Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Bir Amerikan Efsanesi: Carroll Shelby

Bir Amerikan Efsanesi: Carroll Shelby

Kendi ismini verdiği markasıyla halen efsane otomobiller üretmeye devam eden Carroll Shelby hayata gözlerini yumdu.

14.05.2012 18:14

Kendi ismini verdiği markasıyla halen efsane otomobiller üretmeye devam eden Carroll Shelby hayata gözlerini yumdu. Shelby, Cobra ve GT 500 gibi modelleri otomobil piyasasına kazandırmıştı. Carroll Shelby, ikinci dünya savaşında Amerikan ordusunda görev aldıktan sonra yarış kariyerine başladı. Aston Martin ve Maserati adına yarışlara katılan Shelby, 1959 yılında 24 saatlik Le Mans yarışını kazandı. Ancak tam da bu yıl kalbinden bir problem yaşayan genç sürücü, yarış kariyerine bırakmak durumunda kaldı. Mercedes'in "Karanlık Güçleri"

Bunun üzerine otomobil piyasasının farklı bir kademesinde yer almaya karar veren CarrollShelby, Shelby American adını verdiği otomobil firmasını kurdu. İlk hamlesi de AC Motors Roadster modelini bir canavara çevirmek oldu. İngiltere’de üretilen bu küçük şasiyi ithal edip üzerine Ford V8 motor yerleştiren Shelby, böylece “Cobra” modelini yaratmış oldu. Sonraki yıllarda birçok yüksek performanslı model üreten Shelby American, halen Ford Mustang’i temel alan modelleri üretmeye devam ediyor.

Texas’ta tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman Carroll Shelby, 89 yaşındaydı. Shelby'nin efsanevi otomobillerini görmek için sonraki sayfalara devam edebilirsiniz.Resimleri görmek için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil