Akademide 'Three Amigos' üstünlüğü: Cuarón, Iñárritu ve Del Toro 6'da 5 yaptı!

Akademide 'Three Amigos' üstünlüğü: Cuarón, Iñárritu ve Del Toro 6'da 5 yaptı!
Yayınlanma Tarihi: 27.02.2019 12:47 | Değiştirme Tarihi: 27.02.2019 12:47

''Three Amigos'' olarak anılan Meksikalı ünlü yönetmenler, 2014 yılından beri Oscar'ı yalnızca 1 kez kaptırdı. 2013 yılından beri ''En İyi Yönetmen'' dalında Oscar'a layık görülen isimler, son 6 yılda 5 kez ödülü Meksika'ya götürerek yeni bir ilke imza attılar.

Sinema dünyasının en başarılı yönetmenlerinden Alfonso Cuarón, Alejandro González Iñárritu ve Guillermo del Toro, Akademi Ödülleri'nde en çok duyulan isimler arasında yer alıyor. 2014 yılında Alfonso Cuaron'un 'Gravity' filmi ile başlayan bu gelenek devam eden senelerde diğer Meksikalı yönetmenler arasında sürdürüldü.

6 yıldır yalnızca 1 kez başka bir ülkenin yönetmenine kaptırılan ''En İyi Yönetmen'' ödülü bu sene Roma filmi ile yeniden Alfonso Cuaron'un oldu. Bu daldaki ödül yalnızca 2017 yılında La La Land filmi ile Amerika'lı yönetmen Damien Chazelle'in olmuştu. Damien Chazelle aynı zamanda ''Oscar alan en genç yönetmen'' unvanına sahip.

2014'te ödülün sahibi Alfonso Cuaron

2014 yılında Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un Gravity filmi ile ''En İyi Yönetmen'' ödülünü kazandı. Gravity filmi aynı gecede 7 dalda Oscar kazanarak Oscar tarihine adını yazdırdı. Gravity Yer Çekimi filmi 2014 yılında; En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Müzik,  En İyi Sinematografi, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Görsel Efekt ödüllerinin sahibi oldu.

2015 yılında Birdman ile Alejandro González Iñárritu

2014 yılının en sevilen filmlerinden Birdman ile Oscar'a aday olan Iñárritu, bu yıl içinde Oscar'ı evine götüren isim oldu. Hem ‘En Özgün Senaryo’ hem de ‘En iyi film’ ödüllerinin de sahibi olan film, Hollywood’da parlak bir kariyeri olan 50’lili yaşlarda hala ünlü ve başarılı bir oyuncu olarak kalmak isteyen Riggan Birdman'in hayatını konu alıyor. 

2016 yılında ödül ''Diriliş'' ile yeniden Iñárritu'nun 

Birdman başarısının ardından 2016 yılında Leonardo Di Caprio'nun başrolünde yer aldığı Diriliş The Revenant filmi, Innaritu'ya ikinci ''En İyi Yönetmen'' Oscar'ını getirdi. Leonardı Di Caprio'nun da yıllar süren şanssızlığını kırarak ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülünü kazandığı gece Oscar tarihinin en önemli gecelerinden biri olarak anıldı. 

2018 yılında ödülü ''Suyun Sesi'' ile Del Toro kazandı 

2018 yılı akademi ödüllerinde ödülleri toplayan film ise Suyun Sesi Shape of Water oldu. ''En İyi Film'' , ''En İyi Film Müziği'' ve ''En İyi Yapım Tasarımı'' ödüllerine layık görülen film geceye adeta damga vurdu. Suyun Sesi filmi ile  ''En İyi Yönetmen'' ödülüne layık görülen Guillermo del Toro ise, bu son 6 yıl içinde ödülü evine götüren 3. Meksikalı yönetmen oldu. 

2019 yılında Roma ile yeniden Cuaron 

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 91. Akademi ödüllerinde ''En İyi Yönetmen'' ödülü tekrar Meksika'ya gitti. Alfonso Cuaron'un aldığı ödül ile akademinin ''En İyi Yönetmen'' unvanı son 6 yılda 5 kez Meksika'lı yönetmenlerin oldu. Cuaron'un siyah beyaz filmi Roma evine üç Oscar ile döndü. 

Türk İşi Dondurma: Avrupa Prömiyer'i Londra’da

Türk İşi Dondurma’nın Avrupa prömiyer’i, “Türk Filmleri Haftası” kapsamında Londra’da yapılacak. 24-30 Nisan tarihleri arasında, bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğin ‘açılış filmi’ olarak 28 Nisan tarihinde tüm sinemaseverlerle buluşacak

Game of Thrones 6. sezon senaryosu sızdı!

Efsanevi dizi Game of Thrones'un final sezonu olacak olan 6.sezon bölümleri için geri sayım başladı. Birbirinden şaşırtıcı olaylara sahne olacağa benzeyen yeni sezon hakkında herkesten önce haberdar olmak için sızan senaryoya göz atmak isteyebilirsiniz

Yeni Star Wars filmi hakkında ilk ipuçları

Game of Thrones dizisinin yaratıcıları olan David Benioff ve D.B. Weiss tarafından hazırlanan yeni Star Wars filmi Sith dönemi olarak da bilinen Old Republic döneminde geçebilir. Yeni bir üçlemenin ilk parçası olacağı düşünülen filmin prodüksiyonuna bu sonbaharda başlanması bekleniyor.

Ali Sunal'lı "Hareket Sekiz"in çekimleri başlıyor!

Uluslararası polisiye ve komedi filmi Hareket Sekiz'in çekimleri başlıyor.