En iyi dram filmleri

Dram filmleri, temelinde kurgu veya yarı kurgu olan film türleridir. Güldürü veya mizaha göre daha ciddidir ve mizahın dışında kalmayı hedefler. Sinema dünyasında başyapıt niteliğinde birçok dram filmi çekilmiştir. Peki en iyi dram filmleri hangileri? Gelin bakalım.

Yayınlanma Tarihi: 23.09.2021 13:02
Değiştirme Tarihi: 23.09.2021 13:02
En iyi dram filmleri

Ciddi konuları ele dram filmleri, genellikle gerçek hikaye ve kişilere dayanır. İyi bir dram filminde, insanların en iyisini de, en kötüsünü de görmek mümkün. Ve bu filmlerde bağımlılık, yoksulluk, ırk ayrımı gibi dramatik konular işlenir. Bu haberimizde sizler için en iyi dram filmlerini derledik. Hepinize iyi seyirler…

 

EN İYİ 35 DRAM FİLMİ

 

 • Zincirsiz
 • Dövüş Klubü
 • Titanik
 • Sürüş
 • Otomatik Portakal
 • Yeşil Yol
 • Vahşi Doğaya
 • Gran Torino
 • Sosyal Ağ
 • Amerikan Tarihi
 • Beni Durdurabilirsen Durdur
 • Tam Metal Ceket
 • The Revenant
 • Amerikan Güzelliği
 • Slumdog Milyoner
 • Benjamin Button’un Garip Hikayesi
 • Prestij
 • Nefret
 • Schindler’in Listesi
 • Esaretin Bedeli
 • Taksi Sürücüsü
 • Trainspotting
 • Joker
 • Çeviride Kayıp
 • Parazit
 • Polis
 • İçimdeki Yangın
 • Zoraki Kral
 • Köstebek
 • Imitation Game
 • Anne
 • On İki Kızgın Adam
 • Muhteşem Gatsby
 • Dunkirk
 • Masumiyetin İntiharı

 

35. Zincirsiz (2012) IMDB Puanı: 8.4

Haber ile ilgili metin girin!.

Quentin Tarantino’nun yazdığı ve yönettiği Zincirsiz filmi, bir western filmidir. Tarantino’nun ilk western filmi özelliğini taşıyan Zincirsiz, İç Savaş’tan önce geçer. Kuduz bir köle olan Diango, esir eşini aramaktadır. Kral Schultz’un da yardımıyla saldırarak intikamını alır.

 

34. Dövüş Klübü (1999) IMDB Puanı: 8.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.David Fincher tarafından yönetilen Dövüş Klübü, Chuck Palahniuk’ın yazdığı aynı isimli romanından uyarlanan bir film. Dövüş Klubü’nde, iki adamın nefret ettikleri tüketim toplumuna karşı direnişi anlatılıyor. Bir yumruk filmi olan Dövüş Klubü’nde şiddet, gerilim ve gizeme dair her şey var.

 

33. Titanik (1997) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

James Cameron’un yönettiği, senaristliğini ve ortak kurgu yönetmenliğini yaptığı Titanik, Jack ve Rose’un aşkını dramatik bir dille anlatır. Efsane gemi Titanik’in son anlarını bütün çıplaklığıyla gözler önüne seren filmde, bu iki aşığın birlikte hayatta kalmak için verdiği mücadele duygu dolu bir dille anlatılıyor.

 

32. Sürüş (2012) IMDB Puanı: 5.2

Haber ile ilgili metin girin!.

James Sallis’in romanından Hossein Amini tarafından uyarlanan Sürüş filminde, dublörlük yapan ve öte yandan geceleri soygunlara katılan bir araba sürücüsünün yaşamı anlatılıyor. Tehdit altındaki bir aileyi korumaya çalışan bu sürücünün çifte yaşamı izleyen herkesi adeta büyülüyor.

 

31. Otomatik Portakal (1971) IMDB Puanı: 8.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Anthony Burgess’in aynı adlı yapıtından uyarlanan Otomatik Portakal filminin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor. Şiddeti hobi haline getiren Alex ve arkadaşlarının hikayesinin işlendiği filmde, şiddet bağımlısı bu gençlerin çevrelerine saçtığı dehşet ve korkuyu izleyebilirsiniz.

