En İyi Çocuk Filmleri

En iyi çocuk filmleri için doğru yerdesiniz. Acunn.com olarak, sizlere çayınızı çekirdeğinizi kucağınıza alıp ekran karşısına çocuklarınızla geçip mutlaka izlemeniz gereken güzel ve faydalı çocuk filmleri listesini hazırladık.

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2021 13:22
Değiştirme Tarihi: 21.10.2021 13:22
En İyi Çocuk Filmleri

En iyi çocuk filmleri listesini hazırladığımız bu içerikte, bazı yapımların sizlere çok da uzak olmadığını göreceksiniz. Belki de size sadece tekrar hatırlatmış olacağız. Ancak çocuğunuzla birlikte izlemeniz için güzel bir fırsat...

Çocuk filmleri listesinde yer alan bu filmler, IMDb'de yüksek puana sahip ve her ne kadar çocuk filmi desek de yetişkinler için de son derece uygun ki, o yüzden listeye girme başarısı gösteriyor. 

Çocuğunuza mutlaka izlemetmeniz gereken en iyi çocuk filmleri arasından 20 filmi seçtiğimiz liste hemen aşağıda!

EN İYİ ÇOCUK FİLMLERİ LİSTESİ
 • Kahraman Çocuk
 • Ratatouille
 • Charlie'nin çikolata fabrikası
 • E.T.
 • Aslan Kral
 • Oz Büyücüsü
 • Kayıp Balık Nemo
 • Karete Kid
 • Hugo
 • Kırmızı Balon
 • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
 • Evde Tek Başına
 • Geleceğe Dönüş
 • Büyük
 • Komşum Totoro
 • 80 Günde Devr-i Alem
 • The Goonies
 • Harry Potter
 • Alice Harikalar Diyarında
 • Up 

1. Kahraman Çocuk (The Young and Prodigious T.S. Spivet) | IMDb Puanı: 7,1

Haber ile ilgili metin girin!.

T.V. Spivet 12 yaşında Montana'da annesi, ablası ve babasıyla yaşayan bir çocuktur. Annesi böcek morfolojisini kafaya takmış, kız kardeşi Miss America olmak istemektedir. Spivet'in harita yapımı ve keşifler konusunda dikkat çeken bir yeteneği vardır. 

Bir gün Smithsonian müzesinden sürpriz bir telefon alır ve yaptığı son keşfin ödüle layık görüldüğünü öğrenir. Törene davet edilen Spivet, kimseye haber vermeden Montana'dan Washington'a giden bir trene biner ve macera dolu yolculuğu başlar.

2. Ratatouille | IMDb Puanı: 8

Haber ile ilgili metin girin!.

Sıradışı bir yeteneğe sahip olan bir fare, dünyanın en güzel yemeklerini yapabilir hale gelir. Ancak bunu kimsenin bilmemesi gerekmektedir. İsmi Remy olan bu şişman farenin tek hayali ise aşçı olabilmektedir. 

Bu hayali için Paris'in yolunu tutan fare, şans eseri şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur kendini. Restoranın çöpçüsü ile anlaşma yapan Remy, tüm yeteneklerini mutfakta sergilemeye başlamıştır. Ancak fare olduğu için işi hiç kolay değildir.

En iyi çocuk filmlerinden biri olan Ratatouille, 6 yaş çocuklar için son derece uygun olan en iyi çocuk filmleri arasındadır.

3. Charlie'nin Çikolata Fabrikası | IMDb Puanı: 6,6

Haber ile ilgili metin girin!.

Willy Wonka, çikolat fabrikası sahibi olan son derece sıradışı bir kişiliktir. Fabrikasını, miras bırakmak istediği birini aramaktadır. Bunun için de bir yarışma yapmaya karar verir.

Bu yarışmada önce kişileri eğitecek ardında da yerini devredecektir. Yarışma için 5 çocuk seçer. Seçtiği çocuklar biri de Charlie'dir. Fakir bir aileden gelen Charlie, diğer çocuklarla fabrikayı gezmeye başlarlar. Bu geziden son derece etkilenen Charlie, Willy Wonka'nın hayal dünyasına bir yolcuğa başlamış olur. 

En iyi çocuk filmlerinden biri olan Charlie'nin Çikolata Fabrikası, Tim Burton imzalıdır.

4. E.T. | IMDb Puanı: 7,8

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuk filmleri kategorisinde yer alan E.T., 1982 yapımı dikkat çeken bir filmdir. E.T., dünyayı merak eden bir uzaylı grubunun dünyaya gelişini ve dönerken içlerinden birini unutmalarını anlatır.

