaylar gelecektir.

 

Mulholland Çıkmazı (2001) IMDB Puanı: 8.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Hollywood’da ünlü bir oyuncu olma hayaliyle yanıp tutuşan Betty, Hollywood’a gitmeye karar verir. Burada mükemmel bir hayatı olan bir kadınla tanışır ve ona hayran kalır. Kadın da Betty’den hoşlanır ve aralarında erotik bir ilişki başlar. Ancak bir trafik kazası sonucu bu hayatlar karmakarışık bir hale gelir.  

 

Siyah Kuğu (2010) IMDB Puanı: 8.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Başarılı bir balerin olan Nina’nın annesi de, eski bir balerindir. Bale yönetmeni Thomas Leroy, Kuğu Gölü Balesi’nin baş dansçısını yeni sezonda değiştirmek ister. Yönetmen, Nina’yı seçer. Ancak rolü kapmak için Nina’nın karşısında güçlü bir rakibi vardır. En iyi psikolojik filmler arasında yer alan Siyah Kuğu’yu soluksuz izleyeceksiniz.

 

Yağmur Adam IMDB Puanı: 8.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Los Angeles’ta materyalist bir hayat süren Charlie ile değişik bir hastalığa sahip Raymond’un dramatik ve bir o kadar da komik hikayesi anlatılıyor. Serseri ruhlu Charlie’ye, babasının mirasından sadece 1949 model bir araba kalır. Mirasın tamamı ise ağabeyi Raymond’a kalır. Ancak Raymond, bakıma muhtaç bir otistiktir.

 

Sol Ayağım (1989) IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Beş dalda Oscar’a aday olan Sol Ayağım’da, beyin felçli olarak dünyaya gelen Christy Brown’un hikayesi anlatılıyor. Tüm yaşamı tekerlekli sandalyede geçen Brown, bir gün sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varır. Sol ayağını kullanarak roman ve şiirler yazmaya başlar ve İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girer.

 

Bay Hiçkimse (2009) IMDB Puanı: 7.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış, son ölümlü olan 117 yaşındaki Nemo’dur. Ölüm döşeğindeki Nemo, çocukken bir peronda durduğunu hatırlar ve tren kalkmak üzeredir. Peki Nemo, annesiyle mi gitmeli, babasıyla mı kalmalıdır?

 

Makinist (2004) IMDB Puanı: 7.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir fabrikada işçi olarak çalışan Trevor, 1 yıldır uykusuzluk hastalığı çekmektedir. Bitkin bir halde olan Trevor’un işi de dikkat gerektirmektedir. Her geçen gün kilo kaybeden Trevor’ın iş arkadaşları da güçsüz görüntüsünden dolayı ona güven duymamaktadır.

 

Kayıp Aranıyor (2018) IMDB Puanı: 7.7

Haber ile ilgili metin girin!.

David Kim’in 16 yaşındaki kızı kaybolur ve yerel soruşturma açılıp davaya dedektif olarak atanır. David kimsenin bakmadığı bir yeri araştırmaya karar verir. O yer de, kızının bilgisayarıdır. Kızının bilgisayarını kurcalamasıyla, onun kişisel dünyasına da giriş yapar. Kızını bulmak için de onun geride bıraktığı dijital ipuçlarını takip etmeye başlar.

 

Kapan (2017) IMDB Puanı: 7.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Siyahi genç Chris, sevgilisi Rose’la mutlu bir ilişki yaşamaktadır. Bir gün Rose, Chris’i ailesinin evine çağırır. Kızın ailesinde bir gariplik sezen Chris, evde kalan siyahilerin ortadan kaybolduklarını öğrenir. Bir siyahi adam da Chris’i, evi bir an önce terketmesi için uyarır. Ancak Chris’in kurtuluşu hiç de kolay olmayacaktır.

