Altın Koza’da törenler iptal

Altın Koza’da törenler iptal
Yayınlanma Tarihi: 09.09.2015 11:20 | Değiştirme Tarihi: 09.09.2015 11:20

Bu yıl 22.’si yapılacak olan Uluslararası Altın Koza Film Festivali açılış ve kapanış törenleri artan terör olayları dolayısıyla iptal edildi.

Bu yıl 14-20 Eylül 2015 tarihleri arasında 22.’si yapılacak olan Uluslararası Altın Koza Film Festivali açılış ve kapanış törenleri artan terör olayları dolayısıyla iptal edildi.

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festival programındaki değişiklikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, son günlerde hem şiddetini arttıran hem de hedef kitlesini genişleten bölücü terör olaylarının Türk milleti üzerindeki etkisinin Dağlıca baskını ve Iğdır’daki saldırı sonrası tahammülü mümkün olmayan, önlenemez bir boyuta taşındığını ifade ederek, böylesi bir infial ve yas ortamında “festival konser ve törenlerini” yapmanın söz konusu olamayacağını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını, milletin birliği ve vatanın bölünmez bütünlüğünü hedef alan PKK terör örgütünü lanetleyen Sözlü, saldırılarda vefat eden şehitlerimize rahmet, ailelerine başsağlığı, gazilerimize de şifa diledi.

 

Sözlü, açıklamasında şunları kaydetti:

 

“Hazırlıklarına bu heyecan ve niyetlerle başladığımız 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali için de, sinemanın toplumu hapsedildiği karanlıktan çıkaracak bir ışık huzmesi işlevi göreceği, sanat çevrelerinin bir nevi vizyon atölyesi olarak değerlendirebileceği dolu bir program öngörüyorduk. Ancak, son olarak Dağlıca ve Iğdır’da uğradığımız kalleş saldırı ve aldığımız yürek dağlayıcı şehit haberleri, Adana’yla bütünleşen Uluslararası Altın Koza Film Festivali için duyduğumuz coşku ve heyecandan geriye tarifsiz bir burukluk bıraktı. Bu koşullarda festivalin geleneksel açılış ve kapanış törenlerini, konser ve diğer faaliyetleri iptal etmeye karar verdik. Bu yıl Uluslararası Altın Koza Film Festivali sadece sinema boyutuyla dar kapsamlı olarak tören ve konserlere yer verilmeksizin devam edecektir. Her yıl düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ile bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması sonuçları değerli jüri üyelerimizin değerlendirmeleri sonucu basın yoluyla ilan edilecektir. Bu vesileyle, PKK terör örgütünün devletimizin varlığı ve evlatlarımızın canına kast eden alçak saldırılarını bir kez daha kınıyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gözyaşı kurumayan, ağlayan analarımız başta olmak üzere, ateş düşen bütün ocaklarımıza sabır diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.” (İHA)