En İyi Hint Filmleri

Son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek tüm dünyada bilinirlik kazanan ve Bollywood filmleri olarak da konuşulan En İyi Hint Filmleri sıralamasını acunn.com olarak sizler için derledik. Hangi filmi izleyeyim diye düşünüyorsanız, işte IMDb puanlarına göre tüm zamanların en iyi Hint filmleri listesi. 

Yayınlanma Tarihi: 20.09.2021 15:07
Değiştirme Tarihi: 20.09.2021 15:07
En İyi Hint Filmleri

Hint filmleri yani bir diğer deyişle Bollywood filmleri, işledikleri konular itibariyle tüm dünyada hatrı sayılır bir konum elde ettiler. Hint filmleri de yabancı film seyretmek isteyen pek çok kişinin ilk tercihi arasında yer almaktadır. Bizler de imdb puanlarına göre tüm zamanların en iyi hint filmleri sıralamasını yaptık. 

50. Baby (Bebek) filmi (2015) IMDB puanı; 8 

Haber ile ilgili metin girin!.

Başrollerinde Akshay Kumar, Allison King, Andy McDermott, Ansel Elgort gibi isimlerin yer aldığı hint filmi baby, aksiyon-gerilim temalıdır. Filmin konusu ise, Hindistan'da aşırı dinci terörist grupları durdurmaya yönelik kurulan polis ekiplerinin operasyonlarını ve bunun etrafında gelişen olayları ele alır ve bu polis birimine de baby adı verilmiştir. 

49. My Name is Khan ( Benim Adım Khan) (2010) IMDB puanı; 8 

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi Bollywood filmleri içerisinde yer alan My Name is Khan filmi imdb üzerinden en yüksek puanı alan yapımlar arasındadır. Hint sinemasının dünyada en çok tanınan isimleri arasında yer alan Shah Rukh Khan'ın başrolünde yer aldığı 2010 yapımı filmde, asperger sendromu taşıyan Hint asıllı müslüman bir adamın ABD başkanı ile konuşmak isterken başına gelenleri ve çıktığı yolculuğu beyaz perde aktarmaktadır. Başrolümüz, bunun için tüm ABD'yi baştan sona geçmeyi göze almıştır. 

48. Bãhubali: The Beginning (2015) IMDB puanı; 8

Haber ile ilgili metin girin!.

Bãhubali: The Beginning iki kardeşin arasındaki kan davasını konu alan Eski Hindistan'da geçen bir filmdir. Filmin yönetmenliğini SS Rajamouli üstlenmiştir. Bu film o dönem, 25 milyon sterlin harcanarak çekilmiş, Hindistan'ın en büyük bütçeli filmi olma başarısı göstermiştir. Bu film ayrıca, 40 dakikalık savaş sahnesiyle de Yüzüklerin Efendisi filmiyle karşılaştırmış, Hindistan'ın en çok izlenen 2. filmi olmuştur.

47. Iqbal (2005) IMDb puanı: 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

2005 yapımı Iqbal filmi Nagesh Kukunoor tarafından yazılıp yönetilmiştir. Bir spor drama filmi olan Iqbal, uzak bir Hint köyünden gelen ve kritet oyununa takıntısı olan sağır ve dilsiz bir çocuğu konu edinmektedir. 

46. The Legend of Bhagat Singh (2002) (Bhagat Singh Efsanesi) IMDb puanı: 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Yüksek IMDb puanıyla dikkat çeken bu film, Hindistan'ın İngiltere'ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinde savaşan bir özgürlük savaşçısını konu edinmektedir.

45. Sarfarosh (1999) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Pakistan, Hindistan’ı karıştırmak için casusları vasıtasıyla ülkeye gizlice silah sokup kabilelerin ayaklanması için çaba sarfetmektedir. 174 dakikalık süresiyle dikkat çeken bu filmin başrollerinde Aamir Khan ve Sonali Bendre, yönetmenlik koltuğunda ise John Mathew Matthan yer almaktadır.