 

30. Yeşil Yol (1999) IMDB Puanı: 8.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmeni ve senaristi Frank Darabont olan Yeşil Yol filmi, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Yeşil Yol’da bir hapishane görevlisi, bir idam mahkumunun gizemli güçlere sahip olduğunu keşfeder ve onun idamını engellemek için çabalar. Doğaüstü güçlere sahip bir mahkumun insani hakiyesini izlerken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

 

29. Vahşi Doğaya (2007) IMDB Puanı: 5.5

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Sean Penn’in oturduğu Vahşi Doğaya filminde, hayatını geride bırakan Christopher McCandless’in hikayesi anlatılıyor. İyi bir üniversiteden mezun olan kahramanımız, istediği hayatın bu olmadığının farkına vararak tüm mal varlığını hayır kurumlarına başlar. Ve her şeyi geride bırakarak yeni bir hayata doğru yolculuğa çıkar.

 

28. Gran Torino (2008) IMDB Puanı: 6.5

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir Clint Eastwood filmi olan Gran Torino’da, savaşın olumsuz etkilerinden kurtulamayan geçimsiz bir ihtiyar olan Walt Kowalsky’nin hikayesi anlatılıyor. Filmde, Korelilere ön yargılı olan bir Amerikalı ile huysuz komşusu arasındaki şirin arkadaşlık gözler önüne seriliyor.

 

27. Sosyal Ağ (2010) IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Dram filmlerinin en iyileri arasında yer alan Sosyal Ağ, bir David Fincher filmidir. Sosyal Ağ’da; milyonların sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve arkadaşlarının hikayesi anlatılıyor. Facebook’un yaratılışının perde arkasının resmedildiği filmde, Zuckerberg’in mücadelesini soluksuz izleyeceksiniz.  

 

26. Amerikan Tarihi (1999) IMDB Puanı: 8.5

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Tony Kaye’in oturduğu Amerikan Tarihi filminde; babası bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürülen Derek’in hikayesi anlatılıyor. Faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelen Derek, bu örgüt yardımıyla babasının intikamını almaya çalışır. Bir gün iki zenciyi öldürdükten sonra hapse düşer ve burada bambaşka bir adama dönüşür.

 

25. Beni Durdurabilirsen Durdur IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ailesini terk ettikten sonra hayatta kalmaya çalışan Frank Abagnale jr’ın hikayesini beyaz perdeye yansıtan filmde Frank, sahte çekler üreterek ve onları onaylayarak para kazanmanın çalışmaktan daha kolay olduğunu fark eder. Bir sahtekar olan Frank, hayali maaşlar almaya başlar.

 

24. Tam Metal Ceket (1987) IMDB Puanı: 8.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Stanley Kubrick’in filmi olan Tam Metal Ceket, Vietnam Savaşı’nda geçer. Bir grup genç denizci, kendilerini savaşa hazırlamak için sıkı bir eğitime girer. Bu genç askerler, Tet a Hue saldırısında kanlı bir vaftiz geçirir. Filmde, savaş en ağır haliyle seyirciyle buluşuyor.

 

23. The Revenant (2015) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Oscar ödüllü yönetmen Alejandro G. Inarritu’nun filmi olan The Revenant’ta Hugh Glass, kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışır. Ancak avlandıkları bölgelerde Kızılderililer ve Fransız birlikleri de vardır. Bir gün bir boz ayı tarafından yaralanan Glass’ı ekibi ölüme terk eder. Ancak Glass hayatta kalmayı başarır.

 

22. Amerikan Güzelliği (2000) IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikan Güzelliği, Sam Mendes’in beş Oscar’lı bir filmidir. Orta sınıf bir Amerikan ailesinin dağılışının anlatıldığı filmde Lester, kızıyla ve karısıyla iletişim kuramaz. Hayatından memnun olmayan bir baba olan Lester, işini bırakır ve hayattan keyif almaya başlar. Ve kızının güzel arkadaşı Angela ile arasında cinsel bir gerilim baş gösterir.

