Captain Marvel filminin müzikleri Türk besteciden

Captain Marvel filminin müzikleri Türk besteciden
Yayınlanma Tarihi: 06.03.2019 12:04 | Değiştirme Tarihi: 06.03.2019 12:04

Türk besteci Pınar Toprak, tüm dünyanın heyecanla beklediği ‘Captain Marvel’ filminin müziklerine imza attı. Marvel evreni tarihinde film müziği yapan ilk kadın besteci olan Toprak, Captain Marvel filminin Los Angeles’ta yapılan prömiyerine de katıldı.

Bundan önce “Krypton”, “Justice League” ve popüler video oyunu “Fortnite” için besteler hazırlamış olan Pınar Toprak, Marvel evreninin heyecanla beklenen ''Captain Marvel'' filmi için film müzikleri yaptı. 

Brie Larson, Gemma Chan ve Samuel L. Jackson ile selfie 
Pınar Toprak, filmin Los Angeles Dolby Tiyatrosu’nda yapılan galasına katılan isimlerden biriydi. Pınar Toprak ile beraber geceye Türk oyuncu Kerem Bürsin de katıldı. Hollywood’da 20 yıllık tecrübesi olan ve 40 filmin müziğinde imzası bulunan Pınar Toprak, galada filmin başrollerini paylaşan Brie Larson, Gemma Chan ve Samuel L. Jackson ile bol bol fotoğraf çekildi.

Marvel'a film müziği yapan ilk kadın besteci
Marvel Stüdyo tarihine film müziği yapan ilk kadın besteci olarak geçen Pınar Toprak, bu tarihi gecede çektiği fotoğraflardan birini sosyal medya hesabında paylaştı ve şu notu düştü: “Muhteşem bir geceydi. Birçok fotoğrafımız var ancak Samuel L. Jackson’ın çektiği selfiemiz burada dursun. Sabah uyanınca tüm bunların rüya olmadığına kendimi inandırdığımda diğerlerini de paylaşacağım.''

Pınar Toprak kimdir?
5 yaşındayken klasik müzik eğitimine başlayan Pınar Toprak, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra Amerika’ya gitti. İlk önce Boston’daki dünyanın en iyi müzik okullarından biri olarak kabul edilen Berklee College of Music’te film müziği ve bestecilik üzerine eğitim aldı.

Daha sonra Los Angeles’a taşınan Toprak, yine bu alanda yüksek lisans yaptı. Efsane besteci Hans Zimmer‘in kurduğu Remote Control Productions şirketinde çalışmaya başlayan Pınar Toprak, staj için girdiği şirkette kısa sürede Zimmer’in dikkatini çekti ve Microsoft’un ürettiği Xbox 360 video oyunu Ninety Nine Nights için müzik yazdı.

2010’da Richard Dreyfuss, Blythe Danner, Bruce Dern gibi isimlerin rol aldığı The Lightkeepers filmine yaptığı müzikle Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Birliği Ödülü kazandı. 2011 yapımı The Wind Gods belgeseliyle ise bu ödülü ikinci kez kazandı.