 

Kayıp Otoban (1997) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Fred Madison, evlendiği kadının geçmişini bilmemektedir. Amacı karısıyla kendisine yeni bir düzen kurmaktır. Ancak geçmiş peşlerini bırakmayacaktır. Karısının kendisini aldatacağını düşünen Chris, bir süre sonra kişilik bölünmesi yaşayacaktır.

 

Bad Genius (2017) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Başarılı bir lise öğrencisi olan Lynn, zekasını paraya dönüştürmeye karar verir. Bunun için sınıf arkadaşlarına parayla kopya vermeye başlar. Bu durum bir süre sonra büyüyecektir ve genç kızın önüne büyük bir fırsat çıkacaktır.

 

El Cuerpo (2012) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Morgdan iş kadını Mayka’nın cesedi kaybolur. Ancak kadının ölüm nedeni daha ortaya çıkarılmamıştır ve cesedinin kaybolmasıyla da işler iyice karışır. Davayla ilgilenmesi için görevlendirilen Jaime de eşini kaybetmiştir ve yaşadığı travmanın etkisini daha üzerinden atamamıştır.

 

Testere (2004) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Sıra dışı bir katil, kurbanlarına hayatın anlamı ve değerini anlatmak istemektedir. Bunun için onlara ölümcül oyunlar oynayarak hayatta kalma şansı vermektedir. Kurbanlar da ölmemek için mücadele verirken, yaşamak uğruna neleri feda edebileceklerine de şahit olmaktadırlar.

 

Sessiz Bir Yer (2018) IMDB Puanı: 7.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Sakin bir kırsalda yaşayan 2 çocuklu bir ailede iletişim işaret diliyle yapılmaktadır. Ancak bunun nedeni konuşamıyor olmaları değil, ailenin sesten uzak durmak istemesidir. Fakat bu sessizlik, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleriyle alt üst olur.

 

The Imposter (2012) IMDB Puanı: 7.5

Haber ile ilgili metin girin!.

13 yaşındaki Nicholas, 1994’te evine giderken kaybolur. Ailesi ve polis çocuğa ulaşamaz. Oğullarının öldüğüne inanan aileye 1997’de bir haber gelir. Habere göre Nicholas, İspanya’da bulunmuştur. Annesi hasta olduğu için seyahat edemez ve Nicholas’ı İspanya’dan alma görevi kız kardeşi Carey’e verilir. Ancak Carey, Nicholas olduğu söylenen gence ulaştığında, hal ve davranışlarının çok garip olduğunu görür. O, kaybolan Nicholas değildir.

 

Parçalanmış (2016) IMDB Puanı: 7.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Kevin, çoklu kişilik bozukluğu yaşamaktadır. Kevin’ın 23 tane alter egosu vardır. Bu egolar arasında en baskın olanı da suça meyilli olan karakterdir. Market çıkışında 3 kız kardeşi kaçıran Kevin, onları bir bodruma kapatır. Egolarıyla kızlarla farklı ilişkiler kuran Kevin, kızların varlığıyla yavaş yavaş dağılmaya başlar.

 

Kimlik (2003) IMDB Puanı: 7.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Karanlık bir gecede oluşan kasırga, farklı sorunlarla boğuşan 10 yabancıyı bir araya getirir. Birbirlerini daha önce görmeyen bu kişiler, bir otele sığınmak zorunda kalır. Dış dünyayla iletişimi kaybeden bu 10 yabancı, garip olaylara şahit olmaya başlarlar.

 

Karanlık Sırlar (2003) IMDB Puanı: 7.2

Haber ile ilgili metin girin!.

İki kız kardeşin anneleri garip bir şekilde ölür ve kardeşler de hastalanır. Tedavileri bittikten sonra hastaneden taburcu edilen kızlar, evlerine döner. Ancak kızlar, babalarının yeni eşiyle anlaşamaz ve bu durum her geçen gün kabusa döner. Olaylara babalarının kayıtsız kalışı ve labirenti andıran ev yüzünden olaylar daha da karmaşık bir hal alır.

İlgili Sayfalar: Sinema