44. Andaz Apna Apna (1994) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Yine bir Aamih Khan filmi olarak aktarabileceğimiz Andaz Apna Apna, Aamir ile Salman isimli serseri iki gencin başrole taşımaktadır. Sürekli hayal kurup boş boş gezen bu ikilinin hayatı, Raveena isimli ünlü bir zenginin kızının evlenmek için Hindistan'a gelmesiyle değişir. İki genç, gazetede bu konuyla ilgili okudukları ilan sonrası onu tavlamak için ellerinden geleni yapmak için harekete geçecektir. 

43. Ship of Theseus (2012) (Theseus'un Gemisi) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Anand Gandhi'nin yazıp yönettiği Theseus'un Gemisi, Hint yapımı bir felsefi filmdir. Filmin başrollerinde Aida El-Kashef, Neeraj Kabi ve Sohum Shah yer almaktadır. Bu üç isim bir fotoğrafçı, hasta bir keşiş ve bir borsacının hikayeleri üzerinden kimlik, adalet, güzellik, anlam ve ölüm sorularını araştırır. 

42. Maqbool (2003) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi hint filmleri arasında yer alan Maqbool, Shakespeare'in dünyaca ünlü eseri Macbeth'in Mumbai yeraltı dünyasına uyarlanmış hali olarak belirtilmektedir. Filmin oyuncuları arasında Irrfan Khan, Tabu, Pankaj Kapur gibi isimler yer almaktadır. 

41. Gulaal (2009) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Politik drama filmi olan Gulaal, Anurag Kashyap tarafından yönetilmiştir. Filmde güç arayışı, meşruiyet arayışı, güçlülerin ikiyüzlülüğü gibi temaları işlenmektedir. 

39. Lage Raho Munna Bhai (2006) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Filmde sadece sesini duyduğu bir radyocuya aşık olan adam, bir gün bu programa katılma şansı elde etmiştir. Bu ise, Mahatma Ghandi ile ilgili yöneltilen 10 soruya doğru yanıt vermesiyle mümkün olacaktır. Normal hayatta 'kirli' işlerle uğraşan genç, program öncesi evine 'sağ kolunun' yardımıyla profesörleri zorla getirtip tüm sorulara doğru yanıtı verir. Programa çıkan 'munna bhai' isimli genç, kendini tarih profesörü olarak tanıtır ve bu yalan tüm filmin gidişatını da etkiler. Radyocu kadın, büyük bir evde 4-5 yaşlı insanla yaşadığını ve onlara 'sözde profesör'den Mahatma Ghandi'yi anlatmasını ister. Önünde 3-4 günlük bir süre olan Munna Bhai, bu zamanını kütüphanede Ghandi ile ilgili kitapları okuyarak geçirir. Bu esnada arkasında aniden Ghandi belirir ve film boyunca da Ghandi'nin felsefik yaklaşımları peşini bırakmaz.

38. Omkara (2006) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Ünlü İngiliz yazar Shakespeare'in eserlerinden Othello'nun uyarlaması olan Omkara'nın başrollerinde Saif Ali Khan, Ajay Devgan ve Bipasha Bisu gibi isimler yer almaktadır. 

36. Munna Bhai M.B.B.S. (2003) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Lage Raho Munna Bhai filminin ilki olarak bilinen Munna Bhai M.B.B.S konusu, kendi çapında bir çete lideri olan Munna Bhai'nin ailesinin isteklerini kırmak istememsiyle ilgilidir. Babası, oğlunun çocukluğundan bu yana doktor olmasını istemektedir. Munna Bhai de babasını kandırarak doktor taklidi yapmaya başlar. Bunu öğrenen baba, oğlunu evlatlıktan reddeder. Munna Bhai de bu durumu hırs haline getirerek, gerçekten bir doktor olma mücadelesine girişir ancak bunu da kendi bildiği şekilde yapacaktır. 

