En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Bilim kurgu dizileri, konusu ve görsel efektleriyle kendine hayran bırakıp uzun yıllar hafızalarda kalabiliyor. Özellikle de son yıllarda dijital platformların hayatımıza girmesiyle birbirinden farklı bilim kurgu dizisi görmeye başladık. acunn.com olarak size bunlar arasından en iyileri ve beğenilenleri seçip derledik. 

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2021 11:41
Değiştirme Tarihi: 26.10.2021 11:41
En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En İyi Bilim Kurgu Dizileri, genellikle yüksek bütçeleriyle dikkat çekmektedir. Oyuncu kadrosu da güzel seçilince bu yapımları izlemek herkes için büyük bir zevke dönüşüyor. 

Mistik dünyaları, distopik ortamları ve aksiyonu bir arada eriten bu yapımlardan mutlaka izlemeniz gereken en iyi bilim kurgu dizileri listesini sizler için hazırladık. Liste, IMDb en iyi bilim kurgu dizileri ve dünyaca ünlü dizi film eleştirme platformu rottentomatoes'tan seçilerek oluşturuldu. 

Sürükleyici ve farklı dünyalara kapı açmanızı sağlayacak bu bilim kurgu dizilerine bakmadan karar vermemenizi öneriyoruz. Hepsi birer başyapıt niteliğinde olabilecek bu yapımlardan birçoğu yıllar önce yayınlanıp ekran macerasına veda etti. 

EN İYİ BİLİM KURGU DİZİLERİ LİSTESİ
 1. The Twilight Zone (1959-1964)
 2. Firefly (2002–2003)
 3. Battlestar Galacita (2005)
 4. Doctor Who (2005)
 5. The X-Files (1993)
 6. Star Trek (1966-1969)
 7. Westworld (2016)
 8. Stranger Things (2016)
 9. Black Mirror (2011)
 10. The Expanse (2015)
 11. Fringe (2008)
 12. Orphan Black (2013)
 13. Humans (2015)
 14. Dark (2017-2020)
 15. Altered Carbon (2018)


15. Altered Carbon (2018)

Haber ile ilgili metin girin!.

Altered Carbon, insan karakterlerinin ve ruhlarının yeni-farklı bedenlere aktarılabildiği bir gelecekte geçen, çizgi romandan uyarlanan bilim kurgu dizisidir. 

Yıldızlararası savaşçılardan oluşan bir ekipte başarılı bir asker olan Takeshi Kovacs, yaşanan bir isyan sonucu ağır yenilgi alan ekibinden hayatta kalan tek kişi olur. Zihni 'buz' diye tabir edilen bir şeyin içerisine hapsedilir ve aradan geçen yüzyıllar sonrasında Laurens Bancroftm adında son derece varlıklı bir adam ortaya çıkana kadar dondurulur. Takehshi, Laurens tarafından hayata döndürülür ancak ona bu şansı sunmasının karşılığında bir hayli zorlu cinayeti çözmesini ister. 

14. Dark (2017-2020)

Haber ile ilgili metin girin!.

Almanya'nın Winden kasabasında çocuklar teker teker kaybolmaya başlar. Bunun üzerine polisin başlattığı soruşturma yıllarca devam eder. Jonas ise, bu kasabada yaşayan isimlerden biridir. Babası aniden intihar etmiştir ve bunu atlatamayan Jonas kasabadan ayrılır. 

Bir süre sonra kasabaya dönen Jonas, arkadaşlarıyla birlikte dolaşırken bir mağaranın yakınlarında Mikkel isimli çocuk kaybolur. Bu olay sonrası Jonas'ın tüm hayatı değişir.

Mağara yakınlarındaki nükleer santralin karanlık sırları ortaya çıkar ve esrarengiz olaylar bu andan itibaren yaşanmaya başlar. Kasaba sakinlerinden bazıları 33 yıl önce yaşanan bir olayı hatırlar ve her şeyin bir döngüden ibaret olduğunu anlamaları uzun sürmez. Zaman döngüsünün karmaşık şekilde anlatıldığı dizi, son yılları en iyi bilim kurgu dizileri arasında gösteriliyor.

