Dünyayı etkisi altına almaya devam eden koronavirüs, vizyon filmlerinin takvimini nasıl değiştirdi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, sinema sektörünün takvimini de sekteye uğratmaya devam ediyor. Sinemaseverler ile buluşması beklenen filmler de vizyon tarihi ertelenenler karavanına ekleniyor. İşte, çekimleri askıya alınan ve vizyon tarihi ertelenen filmlerin listesi...

Yayınlanma Tarihi: 27.03.2020 10:24
Değiştirme Tarihi: 27.03.2020 10:33
Dünyayı etkisi altına almaya devam eden koronavirüs, vizyon filmlerinin takvimini nasıl değiştirdi?

Koronavirüs birçok sektörün kaderini baştan yazmaya devam ederken, sinema sektörü de bu zorlu süreçten nasibini alanlardan... Sosyal izolasyonun sağlanması amaçlanarak ertelenen festivaller; yerini kapanan sinemalara ve ertelenen vizyon filmlerine bırakmıştı.

Sürecin kontrol altına alınmasıyla birlikte, birçok yapımcı süreç içinde yeni vizyon tarihini öngöremediği için ise bundan sonraki vizyon tarihleri ile ilgili bir açıklamadı yapılmadı.

Saint Maud (Azize)

-Korku türündeki Saint Maud,  yani Türkçe adıyla "Azize", A24'ün elinde bulunuyordu ve şirket süresiz olarak vizyon tarihini erteleme kararı aldı. Ülkemizde 29 Mayıs'ta, yurt dışında 1 Nisan'da vizyondaki yerini alması planlanan filmin yeni tarihi bilinmiyor.

The Matrix 4

Daha önce The Batman ve Fantastic Beasts 3’nin prodüksiyonunu durduran Warner Bros., hazırlık aşamasındaki bir diğer büyük bütçeli yapımı olan The Matrix 4’un prodüksiyonunu da durdurdu. Heyecanla beklenen filmin çekimlerine Berlin’de devam ediliyordu. Filmin bundan sonraki süreci için ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Sessiz Bir Yer 2

 20 Mart'ta vizyona girmesi beklenen filmin dünya genelinde vizyon tarihini ertelendi. Yeni tarihi belirsizliğini koruyor.

Wonder Woman 1984

5 Haziran’da vizyona girmesi planlanan Wonder Woman 1984’ün vizyon tarihi 14 Ağustos’a ertelendi. Heyecanla beklenen Wonder Woman 1984 için yeni bir vizyon tarihi belirleyen stüdyo, diğer filmlerini süresiz olarak erteledi. Yeni Scooby Doo filmi "Scoob!" , James Wan imzalı Malignant ve müzikal türündeki In the Heights de Warner Bros'un süresiz ertelenen filmlerinden.

The Batman

Merakla beklenen film koronavirüs sebebiyle çekimlerini durduran filmler arasına katıldı. Yapım şirketi Warner Bros., The Batman filminin üretimini iki hafta boyunca durdurma kararı aldı. Londra'da çekimleri devam eden film setinin önce Liverpool'a taşınması planlansa da, gelişmelerle birlikte, bir süre film çekimine ara verilmesi gerekti.

No Time to Die (Ölmek İçin Zaman Yok)

Daniel Craig’in James Bond’a son kez hayat verdiği No Time to Die, koronavirüs sebebiyle ertelenen ilk büyük yapım oldu. 3 Nisan’da vizyona girmesi planlanan filmin vizyon tarihi kasım ayına ertelendi. 

Avatar 2

Avatar’ın devam filmlerinin Yeni Zelanda’da devam eden prodüksiyonuna koronavirüs nedeniyle süresiz olarak ara verildi. Avatar 2’nin 17 Aralık 2021’de vizyona girmesi planlanıyordu. Ancak bu durdurma kararının uzaması hâlinde daha önce defalarca ertelenen devam filminin bir kez daha ertelenmesi gerekecek gibi gözüküyor.

Jurassic World: Dominion

ABD’li yapım şirketi Universal da corona virüs sebebiyle çekimlerini durdurma kararı aldı. Buna göre Jurassic World: Dominion filminin seyri de merak konusu.

Peter Rabbit: Kaçak Tavşan (Peter Rabbit 2) 

Eski tarih: 27 Mart 2020 -Yeni tarih: 7 Ağustos 2020

Malazgirt 1071

Eski tarih: 13 Mart 2020 -Yeni tarih: 18 Eylül 2020

Müstakbel Damat

Eski tarih: 13 Mart 2020 -Yeni tarih: Belirsiz

Aslan: Hürkuş Kayıp Elmas

Eski tarih: 13 Mart 2020 Yeni tarih: Belirsiz

9 Kere Leyla

Eski tarih: 20 Mart 2020 -Yeni tarih: Belirsiz