En iyi aşk filmleri

En iyi aşk filmlerini sizler için derlediğimiz bu haberimizde, sinema tarihindegenç-yaşlı demeden herkesin kalbine dokunmayı başarmış yapıtları bulacaksınız. Bu filmlerle, bazen gülecek, bazen ağlayacak, bazen de kendinizi sorgulayacaksınız.

Yayınlanma Tarihi: 22.09.2021 12:48
Değiştirme Tarihi: 22.09.2021 12:48
En iyi aşk filmleri

En iyi aşk filmleri deyince akıllara; Her’den Titanic’e, Not Defteri’nden Umut Işığım’a kadar pek çok film gelir. Romantik film izleyerek duygu dolu bir dünyanın kapılarını aralamak istiyorsanız, sizin için derlediğimiz filmlere bir göz atın. Pek çoğu sinema tarihine damga vurmuş bu filmleri izlerken, farklı dünyaların büyüsüne kapılacaksınız.  

 

EN İYİ 30 AŞK FİLMİ

 

 • Aşk ve Gurur (2005)
 • Umut Işığım (2012)
 • Zamanda Aşk (2013)
 • Aynı Yıldızın Altında (2014)
 • Not Defteri (2004)
 • Bir Zamanlar (2007)
 • Günden Kalanlar (1993)
 • Geceyarısından Önce (2013)
 • Makas Eller (1990)
 • Aşk (2013)
 • Saksı Olmanın Faydaları (2012)
 • Güzel ve Çirkin (1991)
 • Gün Doğmadan (1995)
 • Prenses Gelin (1987)
 • Sil Baştan (2004)
 • 50 First Dates (2004)
 • Amelie (2001)
 • Aşk, Şimdi (2012)
 • Issız Adam (2008)
 • Aşkın Çekimi (2016)
 • Casablanca (1942)
 • Aşk Tesadüfleri Sever (2011)
 • Ghost (1990)
 • Kelebeğin Rüyası (2013)
 • La La Land (2016)
 • Senden Önce Ben (2016)
 • PS: I Love You (2007)
 • Sing Street (2016)
 • Titanic (1997)
 • Annie Hall (1977)

 

30. Aşk ve Gurur (2005) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Jane Austen’in 1813’te yayımlanan ‘Gurur ve Önyargı’ kitabından uyarlanan ‘Aşk ve Gurur’, romantik bir dramdır. Film, dönemin seçkinlerinden olan bir İngiliz ailesindeki 5 kız kardeşin evlilik, ahlak ve kavram yanılgılarını konu alıyor. Kızlardan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy’nin arasında çatışma ve aşk izlenmeye değer.

 

29. Umut Işığım (2012) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

İki sevilen ismi; Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper’ı bir araya getiren film, hayatları dağılmış iki kişi arasındaki aşkı ve tutkuyu konu alıyor. Eski bir tarih öğretmeni olan Pat Salitano, her şeyini 1 günde yitirmiş ve 8 ay rehabilitasyon merkezinde tedavi görmüş bir adamdır. İşini ve karısını geri kazanmaya çalışan Pat, bir yemekte Tiffany isimli genç kadınla tanışır ve bu tanışma her ikisi için de farklı bir kapı açar.

 

28. Zamanda Aşk (2013) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir zamanda yolculuk filmi olan Zamanda Aşk’ta, 21 yaşına basan Tim Lake, zamanda yolculuk yaparken güzel bir kadın olan Mary’ye aşık olur. Seyahat yeteneği sayesinde her adımını hatasız atmayı amaçlayan Tim, bir süre sonra yanlış bir yol izlediğinin farkına varır.

 

27. Aynı Yıldızın Altında (2014) IMDB Puanı: 7.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Romantik dram olan Aynı Yıldızın Altında’da 16 yaşındaki Hazel, 3 yıldır tiroid kanseriyle boğuşuyordur. Yanında bir oksijen tüpüyle gezen Hazel, bir terapide Augustus isimli genç adamla tanışır. İkili arasındaki aşkı konu alan filmde duygusal anlar yaşamanız garanti.

 

26. Not Defteri (2004) IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

İzleyeni gözyaşlarına boğan bir aşk filmi olan Notebook, 1940’lı yılların Amerika’sında geçer. Kuzey Carolina’ya ailesiyle yaz tatiline gelen Allie, buradaki bir karnavalda Noah’la tanışır. Birbirlerine aşık olan genç çift, Allie’nin ailesinin Noah’ı istememesiyle ayrılmak zorunda kalır ve aşkları yıllar sonra kaldığı yerden devam eder.

