Yusuf Can Güçtekin Şanlıurfa mutfağı lezzetlerini tanıttı

Şanlıurfa mutfağının birbirinden özel lezzetlere sahip olduğunu belirten Sembol Ocakbaşı’nın Sahibi Yusuf Can Güçtekin, Şanlıurfa lezzetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu: “Türk mutfağının birbirinden özel lezzetlere sahip olduğunu biliyoruz. Çok özel kebaplar, salatalar, tatlılar; geleneksel Türk mutfağının zenginleşmesini sağlıyor. Şanlıurfa mutfağı da zengin lezzetleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Sembol Ocakbaşı ile bu lezzetleri geniş bir kesime ulaştırmak istedik!” 

Yayınlanma Tarihi: 24.05.2022 18:39
Değiştirme Tarihi: 24.05.2022 18:39
Yusuf Can Güçtekin Şanlıurfa mutfağı lezzetlerini tanıttı

Köklerini Urfa’dan alan Sembol Ocakbaşı, İstanbul’da da şubelere sahip. Birbirinden özel lezzetleri Türkiye’nin farklı noktalarına ulaştırmak istediklerini belirten Yusuf Can Güçtekin, konuyla ilgili açıklamalarında şu sözlere yer verdi: “Şanlıurfa’nın lezzetlerini saymakla bitiremeyiz. Bostana salatası, çiğ köfte, aya köftesi; bunlardan yalnızca bazıları. Urfa’da kebapçılara gittiğinizde kesinlikle Bostana salatası sizlere sunulur. Biber, soğan, domates, salatalık, semizotu, nane ve nar suyu ile yapılan salata; nar suyundan gelen lezzet ile misafirleri büyülüyor. Bostana salatasının, Urfa’nın en özel salatalarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz.”

“Çiğ Köfte Urfa Dışında da Beğeniliyor”

Türkiye’nin tamamına mâl olan çiğ köfte ile ilgili de açıklamada bulunan Yusuf Can Güçtekin, “Şehir içerisinde her köşe başında çiğ köfte yapan restoranlara rastlarsınız. Urfa çiğ köftesi temel olarak bulgur, et, isot, yağ gibi malzemelerle hazırlanıyor. Baharat ve yeşillikler ile bahsi geçen malzemeler uzun süre yoğuruluyor. Yoğurma sonrasında bulgur, adeta pişerek muhteşem bir lezzet meydana geliyor. Urfa’nın çok özel lezzetlerinden biri olan çiğ köftenin, Urfa dışında da kendisini tanıttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.” ifadelerinde bulundu.

“Aya Köftesi Oldukça Lezzetli Bir Yemek”

Urfa’nın dikkat çeken lezzetlerinden bir diğerinin de Aya köftesi olduğunu belirten Yusuf Can Güçtekin, konuyla ilgili açıklamalarını şu sözlerle noktaladı: “Kıyma, bulgur, un, isot ve farklı baharatlar bir araya gelerek yoğurulur ve kızartma işlemi yapılır. Çıtır çıtır olan bu lezzet, birçok kişinin ilgisini çekiyor. Aya köftesinin, Urfa dışında da ön plana çıktığını ve pek çok kişi tarafından beğenildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Çok özel bir hazırlanma süreci sonrasında misafirlerimize sunduğumuz Aya köftesi, restoranımızın dikkat çeken lezzetleri arasında yer alıyor. Biz de bu lezzeti misafirlerimize sunmaktan dolayı çok mutluyuz.”
 

İlgili Sayfalar: Sağlık