Berlin Film Festivali’nde yarışacak Türk filmi Kız Kardeşler'in fragmanı yayınlandı 

Berlin Film Festivali’nde yarışacak Türk filmi Kız Kardeşler'in fragmanı yayınlandı 
Yayınlanma Tarihi: 09.02.2019 20:01 | Değiştirme Tarihi: 09.02.2019 20:01

Bu yıl 69. Berlin Film Festivali’nin yarışma bölümüne seçilen Emin Alper imzalı Kız Kardeşler’in festival afişi ve teaserı bugünlerde yayınlandı.

11 Şubat Pazartesi günü Berlinale Palas’ta dünya prömiyerini yapacak olan Kız Kardeşler, 8 sene sonra Türkiye’den Berlinale ana yarışma bölümüne katılma başarısı gösteren ilk film oldu. 

7-17 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan festivalde Kız Kardeşler, usta oyuncu Juliette Binoche'un başkanlığındaki Altın Ayı jürisinin karşısına çıkacak.

Filmin teaser'ı şimdiden çok ses getirdi. Başrollerinde Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer’in yer aldığı film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.

Tepenin Ardı ve Abluka filmleriyle tanınan Emin Alper, Tolga Karaçelik'in Kelebekler filminde küçük bir rol de almıştı. Alper, Tepenin Ardı ile Berlin Film Festivali'nin Forum bölümünde Caligari Ödülü kazanmış; ikinci filmi Abluka ile ise Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü almıştı.

Emin Alper'in üçüncü uzun metraj filminin yapımcılığını Liman Film ve NuLook Production üstleniyor. Eurimages, Berlin Film Fonu (MBB), Hollanda Film Fonu (NFF) ve Yunanistan Film Merkezi (GFC) tarafından yapımda desteklenen filmin,  2019’da Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

Filmin festival afiş tasarımı Volkan Topkaya'ya ait.

Festivalin bu yılki ana yarışma kategorisinin diğer filmleri ise şöyle:

Der Boden unter den Füßen (The Ground Beneath My Feet), Avusturya, Marie Kreutzer

Der Goldene Handschuh (The Golden Glove), Almanya / Fransa, Fatih Akin

Grâce à dieu (By the Grace of God), Fransa, François Ozon

Ich war zuhause, aber (I Was at Home, but), Almanya, Sırbistan, Angela Schanelec

Kız Kardeşler (A Tale of Three Sisters), Türkiye / Almanya / Hollanda / Yunanistan, Emin Alper

Répertoire des villes disparues (Ghost Town Anthology), Kanada, Denis Côté