Ahmet Kaya'nın hayatını konu edinen ve hayatından kesitler veren "İki Gözüm Ahmet" filminden sıcak gelişme!

X Yapım'ın çekimlerinin tamamlaması ardından vizyon tarihi için geri sayım başlatan ve Ahmet Kaya'nın hayatını konu alan "İki Gözüm Ahmet" filmi, Ahmet Kaya'nın varislerinin talebi üzerine mahkemeye taşınmış, filmin gösterime girmemesi için yapım şirketi ile uzun bir hukuki süreç yürütülmüştü. Mahkemeden çıkan son karar ise, filmin vizyona girebileceği yönünde oldu. İşte haberin detayları...

Yayınlanma Tarihi: 20.04.2020 15:27
Değiştirme Tarihi: 20.04.2020 15:27
Ahmet Kaya'nın hayatını konu edinen ve hayatından kesitler veren 'İki Gözüm Ahmet' filminden sıcak gelişme!

7 Şubat'ta vizyona girmesi beklenen "İki Gözüm Ahmet" filmi için; Ahmet Kaya'nın varislerinin talebi üzerine, kendilerinden izin alınmadan çekilmesi sebebiyle İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından ihtiyati tedbir kararı alınmıştı. 

Filmin yapımcılarının karara itirazları sonucu 7 Şubat günü görülen davada hakim kararında bir değişiklik yapmayarak ihtiyati tedbir kararının devamına hükmetmiş ve film gösterime girememişti. Böylece filmin mahkeme süreci bir üst mahkemeye taşınmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne yapılan istinaf başvurusu yaklaşık iki buçuk ay sonra sonuçlandı ve Yüksek Mahkeme, X Yapımın itirazını haklı bularak tedbir kararını kaldırdı. 'İki Gözüm Ahmet'in gösterime girmemesi için hiçbir sebep kalmamış oldu.

X Yapım'ın avukatı C.Volkan Yolcu ise şu açıklamayı yaptı:

"Bildiğiniz üzere yapımcı firma X Yapım'ın ve onlarca sinema emekçisinin aylar süren emeği sonucu çekilen 'İki Gözüm Ahmet' filminin gösterimi, vizyona girmesine çok az bir süre kala, fragmanlarının yayınlandığı, afişlerinin asıldığı, gala gösterimlerinin ilân edildiği günde İstanbul 26. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı ihtiyati tedbir kararı neticesinde, kişilik haklarına saldırı içerebileceği gerekçesi ile durdurulmuştur. Filmden tek bir kare izlemeden 'ne olursa olsun engelleneceğini' dile getiren mirasçıların kişilik haklarına saldırı iddialarının yanlış olduğunu, hiçbir şekilde Ahmet Kaya'nın ve mirasçılarının kişilik haklarına bir saldırının söz konusu olmadığını, hiçbir masraftan kaçınılmadan büyük bütçeler aktarılarak üretilen bir sinema filmi olduğunu, herhangi bir telif hakkı ihlâli olmadığını her mecrada dile getirdik. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne yaptığımız istinaf başvurusu yaklaşık üç ay sonra sonuçlanmış ve Yüksek Mahkeme itirazımızı haklı bularak tedbir kararını kaldırmıştır."