 

25. Bir Zamanlar (2007) IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Gitar çalan ve şarkıcılık yapan İrlandalı bir adam, Dublin’de bir gün Çek bir kızla tanışır. Her ikisinin de hayatları zordur. Adam, babasının dükkanında çalışırken, sokaklarda müzik yapıyordur. Kız da, annesine ve kızına bakıyordur. Bir albüm çıkarmak için demo hazırlığına giren adam, piyano çalan kızla birlikte çalışmaya başlar ve müzik bu ikiliyi birbirlerine daha da bağlar.

 

24. Günden Kalanlar (1993) IMDB Puanı: 7.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Tam 8 Oscar’a aday olmayı başarmış bir film olan Günden Kalanlar,20. yüzyılda İngiltere’de geçer. Antohny Hopkins ve Emma Thompson’ın başrollerini paylaştığı filmde, kahya olan Bay Stevens ile temizlikçilik yapan Bayan Kenton’ın duygu yüklü aşkı anlatılıyor. Soluksuz izleyeceğiniz filmler arasında yer alan Günden Kalanlar’ı izlemeyi sakın ihmal etmeyin.

 

23.  Geceyarısından Önce (2013) IMDB Puanı: 7.9

 

Haber ile ilgili metin girin!.

2013 yapımı Geceyarısından Önce, serinin son filmi. Jesse ve Celine’in, Gün Batmadan ve Gün Doğmadan filmlerindeki ilk tanışmalarından tam 20 yıl sonrasında tekrar görüşmelerini konu alan filmde, artık yetişkin olan ikilinin aşkını ve aynı zamanda dostluğu beyaz perdeye aktarılmış.

 

22. Makas Eller (1990) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Hüzünlü ve komik bir film olan Makas Eller’de; Edward Scissorhands’i yaratan mucit, işini sonlandırmadan hayata veda etmiş ve Edward makaslardan oluşan elleriyle kalakalmıştır. Herkesten uzak bir hayat sürerken, Peg Boggs onu evine götürür ve genç sosyalleşmeye başlar. Gencin hayatında dönüm noktası olan bu buluşma, hüzünlü olayları da beraberinde getirir.

 

21. Aşk (2013) IMDB Puanı: 8.0

Haber ile ilgili metin girin!.

Modern yalnızlığı bütün çıplaklığıyla gözler önüne seren Aşk’ta; Theodore, bir apartman dairesinde tek başına bir hayat sürmektedir. Ancak bir gün teknoloji reklamını görür ve hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi sayesinde Samantha ile tanışır. Şunu belirtelim ki Samantha, sadece sanal bir varlıktır.

 

20. Saksı Olmanın Faydaları (2012) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Gençlerin sorunlu dünyasına ışık tutan Saksı Olmanın Faydaları filminde Charlie, çevresindekiler tarafında dışlanmış bir karakterdir. Sürekli alaylara maruz kalan Charlie, liseye başladığında Sam ve Patrick isimli iki kardeşle tanışır ve yakın arkadaş olur. Charlie, bu iki kardeşle kurduğu arkadaşlıkla birlikte gerçek dünyayla tanışmaya başlar.

 

19. Güzel ve Çirkin (1991) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Walt Disney’in ürettiği bir Amerikan animasyon filmi olan Güzel ve Çirkin’de; Fransız romancı Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un, güzel ve genç bir kızla canavara dönüşmüş bir prensin aşk hikayesi masalına dayanır. Belle isimli genç kız, babasıyla yolculuk yaparken yolunu kaybeder. Lanetli bir şatonun önüne gelen baba-kız, çirkin yaratık Belle tarafından alıkonur. Olaylar bundan sonra farklı bir seyre girer ve Belle yaratığın tüm sırlarını öğrenmeye başlar.

 

18. Gün Doğmadan (1995) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Geceyarısından Önce ve Gün Batmadan serilerinin ilki olan ve ilk görüşte aşkı sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt olan Gün Doğmadan’da, yirmili yaşlarında olan Jesse ve Celine’in tutku dolu aşk hikayesi anlatılır. Trende tesadüfen tanışan genç çift, hiç ummadıkları bir zaman ve yerde birbirlerine aşık olurlar. Gerisi mi? Mutlaka izleyin.