34. OMG: Oh My God! (2012) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Ateist bir kişilik olan kahramanımız, dükkanında dini eşyalar satmaktadır ve sürekli de dinle ilgili olumsuz ifadeler kullanmaktadır. Bir gün ansızın dükkanı yıkılır. Çevresindeki herkes bunun tanrıların işareti olduğu ifade eder. Sigorta şirketine başvurarak zararının tanzim edilmesini isteyen başrolümüz, 'tanrının sebep olduğu zararları ödemiyoruz' karşılığı alınca tanrıyı mahkemeye verir, olaylar gelişir.

33. Barfi! aşkın Dile İhtiyacı Yoktur (2012) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Hem işitme hem de konuşma özürlü olan Barfi isimli genç, Shuriti isimle genç kıza aşıktır. Ancak Shuriti'nin ailesi bu aşka karşıdır ve kızlarının normal bir erkek ile evlenip yuvasını kurmasını istemektedir. Barfi de bu imkansız aşk nedeniyle yorgun düşmüştür ve yeni bir hayata adım atmıştır. Ayrıca Jhilmil isim de yeni bir sevgilisi olmuştur. Barfi bu dönemde polis tarafından aranmaktadır ve tekrar karşısına çıkan Shuriti onun dengesini alt üst edecektir. Barfi, ikisi arasında bir seçim yapmak zorundadır.

32. A Wednesday (2008) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Kariyerinin son günlerini yaşayan ve emekli olmak üzere olan bir polis memuru, Prakash Rathod isimli polis memuru, telefonunun çalmasıyla başbaşka bir yola girer. Telefondaki kişi ona terör eylemi gerçekleştireceğini söyler ve şehrin 5 farklı noktasında bomba yerleştirdiğini, polislerin elindeki 4 teröristi serbest bırakmamaları halinde bu bombaları patlatacağını ifade eder. Polisler her yerde bombaları aramaya başlar, halk olanları basından çaresizce takip etmektedir. Bu noktada akıllara da şu soru gelmektedir: Tek çare teröristleri serbest bırakmak mıdır? 

31. Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Bollywood sinemasının en önemli filmleri arasında gösterilen Dilwale Dulhania Le Jayenge, İngiltere'de yaşayan iki Hint gencin hikayesini (Raj Malhotra ve Simran Singh)  beyazperdeye aktarmaktadır. Raj zengin bir iş insanının şımarık oğlu, Simran ise küçük bir dükkan sahibinin kızıdır. İki gencin Avrupa seyahati esnasında tanışıp aşık olmaları ve sonrasında yaşananlar bir hayli ilginçtir.

30. Onu Sarıya Boya (2006) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

İngiltere'de yaşayan Sue, bir araştırmacıdır ve Hint kültürüyle ilgilenmektedir. Dedesinin günlüklerini okuduktan sonra Hindistan'a giderek onların bağımsızlık mücadelesiyle ilgili belgesel çekmek istemektedir. Sue, belgeseli için üniversite gruplarından oluşan oyuncuları tercih edecektir ancak ilginç bir manzarayla karşı karşıyadır. Çünkü bu gençler bir hayli Batı kültürü etkisindedir ve yozlaşmışlardır. Aamir Khan’nın başrolünde oynadığı ve milletlerin tarih bilinçlerine eleştirilerde bulunan filmde, gençlerin kendi toplumlarına nasıl yabancılaştığı ve bunun sonuçları mükemmel bir biçimde aktarılıyor.

29. Haider (2014) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Yine bir Shakespeare uyarlaması ile karşı karşıyayız. Hamlet'in modern bir uyarlaması olan Haider, 90'lı yılların ortalarında geçmektedir. Babasının kaybolduğu haberini alan Haider isimli başrolümüz, bu haber sonrası doğup büyüdüğü Kaşmir'e döner ve araştırmalarının sonucunda babasının güvenlik güçleri tarafından alıkonulduğunu öğrenir. Ayrıca şoke eden bir gerçekle de burada yüzleşir. Annesi ile amcası ilişki yaşamaktadır. Anne-oğul çatışması başlayacak ve Haider'in babası hayatını kaybedecektir. Bu çatışma giderek sertleşecek ve babasının ölümünde amcasının payı olduğunu öğrenen Haider artık intikam almak için harekete geçecektir.

