En iyi belgeseller

Belgesel; doğa, tarih, bilim, biyografi gibi pek çok konuda yapılan araştırma sonuçlarının estetik bir bakış açısıyla beyaz perdeye aktarılmasıdır. Belgesel sevenlerin sayısı hiç de az değil. Sizler de ‘en iyi belgeselleri’ arıyorsanız, doğru adrestesiniz. İşte izlemeniz gereken o belgeseller…

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2021 12:17
Değiştirme Tarihi: 04.10.2021 12:17
En iyi belgeseller

Farklı dünyaların kapılarını aralamak için yapılacak en iyi şeylerden bir tanesi şüphesiz belgesel izlemektir. Bilimsel olaylardan doğaya, hayvanlar aleminden tarihe kadar birçok konuda çekilmiş ve mutlaka izlenmesi gereken belgeseller var. Biz de sizler için o ‘en iyi belgeselleri’ derledik.

 

EN İYİ 20 BELGESEL

 

 • Cosmos: Bir Uzay Yolculuğu
 • Our Planet: Gezegenimiz
 • Chef’s Table
 • Free Solo
 • Honeyland: Bal Ülkesi
 • Hastane Korona İstanbul
 • La Marche De L’empereur: İmparatorun Yolculuğu
 • Nazi Toplama Kampları
 • Afrika
 • Blue Planet: Mavi Gezegen
 • Elektrikli Arabayı Kim Öldürdü?
 • Grizzly Man: Ayı Adam
 • Food, Inc – Gıda Ltd
 • Uygunsuz Gerçek
 • Şişir Beni
 • Şimdi Nereyi İşgal Edelim?
 • Human – İnsan
 • Samsara
 • Kedi
 • Christiano Ronaldo: World At His Feet 

 

Christiano Ronaldo: World At His Feet (2014) IMDB Puanı: 6.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Dünyaca ünlü futbolcu Christiano Ronaldo’yu anlatan World At His Feet’te; futbolcunun bilinmeyen yönleri, onu yakından tanıyanlar tarafından anlatılıyor. Belgeselde futbolcunun çocukluğunu, ailesini, dostlarını ve ayrıca çalıştığı kişilerin düşüncelerini izleyebilirsiniz.

 

Kedi (2016) IMDB Puanı: 7.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Ceyda Torun imzalı Kedi belgeselinde, İstanbul sokaklarındaki kediler anlatılıyor. İstanbul’un en güzel ve doğal görüntülerinin eşliğinde, kedilerin sorunlarını aktaran bu belgeselde, İstanbulluların kedi sevgisini  de göreceksiniz. Kedileri sevenler, bu belgeseli eminiz ki soluksuz izleyecek.

 

Samsara (2011) IMDB Puanı: 8.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Büyük bir emeğin ürünü olan Samsara belgeseli, tam dört yılda 25 farklı ülke ve 100 farklı yerleşim yerinde çekildi. Ron Fricke’nin yönetmen koltuğunda oturduğu Samsara’da, insanlarla sonsuzluk arasındaki ilişki anlatılıyor. Belgeseldeki görüntüler, izleyenleri büyülerken kullanılan müzikler de oldukça etkiliyor. Doğa harikası yerler, felakete uğramış bölgeler, kutsal mekanlar derken ortaya müthiş bir görsel şölen çıkıyor.

 

Human – İnsan (2015) IMDB Puanı: 8.7

Haber ile ilgili metin girin!.

Yann Arthus-Bertrand imzası taşıyan Human’da, insanoğlunun derinliklerine iniliyor. Gerek kendi hayatlarımızı, gerekse başkalarının hayatlarını göreceğimiz belgeselde, kin, şiddet, aşk ve mutluluk var. Aslında kim olduğumuz, karanlık ve güzel yanlarımızın ne olduğu ‘Human’ da beyaz perdeye aktarılıyor. Dünyanın güzelliklerini de bolca göreceğiniz bu belgeseli kaçırmayın.

 

Şimdi Nereyi İşgal Edelim? (2015) IMDB Puanı: 7.5

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Michael Moore’un oturduğu Şimdi Nereyi İşgal Edelim’de, ABD’nin neyi yanlış yaptığı ve bu yanlışları nasıl düzeltmesi gerektiği gibi soruların yanıtları yer alıyor. Vietnam’dan başlayarak, dünyada yarattığı savaşlarla aslında kaybeden ABD’nin beyaz perdeye aktarıldığı belgeselde, Avrupa seferine çıkılarak ülkeler inceleniyor. Bilgi dolu bu belgeseli de mutlaka izlemelisiniz.

 

Şişir Beni (2004) IMDB Puanı: 7.2

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerikalıların fast food sevdası yüzünden obeziteyle karşı karşıya kalmasının anlatıldığı Şişir Beni’de yönetmen, gün boyu Mc Donalds’dan yemek yer ve bunu 1 ay boyunca devam ettirir. Bu durumun fiziksel ve ruhsal sonuçlarını gözlemleyen yönetmen, ikinci haftanın sonunda ölümle burun buruna gelir.

 

Uygunsuz Gerçek (2007) IMDB Puanı: 7.4

Haber ile ilgili metin girin!.

Davis Guggenheim imzalı Uygunsuz Gerçek, ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore’un küresel ısınma sorununu gündemde tutmak için verdiği çabayı gözler önüne seriyor. Bu sorunun dünyayı nasıl felaketlere sürükleyeceğinin anlatıldığı Uygunsuz Gerçek’te Al Gore’un, küresel ısınma konusunda insanları bilinçlendirme mücadelesini izleyebilirsiniz.