 

17. Prenses Gelin (1987) IMDB Puanı: 8.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Hayali bir ülkenin çiftliğinde yaşayan Buttercup, çiftlikte çalışanlardan bir gence aşık olur. Buttercup’a olan aşkından dolayı yaşadığı yeri terk eden Westley, bir gemiye atlar. Ancak yolculuk sırasında gemi, korsanların saldırısına uğrar ve iki aşığı birbirinden ayırır. Westley’in öldüğünü düşünen Buttercup, bir prensle evlenmek zorunda kalır ve bundan sonra hayatı ummadığı şekilde değişir.

 

16. Sil Baştan (2004) IMDB Puanı: 8.4

Haber ile ilgili metin girin!.

Joel Barish, iki yıl beraberlik yaşadığı sevgilisi hakkında şaşırtan bir haber alır. Eski sevgili, hatıralarını sildiriyordur. Barish, eski sevgilisine ilişkilerin tamamen hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışır. Ancak bu mümkün değildir. Bunun üzerine sinirlenen adam, aynı programı kendi de uygulamaya karar verir.

 

15. 50 First Dates (2004) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Henry Roth, bir soğuk deniz canlıları veterineridir ve öte yandan çapkın bir adamdır. Hayali de, Alaska’ya giderek morsların sualtı yaşamını incelemektir. Bir gün teknesinde bir talihsizlik yaşar ve kendini bir kadefe bulur. Burada Henry’nin bakışlarının radarına güzel bir kadın olan Lucy Whitmore girecektir.  

 

14. Amelie (2001) IMDB Puanı: 8.3

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir Fransız filmi olan Amelie, sevgi ve hayat dolu genç bir kadın olan Amelie’nin hikayesini konu alıyor. Anne ve babasını kaybettikten sonra kendini başkalarının hayatlarını düzeltmeye adayan Amelie, bir gün kendi yalnızlığının farkına varır. Bu fark edişten sonra tanışacağı genç bir adam, Amelie’nin kalbini çalar ve olaylar bundan sonra daha da keyiflenir.

 

13. Aşk, Şimdi (2012) IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Lösemi hastalığına yakalandıktan sonra tedavi olan ve iyileşemeyeceği söylenen Tessa, çaresizlik içinde ölümü kabullenir. Ölmeden önce yapılacaklar listesi çıkararak, son günlerinin tadını çıkarmaya karar veren Tessa’nın hikayesi, eminiz hepinizi çok duygulandıracak.

 

12. Issız Adam (2008) IMDB Puanı: 6.7

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir Çağan Irmak filmi olan Issız Adam, yalnızlığa alışmış ve birine bağlanmak istemeyen Alper’in, Ada isimli genç ve güzel bir kadınla yaşadığı kısa süreli bir aşk hikayesini beyaz perdeye aktarıyor. Bu aşk her ne kadar kısa ömürlü olsa da, her ikisinin de hayatlarında derin izler bırakır.

 

11. Aşkın Çekimi (2016) IMDB Puanı: 6.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

2. Dünya Savaşı sırasında ABD ve İngiltere İstihbarat Bakanlıkları, insanlara motivasyon kazandırmak için Dunkirk Tahliyesi’nden kurtarılan askerlerin hikayesini konu alan bir film çekmektedir. Bu sırada sekreterliğe başvuran Catrin isimli kadın işe alınır ve kendisini bu filmin senaryo ekibinde bulur.

 

10. Casablanca (1942) IMDB Puanı: 8.5

 

Haber ile ilgili metin girin!.

2. Dünya Savaşı döneminde geçen Casablanca’da, bir intikam işlenir. Çek direniş örgütünün lideri olan Victor Lazlow, Alman toplama kampından kaçar ve Casablanca’ya ulaşır. ABD’ye kaçmak için gece klübü sahibi Rick’ten pasaport alma amacındadır. Ancak Rick, Viktor’un yakalanması için uğraşır çünkü Viktor, karısı Lisa’nın büyük aşkıdır.

 

9. Aşk Tesadüfleri Sever (2011) IMDB Puanı: 7.2

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin’in başrollerini paylaştığı Aşk Tesadüfleri Sever filminde, Özgür ve Deniz’in aşk hikayesi anlatılıyor.  Çocuk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçiren ikilinin aşkları, yıllar sonra yeniden kaldığı yerden başlar.

