Altın Portakal, festival heyecanına hazır!

Antalya Altın Portakal 26 Ekim'de sinemaseverlerle buluşuyor!

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2019 18:10
Değiştirme Tarihi: 22.10.2019 18:10
Altın Portakal, festival heyecanına hazır!

Bu yıl 56. kez gerçekleştirilecek olan Antalya Altın Portakal Film Festivali 26 Ekim tarihinde sinemaseverlerle buluşmaya başlayacak. "Öze Dönüş" temasını kullanarak Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisini geri getiren Altın Portakal, geleneklerine bu yıl yeniden sahip çıkıyor.

Direktörlüğünü Ahmet Boyacıoğlu'nun üstlendiği Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu Cumartesi günü öncelikle geleneksel kortejle, sonra da bir törenle açılışını yapacak. Törende, usta oyuncular Selma Güneri ve Ahmet Mekin'e Onur Ödülleri takdim edilecek. Can Kolukısa ise Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'ne ait olan Yıldırım Önal Anı Ödülü'nün sahibi olacak. Antalya Film Forum kapsamında Cahide Sonku Ödülü sahibine verilecekken, Altın Portakal Sinema Okulu isimli bir proje gerçekleştirilecek. Festivale 29 ülkeden 69 yönetmenin 66 filmi katılım sağlayacak. Altın Portakal'da filmlerin yönetmenlerine toplamda 1 milyon 437 bin 500 TL ödül verilecek.


Bu yıl #ÖzeDönüş temasıyla yola çıkan ve Altın Portakal adının yanı sıra Ulusal Yarışmalar’ına yeniden kavuşan festivalde 29 ülkeden, 69 yönetmenin, toplam 66 filmi gösterilecek.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal kategorisinde yarışacak olan filmler arasında; Kronoloji - Ali Aydın, Bozkır - Ali Özel, Ceviz Ağacı - Faysal Soysal, Küçük Şeyler - Kıvanç Sezer, Bilmemek - Leyla Yılmaz, Omar ve Biz - Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er, Topal Şükran'ın Maceraları - Onur Ünlü, Bina - Orçun Behram, Soluk - Özkan Yılmaz, Aşk, Büyü, Vs - Ümit Ünal bulunuyor. Kategorinin jüri başkanlığını usta yönetmen Zeki Demirkubuz üstleniyor. Jüri üyeleri arasında ise son olarak uluslararası bir başarı kazanmış olan Şahsiyet ve Türk İşi Dondurma'da izlediğimiz yetenekli oyuncu Şebnem Bozoklu; başarılı tiyatro ve sinema oyuncusu Mert Fırat; ödüllü film Kız Kardeşler'de iyi bir işe imza atan görüntü yönetmeni Emre Erkmen; usta yazar ve senarist Latife Tekin yer alıyor. Antalya Altın Portakal Ulusal Kısa Film jüri üyeleri arasında ise Wilhelm Faber, Tuğçe Altuğ ve Rezan Yeşilbaş yer alıyor. Dünya Sineması'ndan da Parasite, The Truth, Portrait of A Lady on Fire gibi birçok önemli film festivalde izleyicisiyle buluşacak.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl 26 Ekim ile 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. (Beyazperde)