 21. Slumdog Milyoner (2008) IMDB Puanı: 8.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Hindistan’ın dünya sinemasına kazandırdığı bir film olan Slumdog Milyoner, Oscar ödüllüdür. Ülkede geçen bir milyonerlik hikayesinin anlatıldığı filmde, gecekondu mahallesinde yaşayan genç Jamal’ın başından geçenler gözler önüne seriliyor. İdealist bir genç olan Jamal’ın en büyük hayali, bilgi yarışması programına katılarak büyük para ödülünün sahibi olmaktır.

 

20. Benjamin Button’un Garip Hikayesi (2008) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

David Fincher’in yönettiği Benjamin Button’un Garip Hikayesi filminde Benjamin Button, hayatını tersten yaşamaya başlar. Seksen yaşlarında biri olarak dünyaya gelen Benjamin, yıllar geçtikçe gençleşir ve sonunda bebekliğine kadar gider. Yaşlanmak üzere gençleşen Benjamin’in Daisy ile yaşadığı aşk ise duygu yüklüdür.

 

19. Prestij (2006) IMDB Puanı: 7.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı Prestij filmi, birbirini yenmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. Bir psikolojik gerilim örneği olan Prestij’de, 19. Yüzyılda Londra’da sihir yapan iki arkadaş, birbirlerinden nefret etmeye başlar. Bu andan itibaren de seyirlik bir gerilim izleyiciye sunulur.

 

18. Nefret (1996) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Orijinal adı La Haine olan Nefret filminde, gerçek bir polis hatası anlatılıyor. Filmde, bir polis memurunun erkek arkadaşlarına saldırmasından sonra banliyölerde yaşayan genç bir çetenin hikayesi resmediliyor.

 

17. Schindler’in Listesi (1993) IMDB Puanı: 8.4

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Steven Spielberg imzalı Schindler’in Listesi, Oskar Schindler isimli bir Alman işadamının 2 Dünya Savaşı sırasında 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarması anlatılıyor. Oskar bunu Polonya’da bir fabrika kurup Yahudi işçileri çalıştırmasıyla başarır. Her sahnesi tüyler ürperten bir film olan Schindler’in Listesi’ni mutlaka seyredin.

 

16. Esaretin Bedeli (1994) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Genç bankacı Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Masumiyetini kanıtlamaya çalışan Andy, hapishanede 20 yıldan fazla tutuklu olan Red ile tanışır ve bu iki adam arasında kuvvetli bir dostluk başlar.

 

15. Taksi Sürücüsü (1976) IMDB Puanı: 6.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Martin Scorsese imzalı bir film olan Taksi Sürücüsü’nde Robert De Niro, eşsiz bir oyunculuk sergiler. Filmde, Vietnam Savaşı’nı hala unutamayan Travis’in, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesi anlatılıyor. Film, 1976 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü almıştır.

 

14. Trainspotting (1996) IMDB Puanı: 8.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Ünlü yazar Irvine Welsh’in romanından sinemaya uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturuyor. Filmde, genç Mark Renton ve arkadaşlarının uyuşturucu bağımlılığı anlatılıyor. Tek amaçları daha fazla uyuşturucu almak olan gençlerin bu hikayesinde Renton, bir gün hastaneye kaldırılır ve bambaşka biri olma yolunda ilerlemeye başlar.

 

13. Joker (2019) IMDB Puanı: 8.5

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Joker, DC Comics karakterine dayanan bir Todd Phillips filmidir. Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatını anlatan filmde Arthur, herkes tarafından dışlanmaktadır. Hayatını iki maske ile geçiren Arthur, gündüzleri palyaço maskesi takarak geçimini sağlar, geceleri ise üzerinden silemeyeceği bir maske takar.

 

12. Çeviride Kayıp (2003) IMDB Puanı: 7.5

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sofia Coppola tarafından yazılan ve yönetilen Çeviride Kayıp filmi, fotoğrafçı kocası tarafından terk edilen bir Amerikalı olan Tokyo’nun ve popülerliğini kaybetmeye başlayan oyuncu Bob Harris’in oldukça dokunaklı hikayelerini anlatıyor.

 

11. Parazit (2019) IMDB Puanı: 8.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Bong Joon-ho’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmi Parazit, 2019 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü almıştır. Filmde, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkileri anlatılıyor.