Son derece sempatik olan bu yaratık 3 milyon uzaktan gelmiştir ve tanımadığı bu dünyada korku içerisindedir, çünkü yalnız başına kalmıştır. 10 yaşındaki Elliot ise, karşılaştığı bu yaratığı sahiplenip eve götürecektir. 

Elliot, E.T.'yi tanırken aynı zamanda, insanların ona karşı olan önyargısını yıkabilmek için büyük çaba harcayacaktır.

5. Aslan Kral | IMDb Puanı: 6,8

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuk filmi olarak önerebileceğimiz Aslan Kral, yıllar önce animasyon olarak ekranlara gelen ve büyük ses getiren yapımın 2019 yılındaki filmidir. 

Yavru bir aslan olan Simba'nın maceralarının anlatıldığı Aslan Kral'da, babası Mufasa'nın amcası Scar tarafından öldürülmesi ve Simba'nın sürgüne gönderilmesi aktarılmaktadır. Simba, Ormanın Kralı olmak için geri dönüp amcasına yaptıklarının bedelini ödetmek istemektedir. 

6. Oz Büyücüsü | IMDb Puanı: 8

Haber ile ilgili metin girin!.

Sinema tarihinin en önemli filmlerinden olan ve aynı zamanda en iyi çocuk filmleri arasında yer alan 1939 yapımı Oz Büyücüsü, Dorothy Gale'in maceralarını anlatmaktadır. 

Dorothy Gale, Kansas'ta bir çiftlikte kendi halinde hayatını sürdürmektedir ve son derece de mutludur. Yaşadığı yerde ansızın bir hortum çıkar ve koskoca evi sürükler.  Dorothy ile Toto, hayatta kalmışlardır ancak uyandıklarında tuhaf bir köyde bulurlar kendilerini.

Bu esnada lanetli doğu cadısı hayatını kaybetmiştir ve batı cadısı intikam almak için Dorothy'nin peşine düşmüştür. Dorothy yalnız değildir ve iyi cadı Glinda tarafından korunmaktadır. Ayrıca Oz Büyücüsü'nden yardım alması istenen Dorothy, beklenmedik bir yolculuğun içerisinde bulur kendini.

7. Kayıp Balık Nemo | IMDb Puanı: 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocukların hastası olacağı Kayıp Balık Nemo, Nemo isimli küçük bir balığın başından geçenleri anlatır. Babasının üzerine titrediği Nemo, yaşadığı yeri çok sevmektedir. Ancak bir gün ortadan kaybolur ve başına çok sayıda talihsizlik gelir. Nemo'yu bulmak isteyen babası da onun peşinden gidecektir.

Son yılların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Kayıp Balık Nemo, yayınlandığı dönem dünya çapında büyük ses getirmiştir.

8. Karate Kid | IMDb Puanı: 7,3

Haber ile ilgili metin girin!.

Günümüzde dizisi bile yapılan Karate Kid, sinema tarihine damga vurmuş unutulmaz filmler arasındadır. Devam filmleriyle de çok ses getiren Karate Kid, Daniel'ın annesinin iyi bir iş bulup, onunla birlikte Kaliforniya'ya taşınmaları sonrası yaşadıklarını anlatır.

Kaliforniya'da Ali ile arkadaş olan Daniel, okulun en popüler kızlarından biriyle arkadaş olmuştur ve ondan hoşlanmaktadır ancak büyük bir sorun vardır. Kızın erkek arkadaşı Johhny, dövüş sanatlarında son derece yetenekli biridir.

Bu yeteneğini istediğini döverek kullanan Johhny'den Daniel de nasibini alır ve feci bir dayak yer. Sonrasında bu zorbalık her fırsatta devam edecektir. Daniel, bir gün dövüş sanatları ustası Mr. Miyagi ile tanışır ve onun bilinmeyen dövüş stilini öğrenir. 

9. Hugo | IMDb Puanı: 7,5

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi çocuk filmleri arasına adını yazdıran Hugo, Paris tren istasyonunda yaşayan ve buradaki saatlerin düzgün çalışmasından sorumlu Hugo Cabret isimli kimsesiz bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Hugo, müzede meydana gelen yangın sonucu saat ustası olan babasını kaybetmiştir. Babasından kalan automaton'u gizlice tamir etmeye çalışır.

Hugo öte yandan Paris tren istasyonu güvenlik görevlisinden kaçıp saklanır, oyuncak dükkanı sahibinden mekanik parçalar çalar. Bir gün, bu dükkan sahibinin manevi kızı Isabell ile tanışır ve hayatı değişir.