28. Kahaani (2012) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Hamile olan Kahaani, Londra'dan kalkıp Hindistan'a kayıp kocasını bulmaya gelir. Polise ihbar yapan kadın, bir türlü kocasına ulaşamaz. Çünkü kocasını kimse tanımamaktadır. Kocası, Hindistan'a giderken iş için gittiğini söylediğinden, bu adrese de uğrayan kadın orada da kocasını kimsenin tanımadığını öğrenir. Bu arada kocası hiç fotoğraf çektirmemiştir. Karısı, bunun sebebini de böylece anlamıştır. Kocası, kirli işlerle uğraşmaktadır. Ancak aşık olduğu kocasını bulmak için harekete geçer ve bir hayli karışık olayların içerisine düşer.

27. Pink (III) (2016) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Birlikte yaşayan Minal, Falak ve Andrea isimli üç kadın, bir ortak arkadaşları aracılığıyla Rajveer ve arkadaşlarıyla rock konserinde tanışırlar. Konser sonrası yemek yerler. Rajveer ve arkadaşları bunu farklı algılayarak kadınlara asılmaya başlarlar. Kendini savunmaya çalışan Minal, Rajveer'e vurur ve ağır şekilde yaralar. Hakkında cinayete teşebbüs davası açılan Minal için mahkeme yolu gözükmüştür. Üç kadın, mahkemede masumiyetlerini ispat etmeye çalışır.

26. Kalbin Arzusu (Dil Chahta Hai) (2001) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocukluktan beri birlikte olan üç yakın arkadaş Akash, Sameer ve Siddhart, birbirlerinden farklı karakterlere sahiptirler. Bu üç arkadaşın, aşk hakkındaki düşünceleri de bir o kadar birbirine zıttır. Sameer her gördüğü kıza aşık olurken, Akash aşka inanmamaktadır bir hayli de çapkındır. Siddhart duygularını kendi içerisinde yaşayan dışarıya pek anlatmayan, aşk hakkında konuşmayan biridir. Aşk başa gelince bu üç arkadaşın yolları ayrılır. Fakat hayat onları tekrar bir araya getirecektir.

25. Lagaan: Once Upon a Time in India (Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan'da) (2001) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Hindistan'ın İngiliz sömürgesi olduğu dönemi anlatan Lagaan, Evvel Zaman İçinde Hindistan'da filmi, Champaner kentinin kuraklık içerisine girmesiyle başlayan sıkıntıları ele almaktadır. Köylülerden, Lagaan adında bir vergi alınır ve bu kuraklık sebebiyle köylüler vergilerin alınmamasını talep eder. İngiliz yerel yöneticiler, vergilerin kaldırılmasını tek bir şarta bağlarlar. O da köylünün, bir kriket maçında İngilizleri yenmesidir. Ancak köyde kriket oynamayı bilen hiç kimse yoktur. Ancak bir genç, eline kriket sopası almamasıan rağmen İngilizlere meydan okur ve düello teklif eder. Köylülerin ve Bhuvan'ın kendilerinden başka tek destekçisi ise İngiliz albay Russell'ın kız kardeşi Elizabeth'tir.

24. PK Peekay (2014) IMDb puanı; 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Aamir Khan'ın en bilindik filmleri arasında yer edinen P.K., farklı bir gezegenden gelen yabancının tanrıyı bulma mücadelesini konu edinmektedir. Daha önce sorulmamış basit ancak etkili sorularla işe başlayan Peekay, izleyenleri felsefi bir yolculuğa da çıkarmaktadır. Bu sırada aşk ve hayat dolu samimi film hikayesiyle de öne çıkmaktadır. Rajkumar Hirani'nin yönetmenliğini yaptığı filmin başlıca rollerinde Aamir Khan, Anushka Sharma ve Sanjay Dutt yer almakta.
 
