Dikkat çeken araştırma: Netflix'te Türk yapımı seyreden yabancılar, Türk arkadaş edinmek istiyor

Netflix, 8 farklı ülkede Türkiye'ye yönelik bir araştırma yaptı. Yapılan kamuoyu araştırmasına göre Netflix'ten Türk yapımlarını izleyen kişiler, Türk kültürüne ve tarihine daha çok fazla ilgi duyuyor. Öte yandan Türk yapımlarını izleyen kişilerin, Türk arkadaş edinmek istediği de araştırmaya yansıyan ayrıntılardan biri. 

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2020 15:15
Değiştirme Tarihi: 07.10.2020 15:15
Dikkat çeken araştırma: Netflix'te Türk yapımı seyreden yabancılar, Türk arkadaş edinmek istiyor

Netflix, toplam nüfusları 2 milyarı aşan ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İsveç, Suudi Arabistan'da Türk yapımlarıyla ilgili araştırma yaptı. Araştırmanın konusu ise Netflix'te yer alan Türk yapımı dizi ve filmlerdi. 

Araştırmaya katılanlar ilk olarak 2 gruba ayrıldı. Gruplardan biri Netflix'teki Türk yapımlarını izleyenlerden, diğeri ise izlemeyenlerden oluşturuldu. Türk yapımlarını izleyen katılımcıların, Türkiye'ye olan ilgilerinin arttığı ve hatta Türk arkadaş edinmek istedikleri de araştırmaya yansıdı. 

Araştırmaya göre Netflix'te yayınlanan Türk yapımı içerikleri izleyen kullanıcıların yüzde 43'ü, Türklerle tanışmak, birlikte çalışmak, vakit geçirmek ve herhangi bir Türkle arkadaş olmak istiyor. Ancak bu oran, Netflix'teki Türk yapımları izlemeyen kullanıcılar cephesinde yüzde 28 olarak karşımıza çıkıyor. Yani Türk yapımı içerikleri izlemeyen Netflix kullanıcıları, Türkiye'ye o kadar da ilgi duymuyor.

Türkiye'de üretilen yapımları 190 ülkedeki 193 milyon üyesine taşıyan Netflix, geçtiğimiz Şubat ayında üyelerinin bu yapımlara daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlayacak bir adım atarak 'Made in Turkey' içerik koleksiyonunu hizmete sunmuştu. Netflix üyeleri, bu koleksiyona dünyanın her noktasından 'netflix.com/MadeInTurkey' adresine girerek ulaşabiliyor.

Netflix'in içerik kütüphanesinde, yabancı yapımların yanı sıra çok sayıda Türkçe içerik yer alıyor. Bu yapımlar arasında Hakan: Muhafız, Atiye, Aşk 101, Rise of Empires: Ottoman, Yarına Tek Bilet ve Exatlon Türkiye gibi çeşitli formatlardaki Netflix orijinal yapımlarına ek olarak Organize İşler: Sazan Sarmalı, Ezel, Leyla ile Mecnun, 7. Koğuştaki Mucize, Ayla, Diriliş: Ertuğrul, Arif v 216, Masum gibi sayısız lisanslı yapım da bulunuyor.

Kaynak: AA