Uzman isim uyardı! Ramazanda oruç tutarken bunları yapın

Diyetisyen Seda Sağbaş, Ramazan ayının başlasına birkaç gün kala oruç tutacak kişiler için çok önemli tavsiyelerde bulundu. Özellikle iftarda ve sahurda neler tüketilmesi gerektiğiyle ilgili konuşan Sağbaş, bu püf noktalarına dikkat çekti.

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2019 16:59
Değiştirme Tarihi: 03.05.2019 17:00

Sahurda nasıl beslenmeliyiz? Ne tok tutar? Hangi besinlerden uzak durmalıyız? 

Sahurda ana yemek yemeyin. Ana yemek yemek, gün içerisinde daha çok acıktararak tokluk hissini daha fazla hissetmenize neden olur. Ana yemekteki tuz, sizin su içme isteğinizi uyandırın. Ana yemek yerine kahvaltılık yemenizi öneriyorum. Yumurta, peynir yenebilir; tost yapılabilir. Haşlanmış yumurta çok uzun süre tok tutar. O yüzden ana yemek yerine kahvaltılık tercih etmenizi öneririm.

İftarda neler yemeliyiz?

İftarda en önemli kural su içmektir. İftarınızı su içerek açacaksınız 2 bardak su, yanına kuru kayısı olabilir, hurma olabilir. Ardından ramazanın vazgeçilmezi çorba. Herhangi bir çorba olabilir. Ama önemli olan çorba içtikten sonra ne yapacağız? Çorba içtikten sonra bir 10 dakika bekleyeceğiz. Çünkü çorba sonrası yemeğe geçerseniz, beyninize tokluk hissi gitmiyor. Kesinlikle protein ağırlıklı yemek yemelisiniz. Köfte olur, etli sebze yemeği olur, tavuk olur... Ana yemeğin ardından ufak bir ara öğün yapabilirsiniz ancak uyku vaktine yakın bir şey tüketmiyoruz. Orucunuzu açtıktan en fazla 1.5 saat sonra ara öğününüzü yapmış olun.

Uzun saatler vücut susuz kalacak. Nasıl dengeleyebiliriz?

Orucumu en az 2 bardak su ile açacağız. Yemeğimizi bitirdikten sonra su içmeye devam edeceğiz. Yani iftardan sahura kadar olan sürede en az 2 litre su içmemiz gerekiyor. Bu 2 litre de 10-12 bardak suya tekabül ediyor. İftarda en az 5 bardak su içmeliyiz. Yemekten sonra da 15'er dakikada bir bardak olmak üzere tüketmeliyiz. 

Tatlı ihtiyacımızı nasıl karşılayabiliriz?

Hepimizin canı tatlı istiyor ama tatlıyı fazla kaçırmamanızı öneriyorum. Çünkü ramazanda tüketilen tatlılar, şerbetli tatlılar oluyor. Şerbetli tatlılar su ihtiyacımızı daha çok artırıyor. İftardan sahura kadar olan süre az olduğu için yediğimiz tatlıyı sindiremiyoruz ve çok fazla susuyoruz. Bu su açlığı sahurdan sonra da devam ettiği için, gün içinde zorluk çekmemize neden olabiliyor. Bu nedenle daha çok sütlü tatlıları tercih etmeliyiz, sütlaç ve güllaç gibi. Zaten yaz ayları geliyor mevsim meyveleri yenebilir. 

Hurmadaki lifin tok tuttuğu söyleniyor. Bunu sahurda veya iftarda önerir misiniz?

Hurma, bol lifli çok faydalı, vitamin ve minaral açısından çok zengin. Hurmayı, orucumuzu açtığımız zaman 2 bardak su ile 2 tane hurma olacak şekilde öneriyorum. Hem kan şekerimizi dengeliyor, hem de toklumuğuzu gideriyor. Şeker ihtiyacı olarak ara öğün olarak tüketilebilir. Sahurda da öneriyorum iftarda da öneriyorum ama daha çok iftarda tüketilmeli.

Sahura kalkmadan yiyip yatmanın vücuda herhangi bir zararı olur mu?

Sahura kesinlikle kalkılmalı. Sahura kalkmadan iftar yapınca sadece 1 ana öğüne düşüyor. Bütün yiyemediğiniz her şeyi bir anda yiyip vücudunuzun dengesini bozuyorsunuz. Sahurda en azından 1 haşlanmış yumurta, biraz peynir yiyip yatabilirsiniz.