23. Paan Singh Tomar (2012) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

8,2 puanlı en hint filmleri arasında yer alan Paan Singh Tomar, askerlik yaptığı dönemde komutanlarının teşvikiyle atletizme başlayıp başarılı oluşunu anlatarak başlıyor. Askerlik yıllarında başarıdan başarıya koşan Paan Singh, emekli olup köyüne dönünce sayısız haksızlığa uğramaktadır. Bu haksızlıklara dayanamayan Singh, çetesini kurup Hindistan'a nam salar. Yönetmenliğini Tigmanshu Dhulia'nın yaptığı filmin başrollerinde ise İrfan Khan, Nawazuddin Siddiqui ve Vipin Sharma yer aldı.

22. Sholay (1975) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Sholay, bir Hint, Aksiyon-Macera filmidir. Hoolwood Western geleneklerini Hindistan'a taşımıdır. Ülkenin ilk gişe rekortmeni de olan Sloay, ülkenin güneyinde kayalık arazide geçen kötülerin ve iyilerin hikayesini ele alıyor.

21. Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Aamir Khan'ın yer aldığı filmde, sıradan okula giden Sanjay ve abisinin tek hayali zengin olmaktır. Bu sırada okullar arası bisiklet yarışı yapılacağını duyan Sanyaj, abisiyle birlikte bu yarışmaya katılır ve yarışmada art arda şampiyonluklar yaşayan zengin bir ailenin çocuğuna karşı yarışacaktır. Fakir-Zengin mücadelesini ele alan 1992 yapımı bu filmde kazanan kim olmuştur?

20. Bhaag Milkha Bhaag (2013) (Koş Milkha Koş) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

2013 yapımı bu film, Uçan Sih olarak bilinen Milkha Singh'in hayatını beyazperdeye aktarmaktadır. Filmde, 1947'de Hindistan ve Pakistan bağımsızlıklarını kazanıp birbirinden ayrılınca, Pakistan'dan çok acı hatıralarla Hindistan'a gitmek zorunda kalan Milkha Singh'in başarılı bir 400 metre koşucusu olma hikayesi anlatılıyor.

19. Chak De! India (2007) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Shakruh Khan'ın, ülkesine sevdalı bir hokey takımı kaptanını canlandırdığı filmde, Kabir Khan karakterine hayat veren Shakruh'un, milli maç finalinde penaltı kaçırması, şike olarak yorumlanır. Vatan haini ilan edilen Khan, yıllar sonra kız milli takımının başına geçer ve hayali güç şeyleri başarmak için kolları sıvamıştır.

18. Satya (1998) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi bollywood filmleri arasında yer alan Satya, filmin ismini aldığı Satya isimli bir karakterden gelmektedir. Satya, iş bulmak ümidiyle Güney Hindistan'da Mumbai'ye gider. Herhangi bir suçu yokken hapsi boylayan Satya, hapishanede bir yeraltı baronu ile tanışır ve onun çetesine katılır.

17. Shahid (2012) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

2012 yapımı Shadid filmi konusu insan hakları savunucusu ve aktivist Shadid Azmi'nin gerçek hayat hikayesini ele alır. Müslüman bir bebek olak olarak dünyay gelen ve fakir bir aileye mensup olan Shadid, çocukluğunu yaşayamadan hayat mücadelesinin içinde bulur kendini. Haksızlıklara maruz kalan Shadid, avukat olmaya karar verir ve insan hakları savunucuzu olur.