10. Kırmızı Balon 

Haber ile ilgili metin girin!.

1956 yapımı Fransız filmi Kırmızı Balon, En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü'nün de sahibi olmuştur. En iyi çocuk filmlerinden olan Kırmızı Film aynı zamanda kısa filmdir.

Yapımcı Albert Lamorisse, filmi kendi çocuklarıyla çekmiştir. Filmde Pascal isimli bir çocuk sokakta yürürken kırmızı bir balon görür ve onu kurtarıp dost olur. Balon ile Pascal arasında garip bir bağ gelişmiştir. Çocukluğun masumluğunu anlatan film, izleyen herkeste güzel bir iz bırakıyor.

11. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin | IMDb Puanı: 8,1

Haber ile ilgili metin girin!.

6 yaş çocuklar için en iyi çocuk filmi olabilecek Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, aynı zamanda yetişkinlerin de çok seveceği bir animasyon. 

Filmde, Berk Adası isimli bir adada yaşayan ejderhalar ve bu ejderhaları öldürüp yakalamaya çalışan bir köy halkı anlatılmaktadır. Bu köyün yerlilerinin erkekleri, yetişkinlik çağına geldiklerinde birer ejderha öldürmek zorundadır. 

Köyün şefinin Hiccup isimli fiziksel olarak güçsüz ve tuhaf bir oğlu, icat ettiği mekanizma ile ejderha öldürmek üzereyken yapamaz ve onu ormana götürüp serbest bırakır. Öldürmediği bu ejderha ile zaman içerisinde aralarında sevgi dolu bir yakınlık olur.

12. Evde Tek Başına | IMDb Puanı: 7,6

Haber ile ilgili metin girin!.

1990 yapımı Evde Tek Başına, genci yaşlısı herkesin mukakkak bir kez izlediği filmler arasında yer alıyor. Özellikle de yılbaşı günleri yayınlanan sıcak bir çocuk filmi olan film, ailesi Fransa'ya tatile giderken evde unutulan Kevin isimli son derece yaramaz bir çocuğun başına gelenleri anlatır. 

Evde yalnız kalan Kevin, eve giren hırsızlara karşı da yalnız başına mücadele verecektir. Çok beğenilen filmin devamları da çekilmiştir. 

13. Geleceğe Dönüş | IMDb Puanı: 8,5

Haber ile ilgili metin girin!.

Zamanda yolculuk konulu en iyi filmlerden olan Geleceğe Dönüş, aynı zamanda bilim kurgu türünün de en iyi örneklerinden biridir. Çocuklarınızla birlikte izleyebileceğiniz ve onlara çok şey katacak olan bu filmde, çatlak bir mucit olan Dr. Brown'ın, zamanda yolculuk yapabilen bir araya geliştirmesi ve Marty isimli gencin de bu arabayla geleceğe gideceği yerde geçmişe gitmesi anlatılır. 

30 yıl öncesine giden Marty, yaptıklarıyla geleceği de etkileyeceğinden neredeyse doğmamasına bile sebebiyet verecektir. Çok sevilen kült bir film olan Geleceğe Dönüş'ün devam filmleri de çekilmiştir.

14. Büyük | IMDb Puanı: 7,3

Haber ile ilgili metin girin!.

Son derece sıcak masum bir çocuk filmi olan Büyük, başrolünde usta oyuncu Tom Hanks'in yer aldığı mutlaka izlenmesi gereken bir filmdir. Büyük filminde, lunaparkta bulunan bir dilek makinesinde büyümek istediğini söyleyen ve bu dileğinin gerçekleştiğini gören Josh isimli çocuğun hikayesi anlatılır.

Tom Hanks, 1988 yılındaki bu rolüyle, En İyi Erkek Oyuncu ödülüne de aday olarak gösterilmiştir.

15. Komşum Totoro | IMDb Puanı: 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuk filmi kategorisinde yer alsa da yetişkinler için de anlamlı bir animasyon olan Komşum Totoro, Japon animasyon üstadı Hayao Mizayaki'nin kült yapımlarından biridir. 

Mei ve Satsuki isimli iki kardeşin anneleri bir hastanede tedavi görmektedir. 2 genç, profesör olan annelerine daha yakın olmak için, hastane yakınlarındaki bir köye taşınırlar. 

Aradan çok geçmez ki, küçük kardeş Mei, ormandaki ruhları görmeye başlayıp Totoro ile tanışır. İki kız kardeşin hayatı, annelerinin hastalığı, günlük olaylar, Totoro ve çeşitli orman ruhlarıyla birlikte değişik bir hal almaya başlar.