 

Food, Inc – Gıda Ltd (2008) IMDB Puanı: 7.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerika’daki üretim tesislerinin ve çiftliklerin gerçek yüzlerini beyaz perdeye aktaran Food’da, marketlerde satılan ürünlerin nasıl işlemlerden geçtiği tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Bu belgesel, 2008’de En İyi Belgesel dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

 

Grizzly Man: Ayı Adam (2005) IMDB Puanı: 7.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen koltuğunda Werner Herzog’un oturduğu Grizzly Man, amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell ile kız arkadaşının ölümünün ardındaki gerçekler anlatılıyor. Timothy ile kız arkadaşı, 13 yaz boyunca Alaska’daki bir ulusal parkta ayıların arasında korunmadan yaşamıştır. Ancak bir gün cesetleri, ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu.

 

Elektrikli Arabayı Kim Öldürdü? (2006) IMDB Puanı: 7.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Chris Paine imzalı belgesel, elektrikli arabaların ortaya çıkışını ve yok oluşunu anlatıyor. General Motors 1996’da, EV1 isimli elektrikli arabayı piyasaya sürmüştü. Bir anda otomotiv endüstrisinin ilk sırasına yerleşen bu arabanın özel bir bakıma ihtiyacı yoktu. Arabayı kullananlar gayet memnundu fakat bir gün General Motors bu arabayı piyasadan çekti. İşte bu çekilişin nedeni tüm çıplaklığıyla ‘Elektrikli Arabayı Kim Öldürdü’ belgeselinde anlatılıyor.

 

Blue Planet: Mavi Gezegen (2001) IMDB Puanı: 9.3

Haber ile ilgili metin girin!.

BBC yapımı bir belgesel olan Mavi Gezegen’de su altında 6 bin saat, 125 farklı çekim ve 4 yıllık bir çaba var. Okyanus ve su altı dünyasının anlatıldığı Blue Planet’teki çekimler ve yeni teknoloji başınıza döndürecek nitelik ve kalitede.

 

Afrika (2013) IMDB Puanı: 9.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir belgesel dizisi olan Afrika, İngiltere yapımı. Belgeselde Afrika’nın daha önce görmediğiniz manzaralarıyla karşılaşıyorsunuz. Kıtanın 5 farklı bölümündeki yaşamları gözler önüne seren belgeselde, vahşi hayatın güzellikleri de aktarılıyor.

 

Nazi Toplama Kampları (Netflix)

Haber ile ilgili metin girin!.

İkinci Dünya Savaşı’ndaki Nazi toplama kamplarını anlatan bu belgeselde, kamplarda yaşananlar tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Tarihteki en büyük katliamlardan bir tanesinin acı dolu sahnelerinin olduğu belgeselde, insanlara uygulanan şiddeti tüm yönleriyle izleyeceksiniz.

 

İmparatorun Yolculuğu (2005) IMDB Puanı: 7.8

Haber ile ilgili metin girin!.

Yönetmen Luc Jacquet’ın çektiği İmparatorun Yolculuğu’nda, Antarktika’ya bir yolculuğa çıkacaksınız. Buz çöllerindeki penguenlerin anlatıldığı belgeselde, bu zorlu şartlarda penguenlerin yaşadıklarına tanık olacaksınız.

 

Hastane Korona İstanbul (2020)

Haber ile ilgili metin girin!.

TRT Belgesel yapımı olan Hastane Korona İstanbul, dünyanın yoğun bakım ünitesinden çekilen ilk koronavirüs belgeseli olma özelliği taşıyor. Pandemiyi, sağlık çalışanlarının gözünden aktaran belgeselde, sağlıkçıların mücadelesini izleyeceksiniz.

 

Honeyland: Bal Ülkesi (2019) IMDB Puanı: 8.3

Haber ile ilgili metin girin!.

92. Oscar ödüllerinde aday gösterilen bir belgesel olan Bal Ülkesi, Makedonya’da yaşayan Türk bir arıcı olan Hatice Muratova’nın hikayesini aktarıyor. Bol bol petek göreceğiniz belgeselin merkezinde bir kadının dokunaklı hikayesi var.

 

Free Solo (2018) IMDB Puanı: 8.6

Haber ile ilgili metin girin!.

Oscar ödüllü Free Solo, Alex Honnold’un hikayesini anlatıyor. Dünyanın tırmanması en zor El Capitan kayalıklarına ip kullanmadan tırmanan Honnold’un başarısını izlerken soluğunuz kesilecek. Etkileyici görüntülere sahip olan Free Solo’da özellikle sporcuları bekleyen mesajlar var.

 

Chef’s Table (Netflix) IMDB Puanı: 8.4

Haber ile ilgili metin girin!.

6 sezondan oluşan belgesel dizide, 11 şefin restoranı ‘Dünyanın En İyi Restoranı’ listesine girmiştir. Beslenme ve yemeğin aslında bir sanat dalı olduğunun aktarıldığı bu belgesel, şeflerin kariyerlerinden, restoranların gizli dünyalarına kadar pek çok şeyi anlatıyor.

 

Our Planet: Gezegenimiz (2011) IMDB Puanı: 9.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Doğa belgeselleri denince akıllara gelen ilk yapımlardan bir tanesi olan Our Planet, yeryüzündeki önemli canlı türlerini en ince detaylarıyla izleyiciyle buluşturuyor. Söz konusu belgesel, 50 ülkede 3500 günden fazla bir zamanda çekildi.

 

Cosmos: Bir Uzay Yolculuğu (2014) IMDB Puanı: 9.3

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir belgesel dizisi olan Cosmos’u, ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson sunuyor. Hayat sistemini meydana getiren atomların dünyasını gözler önüne seren Cosmos, uzay ve evren meraklıları için harika bir seçim.

Menuler: 774 775 776 780 777 778 779 788 789