13. Humans (2015)

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi bilim kurgu dizileri arasında kendine yer bulan Humans, izleyicilerin bir hayli beğendiği bir yapım. Humans, evlerimizde her ihtiyacımızı gideren robot-insanların, hayatlarımızın birer parçası olması anlatılıyor. Teknolojin faydaları kadar zararlarına da dikkat çeken bu dizi, robotlara bağımlı yaşamımızı, onların gözünden izletmeye başlıyor. 

12. Orphan Black (2013)

Haber ile ilgili metin girin!.

Pis işler yaparak hayatını sürdüren Sarah, uyuşturucu satmaktadır. Aynı zamanda güzel ve gizemli de bir kadın olan Sarah, yolculuk ettiği sırada intihar eden bir kadın görür ve onun çantasını alır. Sebebi ise, o kadının kendisine çok benzemesidir. Çok süre geçmeden o kadının, ikizi Beth olduğunu fark eder. 

Aradan zaman geçtikte kendisine benzeyen insan sayısının arttığını ve bu insanların klon olduğunu da fark eder ve Beth'in intihar etme sebebini de anlar. Bundan sonraki amacı tüm klonları bulup yok etmeyi hedeflemektedir.

En iyi bilim kurgu dizilerinden biri olan Orphan Black, ülkemizde de ilgiyle izlenip takip edilmiştir. 

11. Fringe (2008)

Haber ile ilgili metin girin!.

Fringe dizisi konusu: FBI Özel Ajanı Olivia Dunham ve John Scott, kimyasal saldırıya maruz kalmış bir uçak dolusu yolcu ve mürettebat için Boston Logan Havalimanı'na gider. Bu olayı araştırırken, aynı zamanda sevgilisi Scott bir patlama sonucu komaya giren Olivia Dunham, bir zamanlar hükümetin gizli deneyleri için çalışan ardından akıl hastanesinde 17 yıl geçiren Walter Bishop'a ulaşır.

Olivia Dunham'ın Bishop ile tanışması, yıllar önce üstü örtülen doğaüstü ve paranormal deneylerin yeniden günyüzüne çıkmasını sağlayacaktır. Böylece Fringe ekibi kurulur ve olaylar başlar.

10. The Expanse (2015)

Haber ile ilgili metin girin!.

Bilim kurgu dizileri listesine IMDb puanıyla ve oylarıyla girmeyi bilen The Expanse, günümüzden 200 yıl sonrasının anlatıldığı bir yapım. 

Dizide, Dedektif Miller karakteri, son derece varlıklı bir ailenin kayıp kızını aramak için uzay gemisi kaptanıyla işbirliği yapar ancak olayın ayrıntılarını ortaya çıkardıkça da insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya oldukları sonucuna varırlar.

9. Black Mirror (2011)

Haber ile ilgili metin girin!.

Tüm dünyada ses getiren bir dizi olan Black Mirror, aynı zamanda tüm eleştirmenler tarafından da yüksek oy almayı başarmıştır. Bilim kurgu ögelerinin yer aldığı Black Mirror hem ahlaki konuları hem de ileri teknolojinin eksilerini izleyiciye tahrik edici şekilde aktarıyor. 

Her bölümünde birbirinden farklı ve bağımsız konuların işlendiği Black Mirror, ülkemizde de büyük beğeni toplamıştır. 22 bölümden oluşan dizinin bir de filmi mevcuttur.

8. Stranger Things (2016)

Haber ile ilgili metin girin!.

Bilim kurgu dizilerine farklı bir soluk getiren Stranger Things, 1980'li yıllarda geçen ve kurgusal bir kasaba olan Hawkins, Indiana'da geçiyor. 

ABD Enerji Bakanlığı için bilimsel araştırmalar yaptığı sanılan Hawkins Ulusal Laboratuvarı, aynı zamanda paranormal ve doğaüstü deneylere de imza atmaktadır. Bunun sonucunda yanlışlıkla alternatif evrene açılan bir portal yaratırlar. 

Tüm bunların ortak noktası ise birbirleriyle yakın arkadaş olan birkaç çocuğun olayların tam merkezinde yer alıyor olmasıdır. 

9. Westworld (2016)

Haber ile ilgili metin girin!.