 

10. Polis (2010) IMDB Puanı: 7.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

BPM polis memurlarını ve onların çocukları koruma mücadelesini anlatan Polis, 2011 Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü almıştır. Maiwenn imzalı filmde, Paris Çocuk Koruma Birimi’nde çalışan Chrys, Nadine, Iris ve Fred’in pedofili gibi suçları araştırmalarının süreci işleniyor.

 

9. İçimdeki Yangın (2011) IMDB Puanı: 7.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve’nin oturduğu İçimdeki Yangın, yazar Wajdi Mouawad’ın ödüllü tiyatro oyunundan sinemaya uyarlandı. Annelerinin ölmesinin ardından kendilerine yazılmış bir mektup bulan ikiz kardeşler, ölen annelerinin son isteğini yerine getirmek için Lübnan’a doğru yola çıkarlar.

 

8. Zoraki Kral (2011) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Tom Hooper’ın yönettiği Zoraki Kral, Oscar’da 4 ödül birden kazanmış bir film. Zoraki Kral’da, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine dayanan bir dönem filmi. Zoraki Kral’da, yeni kralın bu problemini yenmesi anlatılıyor.

 

7. Köstebek (2006) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Martin Scorsese’in yönetmen koltuğunda oturduğu Köstebek filmi, dört dalda Oscar ödülü almıştır. Mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatan filmde, her iki cephede de köstebeklerin olduğu anlaşılır ve bu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri bir macera başlar.

 

6. Imitation Game (2015) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Morten Tyldum’un yönettiği film, 2. Dünya Savaşı’nda geçiyor. Savaş sırasında dahi bir matematikçi ve yanlış anlaşılan bir kriptologun Alman şifrelene makinesi Enigma’yı yenerek nasıl tarih yazdığı anlatılıyor. Bir biyografi filmi olan Imitation Game’de tarihteki az bilinen bir karakterin hikayesi çarpıcı bir şekilde işleniyor.

 

5. Anne (2013) IMDB Puanı: 7.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

2014 Cannes Jüri Ödülü alan Anne filminin yönetmen koltuğunda Xavier Dolan oturuyor. Anne-oğul ilişkisinin anlatıldığı Anne’da, sorunlu bir genç olan Steve ile annesi Diane arasındaki çalkantılı ilişki gözler önüne seriliyor.

 

4. On İki Kızgın Adam (1957) IMDB Puanı: 9.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Sidney Lumet’in ilk filmi olan On İki Kızgın Adam, tek bir mekanda geçmektedir. Tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen bu başyapıtta, on iki jüri üyesinin sanık hakkında karar vermek üzere girdikleri dar bir odada yaşadıkları anlatılıyor. Film, hukuk sistemi, idam cezası ve ırkçılık gibi konuları bolca eleştiriyor.

 

3. Muhteşem Gatsby (2013) IMDB Puanı: 7.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Baz Luhrmann’ın yönettiği Muhteşem Gatsby’de, yazar olmak için mücadele eden Nick, 1920’lerde New York’a gelir. Burada tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve çevresiyle tanışır. Dışarıdan oldukça görkemli görünen bu dünyanın içine giren Nick’in bu hayattaki maceraları filmde başarılı şekilde resmedilir.

 

2. Dunkirk (2017) IMDB Puanı: 7.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Christopher Nolan’ın yönettiği Dunkirk’te, 2. Dünya Savaşı’ndaki önemli olaylardan bir tanesi olan Dunkerque Tahliyesi işleniyor. Yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerin etrafı düşman askerler tarafından sarılmıştır. Sıkışan askerlerin arkası denizdir ve çaresizlik içerisinde kalırlar.

 

1. Masumiyetin İntiharı IMDB Puanı: 6.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sofia Coppola’nın filmi olan Masumiyetin İntiharı’nda, kendisini ve 3 kız kardeşini öldürmeye çalışan 13 yaşındaki Cecilia Lisbon’un hikayesi anlatılıyor. Filmde bir grup çocuk, komşuları olan 5 kızla hem kendi cinselliklerini hem de kadınlığın gizemlerini keşfetmeleri gözler önüne seriliyor.

Menuler: 774 775 776 780 777 778 779 788 789