16. Black (2005) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Hint-Amerikan ortak yapımı olan Black, 20 yy.'da yaşamış olanb Helen Keller'ın gerçek hayat öyküsünün anlatıldığı The Story of My Life kitabının Bollywood uyarlamasıdır. Black konusu da şu şekildedir: Catherine ile Paul mutlu bir çifttir. Michelle isimli bir kızları olur ancak Michelle hem kör hem de sağırdır. Baba, kızını dünyadan soyutlar ancak kızları giderek hırçınlaşır. Ardından anne ikince kez bebek dünyaya getirir. Baba Paul, Michelle'i kliniğe kapatmak ister. İşte tam bu sırada hayatlarına özel eğitmen Debraj girer. Debraj, Michelle'e hayatı öğretir ve hırçınlığını yavaş yavaş yok eder. Michelle zamanla okula gitmeye bile başlar.

15. Udaan (2010) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Rohan ve 3 yakın arkadaşı, Hindistan'ın en iyi okullarından birinde yatılı eğitim görmektedirler. Bir gün okuldan kaçarak sinemaya giderler ve bu eğitim hayatlarının son bulmasıyla sonuçlanır. Arkadşaları farklı şehirlerde yaşayan Rohan'ın annesi yıllar önce vefat etmiştir. Babasını ise 8 yıldır görmüyordur. Rohan, babasının yanına dönünce 6 yaşında bir üvey kardeşi olmadığını öğrenir. Yazar olma hayali olan Rohan, üniversitede edebiyat öğrenimi görmek istemektedir. Ancak babası onunla aynı fikirde değildir. Rohan bu yeni dünyada yaşamaya çalışırken, amcası ve yeni arkadaşlarıyla birlikte şehrin sokaklarıyla birlikte, başlarda ısınamadığı kardeşi Arjun’un ve kendisinin iç dünyasını da keşfedecektir.

14. Talvar (2015) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Talvar, Irrfan Khan filmidir. Konusu ise dikkat çekicidir. Bir sabah uyanan anne ile baba, küçük kızlarının ölü bulur. Cinayeti hizmetçinin işlediğini düşünseler de hizmetçi de öldürülmüştür. İşlerini yarım yamalak yapan polis dedektifleri nedeniyle bu korkunç cinayetler anne ile baba üzerine kalır. Soruşturma başka bir departmanda görevli dedektifler tarafından devralınır ve olayın 'aile cinayeti' olmadığı ortaya çıkarılmaya çalışılır. Görevini yapmaya çalışan dedektif, departman içindeki yozlaşma sebebiyle katakulliye getirilerek görevden alınır ve yerine getirilen dedektif, cinayeti istenildiği gibi sonuçlandırır.

13. Masaan (2015) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Senaryosunu Varun Grover'ın kaleme aldığı yönetmenliğini ise Neeraj Ghaywan'ın üstlendiği Masaan filmi, dört kişinin yollarının Ganj nehrinde kesişmesini konu edinir. Bunlardan bir kast sisteminin alt tabakasından olan umutsuz bir aşık, trajedi ile bir cinsel ilişkiden dolayı kendisini suçlu hisseden bir kız, zayıf bir ahlaka sahip bir baba ve küçük bir kentin ahlak değerlerinden kaçamayan, yıllardır aile hasreti çeken bir çocuk. 

12. Swades: We, the People (2004) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

NASA'da çalışan genç ve başarılı bilim insanı Mohan Bhargava, bir gün kendisine yıllarca bakan dadısını hatırlar ve onu hiç aramadığı için vicdan azabı duyar. Dadısını bulmaya karar veren Mohan, işten izin isteyim ABD'den Hindistan'a gider ve dadısını Charanpur isimli bir köyde bulur. Burada sadece dadısını değil çocukluk arkadaşı Gita'yı da görür. Köylünün durumundan da etkilenen Mohan, halkın bulunduğu zor duruma üzülür. Burada iki ihtimal doğar onun için; ya halk ile birlikte kalıp onlar için çalışacak ya da ABD'deki hayatına dönecek...

