Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Apple Yine Memnun Edemedi

Apple Yine Memnun Edemedi

Dün kendi mali yılına göre 2013'ün ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Apple, beklentilerin üstünde sonuçlar elde etmiş.

01.02.2013 09:30

Dün kendi mali yılına göre 2013'ün ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Apple, beklentilerin üstünde sonuçlar elde etmiş. Geçtiğimiz günlerde Google çeyrek sonuçlarını açıkladığında elde ettiği 50 milyar dolar ciro göz kamaştırmıştı. 14 milyar dolarlık kâr da Google için gidişatın iyi olduğunu gösteriyordu. Nitekim analistler de Google'ın iyi bir dönem geçirdiğini tahmin etmişti. Ancak Apple için durum böyle değildi. Yılın ikinci yarısında hisse değeri 200 dolar düşüş gösteren firma, özellikle 2013 konusunda endişe yaratıyordu. Bugün kendi mali yılına göre 2013'ün ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan firma, tahminleri aşmayı başardı.

 

Apple, 2013'ün ilk çeyreğinde 54.5 milyar dolar ciro yapmış. Bu rakam Google'ın cirosuna oldukça yakın ve analistlerin beklentilerinin üzerinde. Apple'ın kârı ise 13.08 milyar dolar. Bu rakam da beklentilerin üzerinde olsa da geçtiğimiz yıla kıyasla fazla artış göstermemiş (2012'de 13.06 milyar dolar). Apple'ın gelirinin büyük kısmı yine iOS ailesinden geliyor. 47.8 milyon adet iPhone satan firma, beklenilenin aksine iPhone 5'in iyi sattığını gösteriyor. Özellikle ABD ve Çin pazarlarında iPhone satışları çok iyi durumda ve birçok pazar yükseliş gösteriyor. iPad satışları da ciddi biçimde yükselmiş. Bir yıl önce aynı dönemde 15.4 milyon, bir önceki çeyrekte 14 milyon satan iPad, 2013'ün ilk çeyreğinde 22.9 milyon adede ulaşmış. Fakat Apple iPad mini satışlarını ayrıca açıklamadı. Sadece bu dönemde 75 milyon iOS cihazı satılırken toplam iOS satışı ise 500 milyona ulaşmış. Mac ve iPod satışları ise yavaş düşüşüne devam ediyor. Bu çeyrekte 4.1 milyon Mac, 12.7 milyon iPod satılmış.  Bu konuyla ilgili gelen bir soruya Apple CEO'su Tim Cook, Mac satışlarındaki yavaşlığın yeni modellerin gecikmesine bağlı olduğunu söyledi. Apple, retina ekranlı modellerini satışa sunmakta biraz gecikmişti. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde yeni modellerle birlikte Mac satışlarının artması bekleniyor. Cook ayrıca iPad satışlarının da Mac'leri etkilediği görüşünde. Birçok kullanıcı Mac yerine iPad almayı tercih ediyormuş.

 

 Tim Cook, kötü geçmesi beklenen 2013 ile de ilgili üstü kapalı mesajlar verdi. Ürün serilerine çok güvendiklerini belirten Cook, yeni yılda piyasaya sürecekleri ürünler konusunda da içlerinin rahat olduğunu dile getiriyor. Fakat Apple sonuçları, borsayı yine de memnun etmedi. Rekor sonuçlara rağmen hisse değeri bir miktar düşen firma, özellikle düşen büyüme hızı ile soru işaretleri yaratıyor. Beklenti Apple'ın yeni bir ürün ailesi (Apple TV gibi) ya da uygun fiyatlı bir iPhone geliştirmesi. Bakalım Apple 2013'te bu beklentilere nasıl bir cevap verecek. Yeni iPhone Hakkında İlginç İddia   Yazıya ulaşmak için tıklayın
Yorumlar | 0
üye profil