 

8. Ghost (1990) IMDB Puanı: 7.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Fantastik bir aşk hikayesini beyaz perdeye aktaran Ghost’ta; New Yorklu bir çift olan Molly ve Sam’in yaşamı, Sam’in bir serseri tarafından bıçaklanarak öldürülmesiyle değişir. Artık bir hayalet olan Sam, canlılarla iletişim kurma yolunun bir medyumdan geçtiğini anlar ve enteresan bir medyumla tanışarak bu amacına ulaşmaya çalışır.

 

7. Kelebeğin Rüyası (2013) IMDB Puanı: 7.7

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Film, Zonguldak’ta hayatlarını sürdüren iki genç şair Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun hikayesini anlatıyor. Memurluk görevine devam eden şairler, edebiyat ve şiirle günlerini geçirirler. Ancak bir gün Zonguldak’a Belediye Başkanı’nın kızı Suzan geri gelir ve iki gencin şiire olan sevgisi ve inancı farklı bir boyut almaya başlar.

 

6. La La Land (2016) IMDB Puanı: 8.1

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Sebastian ve Mia, sanata aşık iki gençtir. Sebastian geleneksel jaz çalan bir kulüp açmak isterken, Mia ise oyuncu olma hayalindedir. Bu iki tutkulu insan, bir gün Los Angeles trafiğinde karşılaşır ve o günden sonra hayatlarında birçok şey değişmeye başlar. Birbirlerine duydukları aşk, onları hayallerinden vazgeçirmeye kadar götürecektir.  

 

5. Senden Önce Ben (2016) IMDB Puanı: 7.4

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Jojo Moyes’in romanından uyarlanan Senden Önce Ben, tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürmek zorunda olan genç bir adamın hikayesini anlatıyor. Genç adam, bakıcı olarak kasabalı genç bir kadını yanına alır ve aslında ilk zamanlar birbirlerinden hoşlanmazlar. Ancak ikili arasındaki farklılıklar onları daha da yakınlaştırır ve zamanla birbirlerine aşık olurlar.

 

4. PS: I Love You (2007) IMDB Puanı: 7.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Oldukça duygulandıran bir film olan PS: I Love You’da Holly, kocası Gerry’e son derece bağlı olan bir kadındır. Bir gün Gery, ölümcül hastalığa yakalanır ve öldükten sonra karısının hayatını kolaylaştırmak ister. Bunun için ölmeden önce bir dizi mektup yazar ve Holly bu sayede hayatına devam etmeyi öğrenir.

 

3. Sing Street (2016) IMDB Puanı: 7.9

Haber ile ilgili metin girin!.

Sorunlu bir çocuk olan Conor, yeni okuluna uyum sağlarken zorluklar yaşamaktadır. Öte yandan ailesiyle de iyi geçinemiyordur. Bir gün okuluna yakın bir yerde Raphia’yı görür ve ondan çok hoşlanır. Raphia’nın gözüne girmek için bir müzik grubu kurmaya karar verir. Bazı zorluklar yaşasalar da, iyi işler çıkarmaya başlarlar ve Conor, sonunda amacına ulaşır.

 

2. Titanic (1997) IMDB Puanı: 7.8

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Gerçek bir trajediden uyarlanan Titanic, Titanic faciasını konu alıyor. Titanic adı verilen düşler gemisinde yolculuk yapan Jack ve Rose, gemide karşılarak birbirlerine aşık olurlar. Ancak Rose, bu sırada nişanlıdır ve Jack ise fakir bir adamdır. Bu devasa gemi, yola çıktıktan 4.5 gün sonra bir buz dağına çarpar ve 2 saat 42 dakika süren suya gömülme hikayesi başlar. Tabii Jack ve Rose’un birbirlerine olan aşkı hep devam eder.

 

1.Annie Hall (1977) IMDB Puanı: 8.0

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

Bir Woddy Allen filmi olan Annie Hall, New York’ta geçiyor. Komedyen Alvy Singer ile ünlü şarkıcı Annie Hall’un ilişkisini anlatan filmde, Alvy’nin, Annie ile olan ilişkisinin neden sonlandığını sorgulaması anlatılıyor.

Menuler: 774 775 776 780 777 778 779 788 789