16. 80 Günde Devr-i Alem | IMDb Puanı: 5,9

Haber ile ilgili metin girin!.

Jules Verne'in klasik romanın uyarlanan 80 Günde Devr-i Alem, Jackie Chan gibi sempatik bir ismin başrolünde yer aldığı son derece eğlenceli bir filmdir. 

Filmde Fhileas Fogg ve Passepartout buharlı bir gemiyle Paris'e gitmek için yola çıkarlar. Fogg, Londra Kulübü'nde girdiği bir iddia sonucu, dünyanın çevresini 80 günde dolaşabileceğine dair iddiya girer. 

Bu yolculuk esnasında çok sayıda ülkeye uğrayan ikilinin macera dolu yolculuğu, çok sayıda isimle tanışmalarına da vesile olacaktır. 

17. The Gonnies | IMDb Puanı: 7,8

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuk filmlerinden biri olan The Gonnies, 1985 yılının dikkat çeken yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Filmde, bir grup gencin başından geçenler anlatılıyor.

Bu grup, başkalarıyla çok iyi anlaşamaz ve birlikte vakit geçirdikleri birkaç günde yapacak bir şey ararlar. Tavan arasında bilinmeyen bir korsan tarafından yazılan hazine haritasıyla karşılaşan grup, bu hazineyi bulmak için yola koyulurlar. Amaçları, yaşadıkları bu evlerin yerine yapılacak olan spor kulübünün inşasını iptal ettirmek için gereken parayı bulabilmektir. 

Yeraltı mağarasında tuhaf bir maceraya atılan grup öte yandan Fratellis isimli gangster aileyle uğraşmaktadır.

18. Harry Potter | IMDb Puanı: 7,6

Haber ile ilgili metin girin!.

Çocuk filmi olarak geçse de pekçok yetişkin halen tekrar tekrar izliyor Harry Potter'ı. Dünyanın en çok izlenen ve beğenilen film serilerinden biri olan Harry Potter, aslında kitaptan uyarlandı. 

Bilmeyenler için konusunu anlatacak olursak, Harry Potter'ın büyücü olan anne ve babası, kötü karakter Lord Voldemort tarafından öldürülmüştür. Hem öksüz hem yetim kalan Harry, annesinin teyzesine bırakılır ancak burada tüm aileden kötü muamele görmektedir. 

Kendisi de büyücü olan ve 11 yaşına gelen Harry, bunu bilmemektedir ve büyücülük okulu Hogwarts'tan gelen davetiye ile tüm gerçeği öğrenir. Harry bambaşka bir dünyaya ait olduğunu öğrendiği serinin bu ilk filmi çıkalı 20 seneye yakın olsa da halen ilk günkü güzelliğini koruyor.

19. Alice Harikalar Diyarında | IMDb Puanı: 6,4

Haber ile ilgili metin girin!.

Çizgi Filmi ve romanı olan Alis Harikalar Diyarı'nda Tim Burton tarafından beyazperdeye de aktarıldı. Bir çocuk filmi olan Alice Harikalar Diyarı'nda, Burton denince akla gelen Johnny Depp ve kendi eşi Helena Bonham Carter rol alıyor. Çoğu kişi bilse de filmin konusunu anlatalım.

Linda Woolverton'ın çocuk kitabından uyarlanan Alice, 17 yaşında sosyete tanıtım partisindeyken beyaz bir tavşan görür ve onu takip eder. Bu takip, onun kendisini harikalar diyarında bulmasıyla devam eder. Alice, burayı aslında 10 sene önce ziyaret etmiştir ancak hatırlamaz. Harikalar Diyarında Alice'i, büyük şapkasıyla Mad Hatter karşılar. 

20. Yukarı Bak | IMDb Puanı: 8,2

Haber ile ilgili metin girin!.

Yayınlandığı yıl büyük ses getiren Yukarı Bak, hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece güzel bir film. Her yaştan izleyiciye hitap eden bu animasyon, dokunaklı ve tatlı komik sahneleriyle izleyinleri kendine çekiyor ve bu sayede senenin en iyi animasyonu Oscar'ını da aldı.

Carl, gençlik aşkıyla dünyayı gezme hayali kurar ancak aşkı hastalanıp ölür. Hayata küsen ve yaşlanan Carl, ölmeden önce bu hayalini gerçekleştirmek ister. 78 yaşındaki yaşlı adam, evinin tamamını balonlarla kaplar ve Güney Amerika'nın vahşi doğasına doğru yola çıkar ancak yanında 8 yaşındaki doğa kaşifi Russel'ı da aldığını fark etmez.
 

İlgili Sayfalar: Sinema