11. Queen (2013) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Rani evlilik hazırlığında olan bir kadındır. Evliliğine çok az kala, nişanlısı tarafından terk edilir ve büyük bir üzüntü yaşar. Öncesinde de balayı için Avrupa gezisi planlamışlardır. Düğün iptal olsa da balayı gezisinden vazgeçmez ve tek başına yolculuğa çıkma kararı verir. Hem kendini hem de yepyeni hayatlar keşfeden Rani (Kangana Ranaut) pek çok şey öğrenmiştir. Öz güven kazanma temalı öykü, Hindistan Ulusal Film Ödülleri'nde En İyi Hintçe Film ve En İyi Aktris ödüllerini kazandı.


10. Drishyam (2015) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Hindistan Kerala'da kablolu tv ağı sahibi olan Gergekutty evli ve iki kız babasıdır. Mutlu bir yaşam süren ailenin hayatı, kızları Anju'nun çıktığı bir okul gezisiyle bambaşka hale gelir. Gezide bir adam ile tanışan Anju, burada adam tarafından videoya alınır ve şantaja uğrar. Şantaj yapan adam, bu esnada çıkan kavgada Anju ve Rani tarafından kazara öldürülür. Georgekutty, ailesini hapisten kurtarmak için amansız bir mücadeleye girişir. Jeethu Joseph’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği fimin oyuncu kadrosunda Mohanlal, Meena, Ansiba, Esther gibi isimler yer alıyor.

9. Hera Pheri (2000) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Film serisinden oluşan Hera Pheri, üçlemenin ilkidir. Filmde parasız olan üç gencin parayı bulmaya çalışmaları konu edinmektedir.

8. Zindagi Na Milegi Dobara (2011) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocukluğundan beri ayrılmaz üç arkadaş olan Arjun, İmran ve Kabir'in hayatlarına odaklanan filmde, 3 arkada Kabir'in bekarlığa veda partisi için İspanya'ya gider. Denizde nefes almaktan korkan Arjun, bu korkusunu dalış eğitmeni Laila sayesinde yener ve ona aşık olur. Bu esnada Kabir de nişanlısı ile sorunlar yaşamaktadır. İşin aslı, Kabir İspanya'ya veda partisi için değil, öğrendiği bir gerçeği görmek için gitmiştir. Peki Kabir'in öğrendiği gerçek nedir? 

7. Gangs of Wasseypur (2012) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Gangs of Wasseypur, Hindistan'da bir maden kasabası olan Wasseypur'daki hakimiyeti ele geçirmeye çalışan rakip ailelerin 70 yıla yayılan kan davasını konu edinmektedir. Kısım kısım işlenen öykünün ilkinde İngiliz sömürgesi halindeki Hindistan'ın son dönemleri beyazperdeye aktarılmaktadır. Sonrasında ailelerin arasındaki kan davası işlenmeye devam ediliyor.

6. Andhadhun (2018) IMDb puanı; 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Görme engelli bir piyanist olan Andhadhun, şahit olmadığı bir suçun içerisine sürüklenir ve hayatı değişir. İngiltere'de konser verecek olan Akash, bunun için hazırlanmaktadır. Akash, tam bu sırada 70'li yılların ünlü oyuncusu Pramod Sinha ile restoranda tanışır ve beklenmedik bir teklif alır. Ünlü oyuncu, eşi Simi'ye sürpriz yapmak istemektedir ve bunun için Akash'a teklif yapar. Plan şöyledir: Akash, oyuncunun evine gidip özel bir konser verecektir. Sözleşilen gün Akash, o eve gidecektir ancak hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır.

5. Khosla Ka Ghosla! (2006) IMDb puanı; 8,3

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir dolandırıcı tarafından dolandırılan ve evlerini kaptıran ailenin, bu evi geri almaya çalışmalarını konu edinene Khosla Ka Ghosla, Hint sinemanın en dikkat çeken yapımlarından biridir. Orta sınıf bir aile babası olan Kamal Kishore Khosla, Yeni Delhi'de yaşamaktadır. Çocuklarının büyümesiyle evleri artık onlara dar gelmektedir. Khosla, aile ve evlatları için uygun bir arsa bakıp ev inşaa etme fikrine girer. 

