Elton John'un hayatı beyaz perdede

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2019 11:22 | Değiştirme Tarihi: 17.03.2019 11:22

Pop müzik efsanesi Elton John’ın hayatı "Rocketman" ile beyaz perdeye taşınıyor. Taron Egerton’ın Elton John’ın gençliğini canlandırdığı film Türkiye'de 7 Haziran'da vizyona girecek.

Sinemaseverler İngiliz müzik dünyasının efsanevi isimlerinden Elton John'ı bu yaz beyaz perdede izleyecek. "Rocketman" ismi ile 7 Haziran'da vizyona girece olan filmden Türkçe altyazılı yeni fragman yayınlandı. 

Senaryosunu 2000 yapımı Billy Elliot filmiyle Oscar adaylığı elde eden Lee Hall‘un yazdığı Rocketman’in yönetmen koltuğunda ise Dexter Fletcher oturuyor. Daha önceleri oyuncu kimliğiyle tanıdığımız Fletcher, son olarak  Bryan Singer'ın ayrılması sebebiyle Bohemian Rhapsody‘nin yönetmenliğini yapmıştı.

Elton John kimdir? Elton John hayat hikayesi...
Sir Elton Hercules John, veya doğum adıyla Reginald Kenneth Dwight (d. 25 Mart 1947, Londra), İngiliz pop/rock şarkıcısı, beste yazarı ve piyanist.

Müziğin dominantları arasında yer almış İngiliz sanatçı, 1970'lerden günümüze 450 milyondan fazla albüm 110 milyondan fazla single kopyası sattırarak gelmiş geçmiş en büyük şarkıcılar arasında yer almaktadır. Grammy, Akademi, Tony ve Altın Küre kazandığı ödüllerden sadece birkaçıdır. Grammy ödülünü tam beş kez kazanmıştır. Rolling Stone dergisi; onu gelmiş geçmiş en iyi 100 sanatçı arasında 49. sırada göstermiştir. 

John, Pin, Middlesex'te anneanne ve büyükbabasının yanında dünyaya geldi. Pinner County Grammar School'da 15 yaşında kadar eğitim gördü. Büyük bir müzik dehası olduğunu fark edene kadar babası ona bankerlik gibi çeşitli işlerde çalışması için yol gösterdi.

Elton John, piyanoya başladığında sadece 3 yaşındaydı. Annesi bu yeteneği farketse de sadece izlemekle yetindi. Zaten John'un ailesi de müzikal açıdan belli mevkilere sahiptiler. Babası ise bir askeri bandoda, yarı profesyonel olarak trompet çalıyordu.

Elton John başta müziğe her ne kadar ilgi duymasa da, sonunda piyanoya karşı dehalık derecesinde yeteneği sayesinde başta istemeden kariyerine atıldı. Ailesinin yönlendirmesiyle, önce çeşitli konservatuvarlarla işe başladı.

John, sadece 15 yaşındaydı ki, annesinin ve büyükbabasının isteğiyle bir barda, haftasonları için piyano çalmaya başladı. Burada türlü şarkıları repertuarına ekledi ve bir süre sonra arkadaşlarıyla beraber "Bluesology" adlı grubu kurdu. Ardından Eurovision'un ilk yıllarında İngiltere adına müsabakaya katıldı.

Elton John zamanla, uluslararası üne kavuştu. 1970'lerde çıkardığı albümlerle artık bir yıldız olmuştu. Elton John, bu dönemde John Lennon gibi ünlü sanatçılarla çalışmaya başladı.Ayrıca 90'larda Guns N' Roses ile konserlere çıkmış ve November Rain adlı şarkının piyanosunu çalmış ve Tupac ile Ghetto Gospel adlı şarkıyı seslendirmişlerdir.