50'den fazla filme ev sahipliği yapacak “Uluslararası Göç Filmleri Festivali" tarihi ve detayları...

Gaziantep'te düzenlenmesi planlanan fakat tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebi ile ertelenen, dünyanın en geniş kapsamlı tematik film festivali olması planlanan "Uluslararası Göç Film Festivali" için hazırlıklar tamamlandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nın İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen kapsamlı festivalin sektörel konuklara, sinema profesyonellerine ve uzman isimlere kapısını açarak 50'den fazla filme ev sahipliği yapacağı festivalin detayları sinemaseverlere duyuruldu. Peki festival kapsamında neler var? Uluslararası Göç Filmleri Festivali ne zaman? Detaylar haberimizde...

Yayınlanma Tarihi: 29.05.2020 17:00
Değiştirme Tarihi: 29.05.2020 17:03
50'den fazla filme ev sahipliği yapacak “Uluslararası Göç Filmleri Festivali' tarihi ve detayları...

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da katkı sağladığı festivalin 14-21 Haziran tarihlerinde online olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Gereken tüm hazırlıkların tamamlandığı Uluslarası Göç Film Festivali'nin 50'den fazla filme ev sahipliği yapacağı, dünyanın dört bir tarafından ünlü isimler ile tecrübe paylaşımları gerçekleştireceği, sınırlı sayıda kişinin katılımında yönetmen ve oyuncu deneyimlerinin aktarılacağı özel Masterclass etkinliklerinin hayata geçirileceği festivalde, festival süresince, yine alanında uzman isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla paneller düzenlenecek.

Göç ve medeniyet teması barındıran 50’den fazla filmin gösterileceği festivalin; yerli ve yabancı yüzlerce sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ile akademisyenleri ağırlaması planlanıyor.


 İnsanlığın ortak kaderi olan "göç" olgusunun medeniyete katkılarının da ele alınacağı festivalde, film gösterimleri normal bir festivaldeki gibi, takvimi önceden açıklanacak şekilde gerçekleşecek. Beyazperdenin önde gelen uluslararası ve ulusal ustalarının yer alacağı jüri, en iyi film ve senaryoları belirlemek için toplanacak. Dünyada ve Türkiye’de son 5 yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş film ve senaryolara yarışmalar sonrası toplam 26 bin Avro ödül verilecek.

Göçün kültürel etkileri masaya yatırılırken; Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj olmak üzere iki kategoride yarışacak filmler, yarışma sonunda; ‘En İyi Uzun Metraj Film’ 15 bin Avro, En İyi Kısa Metraj Film’ ile ‘İlham Verici Senaryo’ 5 bin Avro para ödülü ile sahiplerini bulacak. Ayrıca, Aynı Gemi- Same Boat adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da yine birinciye bin Avro ödül verilecek.

2011 yılından günümüze kadar, maruz kaldıkları insanlık dışı koşullar sebebiyle doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan milyonlarca göçmene kucak açan ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenen festival, insanlığın gündeminden hiç düşmeyen "göç" olgusuna ayna tutmayı amaçlıyor.