8. Boğaziçi Film Festivali başvuruları başladı! 8. Boğaziçi Film Festivali ne zaman? İşte, son başvuru tarihi!

Boğaziçi Film Festivali'nin tarihi belli oldu, başvurular için geri sayım başladı! Her yıl Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festivalin detayları ilgilileri ile paylaşıldı. 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında ulusal uzun metraj, ulusal kısa kurmaca ve belgesel yarışmaları ile festivalin film geliştirme platformu olarak bilinen Bosphorus Film Lab’e başvurular başladı. Peki,  8. Boğaziçi Film Festivali ne zaman olacak? Son başvuru tarihi ne zaman? Boğaziçi Film Festivali'nde bu yıl ödül ne olacak? Detaylar haberimizde...

Yayınlanma Tarihi: 03.08.2020 10:06
Değiştirme Tarihi: 03.08.2020 10:06
8. Boğaziçi Film Festivali başvuruları başladı! 8. Boğaziçi Film Festivali ne zaman? İşte, son başvuru tarihi!

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ve TRT’nin Kurumsal İş Ortaklığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenmesi planlanan 8. Boğaziçi Film Festivali kapsamında açılan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Bosphorus Film Lab başvuruları için geri sayım başladı! 8. Boğaziçi Film Festivali'ne dair merak edilenleri sizler için derledik... İşte detaylar! 

 

8. Boğaziçi Film Festivali Ne Zaman?

8. Boğaziçi Film Festivali'nin ne zaman olduğu sinemaseverler tarafından merak edilmeye başladı! 23-30 Ekim tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek film festivalinin bu yıl da oldukça ilgi göreceği öngörülüyor. 

 

Haber ile ilgili metin girin!.

 

8. Boğaziçi Film Festivali Başvuruları Ne Zaman?

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Bosphorus Film Lab başvuruları için belirlenen son başvuru tarihi 4 Eylül 2020.

Festival kapsamında düzenlenecek tüm kategorilerin yönetmeliklerine ve başvuru sayfasına Boğaziçi Film Festivali'nin kendi web sitesi üzerinden ulaşabilir, detayları inceleyebilirsiniz.

 

8. Boğaziçi Film Festivali Ödülleri Bu Yıl Nasıl Olacak?

8. Boğaziçi Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Kategorisi'nde en iyi filme 100.000 TL ödül verilmesi planlanırken; yarışmada  En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi ve En İyi Kurgu olmak üzere farklı kategorilerde de ödüller sahiplerini bulacak. Kategori ödüllerine ek olarak; ulusal yarışmada Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından birinci veya ikinci filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten yapımcılara ise bağımsız sinemayı desteklemek amacıyla 10.000 TL’lik FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü verillecek.

Ulusal Kısa Kurmaca Film ve Ulusal Kısa Belgesel Film olmak üzere iki kategoride sonuçlanacak yarışmada, "kurmaca, animasyon ve deneysel" türündeki filmlerin yarışacağı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda en iyi film ödülü 10.000 TL olurken; Ulusal Kısa Belgesel Film Yarışması’nda da en iyi filme 10.000 TL para ödülü verilecek.

Festivalin yarışmalı kısa bölümlerinde yer alan tüm filmler aynı zamanda 25.000 TL’lik Ahmet Uluçay Büyük Ödülü için de aday olurken; aralarından biri 25.000 TL'nin sahibi olacak.

TRT’nin kurumsal iş ortaklığıyla düzenlenen ve Türk sinemasında filmlerin gelişmesine katkı sağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destek sunabilmek amacıyla gerçekleşen Bosphorus Film Lab’e yapım ya da fikir aşamasındaki film projeleri katılabilecek.

Pitching Platformu’nda yarışan bir proje TRT Ortak Yapım Ödülü’nü alırken; bir proje de Postbıyık Renk Düzenleme Ödülü’nün sahibi olacak. Work in Progress kapsamında yer alan projeler de 25.0000 TL’lik T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü ile CGV Mars Dağıtım Ödülü için sunumlarını gerçekleştirecek.