Sonunda uygun bir arsa bulur ve emlakçı ile anlaşıp satın alırlar. Ancak anlaştıkları kişi bir dolandırıcıdır. Aynı kişi, bu arsayı başkasına da satmıştır. Arsayı alan adam Khosla'ya göre maddi yönden de bir  hayli güçlüdür ve arsayı geri vermek istemez. Yaşadıkları sorunu çözmek için her yolu deneyen Khosla ve ailesi arsayı geri alabilmek için sahtekarlığa başvurmak zorunda kalır. 

4. Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) (2007) IMDb puanı; 8,4

Haber ile ilgili metin girin!.

Aamir Khan'ın en etkili filmlerinden biri olan Taare Zameen Par, izleyen herkeste derin bir iz bırakmıştır. Disleksi rahatsızlığı olan 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, arkadaşları ve çevresi tarafından sürekli hor görülen, yalnızca annesinin sevgisiyle idare eden özel bir çocuktur. Arkadaşlarıyla kavga eden, dersleri kötü olan Ishaan yatılı okula gönderilir. Burada da durum farklı değildir ancak Ishaan'ın hayatı, okula gelen resim öğretmeni (Aamir Khan) ile bambaşka bir yöne gider. Ishaan’ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan’ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

3. Dangal (2016)  IMDb puanı; 8,4

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir Aamir Khan filmi ile daha karşınızdayız. Yayınlandığı dönem epey konuşulan Dangal, Mahavir Singh Phogat'ın hikayesini anlatmaktadır. Phogat bir güreş hayranıdır ve kızlarına güreş öğretmeye karar verir. Babita ve Geeta isimli iki kız, çocuklarından itibaren güreş eğitimi alarak büyürler. Artık büyümüşlerdir ve bu sporda da bir hayli iddialıdırlar. Geeta Phogat, 2010 yılında düzenlenen Commonwealth Oyunları'nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadınlar bunun yanı sıra sosyal hayatla da mücadele etmektedirler. 


2. 3 Idiots (3 Ahmak) (2009) IMDb puanı; 8,4

Haber ile ilgili metin girin!.

En çok izlenen hint filmleri arasında yer alan 3 idiots, yayınlandığı dönem yalnızca Hindistan'da değil, tüm dünyada dikkat çekmişti. 3 Ahmak olarak Türkçeye çevrilen filmde, Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi isimli üç öğrencinin, ülkenin en önemli mühendislik okulunda yaşadıkları ele alınmıştır. 

Raju fakir olan ailesini bu okul sayesinde kurtarmayı amaçlamaktadır. Farhan ise ailesinin isteğini gerçekleştirmek için bu bölümü seçmiştir.  Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Hint eğitim sistemini sert ancak eğlenceli şekilde eleştirilen bu filmden çıkarılacak çok fazla ders bulunmaktadır. 


1. Black Friday (2004) IMDb puanı; 8,5

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi hint filmleri listesinin ilk sırasında yer alan Black Friday (Kara Cuma) Hussaid Zaid'in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Film, 1993 yılında Bombay'da meydana gelen patlamalar sonrasındaki soruşturmaları konu edinmektedir. 

Bu soruşturmada görevli olan polis memuru Rakesh Maria, araştırma yürütürken suçluları yakalamayı amaç edinmiştir. Soruşturma kapsamında bomba yüklü araçlar bulan Rakesh, şehri kaosa sürükleyen bu bombaların finansörünün güçlü iş insanı Tiger Menon olduğunu bulur. Gerçeklerin tamamına ulaşması için Rakesh'in az bir zamanı kalmıştır. Başrolünde Kay Kay Menon’un yer aldığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Pavan Malhotra, Aditya Srivastava, Dibyendu Bhattacharya, Kishore Kadam gibi isimler yer alıyor.

Menuler: 774 775 776 780 777 778 779 788 789