Çağatay Ulusoy’un “Koca Yusuf”taki partneri Jessica May olacak

Çağatay Ulusoy'un yeni filmi Koca Yusuf'taki partnerinin kim olduğu ortaya çıktı. Ulusoy, ünlü oyuncu Jessica May ile kamera karşısına geçecek. 

Yayınlanma Tarihi: 26.11.2019 11:23
Değiştirme Tarihi: 26.11.2019 11:23
Çağatay Ulusoy’un “Koca Yusuf”taki partneri Jessica May olacak

Yapımcılığını İhsan Karademir’in, yönetmenliğini ise Murat Saraçoğlu’nun üstlendiği “Koca Yusuf” filminin oyuncu kadrosu şekillenmeye başladı. Filmin kadrosuna son olarak Jessica May katıldı.

Çağatay Ulusoy filmde dünyaya ‘Deliormanlı Türk güreşçi’ olarak nam salan Koca Yusuf’u canlandıracak. JessicaMay de ‘Erika’ rolüyle ona eşlik edecek. Filmin çekimlerine mart ayında başlanması planlanıyor.

KOCA YUSUF KİMDİR? KOCA YUSUF HİKAYESİ

Koca Yusuf (Yusuf İsmail; 1857 - 4 Temmuz 1898), Deliormanlı Türk güreşçi.

Mindere çıkan ve grekoromen güreşi yapan ilk Türk pehlivanı olduğu sanılmaktadır. 1885 yılında Kırkpınar başpehlivanı olmuş; 1894 yılından itibaren Avrupa ve ABD'de devrin en ünlü güreşçileri ile güreşmiştir. 138 kilo sıkletindeki sporcu, 1.88 metre boyundaydı. ABD turnesinden ülkesine dönerken bir gemi kazasında yaşamını yitirdi.

Serbest güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, iri gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile "Koca" lakabını almıştır. Önceleri doğduğu köyden ötürü "Karalarlı Yusuf", sonra "Şumnulu Yusuf" olarak anılmış, 1896'dan itibaren çırağı "Erikli Mehmet"e "Küçük Yusuf" denilmeye başlanınca kendisine "Büyük Yusuf" denilmişti.

Dünyada “Terrible Turk” (Korkunç Türk) olarak tanındı. Kendisinden sonra başka Türk güreşçiler de bu unvanı kullandılar.

1900 yılında Rıza Tevfik 'Güreşte Avrupa Usulü ile Türk Usulü arasındaki Fark ve Müşahebet’ başlıklı yazısında kendisinden Koca Yusuf diye bahsedince yurtta bu isimle anılmaya başlanmıştır.