En iyi bilim kurgu yapımları arasında yer alan Westworld, gerilim yönüyle de dikkat çekmektedir. 

Westworld, aynı isimli bir parkta insanların robotlara istediklerini yapabildikleri, öldürebildikleri ve istismar edebildikleri karanlık bir dünyayı anlatmaktadır. 

Bu gibi şeylerin suç olmayıp yasal olduğu Westworld'de insanların emrinde olan robotlar bir hata sonucu bilinç kazanırlar ve bu aşamada işin rengi değişmeye başlar. 

10. Star Trek (1966-1969)

Haber ile ilgili metin girin!.

Bilim kurgu dizileri arasında en eski yapımlar arasında yer alan Star Trek, tüm dünyanın severek izlediği uzay temalı bir dizidir. Dizi, galakside diğer varlıklarla bir araya gelerek Birleşik Gezegenler Federasyonu'nu kurduğu, 3. Dünya Savaşı sonrası bir geleceği aktarır ekrana. 

Dizide sınıf kavgası, ırkçılık, insan hakları, emperyalizm ve teknolojinin etkileri gibi konulara göndermeler yapılmıştır. 

11. The X-Files (1993)

Haber ile ilgili metin girin!.

The X-Files, Fox Mulder ve Dana Sculyy isimli iki FBI ajanının maceralarını anlatmaktadır. 

X-Files isimli departmana atanan iki ajan, çözülemeyen tuhaf ve paranormal olayları çözmeye çalışır. Ajanlardan biri bu tür olaylara inanç beslerken, diğer ajan ise bilimi rehber alır ve olaylara da bu gözle yaklaşır. 

En iyi bilim kurgu yapımlarından biri olan The X-Files dizisi, 11 sezon boyunca izleyiciyi kendisine çekmeyi başarmıştır. 

12. Doctor Who (2005)

Haber ile ilgili metin girin!.

Bilim kurgu dizileri arasında herkes için ayrı bir yeri olan Doctor Who, isminden de anlaşılacağı üzere Doctor Who isimli karakteri anlatmaktadır. 

Kendisini zaman yolcusu olarak tanımlayan Doctor Who, bu yolculukları aracılığıyla canlılara yardım etmektedir. Uzay aracının ismi TARDIS olan Doctor Who, yolculuklarını ise polis kulübesi ile gerçekleştirir. 

1963 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, 26 sezon oynadıktan sonra ara vermiş ve 2005 yılında yeniden hayata geçirilmiştir. 

13. Battlestar Galacita (2005)

Haber ile ilgili metin girin!.

On İki Koloni'ye saldıran Cylonlar arasından yalnızca Galactica isimli savaş gemisi kurtulmayı başarır. Gemi, Komutan William Adama tarafından yönetilmektedir. Kaptan William Adama, kayıp gezegen olan Dünya'yı bulmak için harekete geçer ancak görevi tamamlamaya çalışırken birçok sorunla da karşı karşıya kalacaktır. 

14. Firefly (2002–2003)

Haber ile ilgili metin girin!.

Serenity isimli bir uzay gemisinde 9 kişi görevlidir. 2517 yılında geçen Firefly dizisi, bu dokuz görevlinin maceralarını anlatır. Unutulmayan ve mutlaka izlenemesi gereken bilimkurgu dizileri arasında yer alan Firefly, 14 bölümlük ilk sezonu ardından iptal edilmiş ve Serenity isimli filme de ilham olmuştur. 

Serenity gemisinin kaptanı ve mürettebatın bir kısmı iç savaşta kaybeden askerlerdendir. Bu askerler, galaksi hükümetinin hükmedemediği yerlerdeki yasa dışı işlerle uğraşan birer uzay kovboyudur aslında.

15. 'The Twilight Zone' (1959-1964)

Haber ile ilgili metin girin!.

Alacakaranlık Kuşağı olarak Türkçeye çevrilen The Twilight Zone, yayınladığı dönem günümüzün yapımlarına öncü olmuş bilim kurgu dizisidir. 5 sezon boyunca süren dizi, korku ve gerilim öğelerini de bir arada bulundurmuştur. Dizinin her bölümü birbirinden bağımsızdır. 

İlgili Sayfalar: Sinema