Uyku ve beslenme saç sağlığını ne kadar etkiler?

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, uyku ve beslenmenin saç sağlığı üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 23.07.2019 13:14
Değiştirme Tarihi: 23.07.2019 13:14
Uyku ve beslenme saç sağlığını ne kadar etkiler?

Sağlıklı bir yaşam tarzı için yedi ila sekiz saat kesintisiz uyku almak önemlidir. Uyku vücudun hormonları yeniden üretme, onarma ve dengeleme zamanıdır. Birçoğumuz işimize uykudan daha fazla önem veriyoruz ama bunun uzun vadede oldukça olumsuz etkileri olabilir. Ara sıra uyku kesintileri pek çok sorun yaratmazken, düzenli uyku eksikliği sizi obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi ciddi tıbbi durumlarda riske sokabilir ve hatta yaşam sürenizi kısaltır.

Uyku ve saç sağlığı

Uyku, vücudun onarmasını ve yenilenmesini ve saç büyümesini desteklemesinde önemli bir rol oynar. Uykusuzluk fiziksel ve duygusal sağlığınızı bozabilir. Saç, vücuttaki değişikliklere karşı çok hassastır ve bu gibi değişikliklerle saç dökülmesi meydana gelir.

Saç dökülmesini azaltmak için çeşitli haplar, tedaviler ve saç bakım ürünleri varken, herhangi bir tedaviden önce saç dökülmesinin kök nedenini belirlemek ve sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerinin işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek önemlidir. Çoğu durumda, saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri uyku eksikliğidir.

Saç büyümesi ayrıca travma, stres ve endişe, aile öyküsü, hormonal değişiklikler ve bazı ilaçların kullanımı gibi diğer faktörlerden de etkilenebilir.

Vücudunuz yeterince uyunmazsa zayıflar ve sağlığı korumak için besin maddelerini emmez, zayıf bir bağışıklık sistemi, saç hacminde ve parlaklık kaybı, saç derisi ve saç çizgisi boyunca saçların dağılmasıyla sonuçlanır.

Beslenme ve saç sağlığı

Beslenmeniz saçınızın sağlığı için son derece önemlidir ve günlük beslenmenizin büyümesi ve görünümü üzerindeki etkileri hafife alınmamalıdır.

Saçınız vücudunuzdaki en hızlı büyüyen ikinci hücrelere sahiptir, ilki ise bağırsak hücreleridir. Buna ek olarak, her zaman desteklenmesi gereken herhangi bir zamanda kafa derinizde büyüyen kabaca 120.000 saç kökü vardır. Bununla birlikte, saç büyümesini sürdürmenin en zorlu kısmı bu olabilir: saç hayati bir organ veya doku değildir ve bu vücudunuzun beslenme gereksinimlerine asla öncelik vermeyeceği anlamına gelir. Harcanabilir doğası nedeniyle, beslenme dengesizliği genellikle ilk önce aşırı saç dökülmesi şeklinde ortaya çıkar.

Saç ve saç derisi problemleri, beslenmenizdeki eksiklikten veya fazla miktarda besinden kaynaklanabilir ve bazı durumlarda sadece beslenme saç dökülmesinin nedeni olabilir. Örneğin, sık sık demir ve ferritin (depolanmış demir) eksikliğinin bir sonucu olarak saç dökülmesi görülür, ayrıca çok fazla A vitamini kaynaklı saç dökülmesini de görülür.

Bununla birlikte, birçok insanın sağlıklı olduğunu düşündüğü diyet şekilleri çoğu zaman optimum saç büyümesi, sağlık ve görünüm için gerekli tüm unsurları içermez. Bunlar, yalnızca minimum miktarda protein ve kalorili meyve, sebze ve salatalardan oluşan diyetleri içerir. Diyetler aynı zamanda, çok az karbonhidratlı veya hiç karbonhidrat içermeyen protein ve yağ bakımından yüksek diyetler içerir. Saç hücrelerinin yanı sıra vücudunuzdaki hücrelerin en iyi şekilde çalışması için protein, kompleks karbonhidrat, demir, vitamin ve mineral dengesi gerekir.

Kahvaltı ve öğle yemeği için, bir kısım kompleks karbonhidrat içeren herhangi bir primer proteinin (yani balık, tavuk, yağsız et veya 2 yumurta) bir kısmını dahil etmenizi öneririz. Örneğin, tam buğday ekmeği, patates (tenli), yulaf, arpa, kahverengi pirinç veya makarna.