Dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden biri olan IDFA, 297 filmi ücretsiz olarak yayınlandı

Dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden biri olan IDFA, 297 filmi ücretsiz olarak yayınlandı
Yayınlanma Tarihi: 17.03.2020 16:57
Değiştirme Tarihi: 17.03.2020 16:59

Amsterdam Belgesel Film Festivali, salgın nedeniyle 297 filmi ücretsiz olarak yayınlama kararı aldı, bu süreçte sinemaseverler için yeni fikirler artmaya devam ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle pek çok festival ve sinema etkinliği iptal edilirken, dünyanın dört bir yanında sinema salonları kapatılmak zorunda kaldı. 

Salgının yayılmasını engellemek adına insanların evlerinde kalmaları tavsiye edildiği için, sinema deneyiminin bir süreliğine askıya alınması film stüdyolarını ve festivalleri harekete geçirdi. 

Universal, Warner Bros., Disney gibi şirketler, filmlerinin VOD ve dijital platformlarda yayınlanma tarihlerini öne çekerken, Filmmor ve Documentarist gibi festivaller de, online gösterimler sayesinde salgın nedeniyle eve kapanmak zorunda kalan sinemaseverleri filmler ile buluşturdu.

Dünyanın en önemli belgesel film festivallerinden biri olan Amsterdam Belgesel Film Festivali (IDFA) ise, salgın nedeniyle insanların eve kapanmak zorunda kaldığı bu zorlu süreçte, festival tarihi boyunca gösterimi yapılan 297 filmi, internet sitesinde ücretsiz olarak yayınladı.

Filmlere, IDFA'nın kendi sitesindeki online film izleme panelinden erişim sağlanabiliyor.