Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, tüp mide ameliyatı ardından beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Yayınlanma Tarihi: 09.05.2017 17:00
Değiştirme Tarihi: 09.05.2017 17:00
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite ameliyatından sonra kişinin beslenmesi doktor ve diyetisyen tarafından ayrıntılı bir şekilde düzenlenir. Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen, tüp mide ameliyatı ardından beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
“Obezite tedavisinde tüp mide ameliyatı ile hastanın mide hacmi küçültülür, aynı zamanda açlık hissini harekete geçiren ghrelin hormonunun salgılandığı kısmı da alınır. Bu kişinin daha az yiyerek çabuk doymasını ve daha az acıkmasını sağlar. Bu sayede kişinin düzenli olarak kilo kaybetmesi sağlanır. Tüp mide ameliyatının ardından daha sağlıklı kilo verilebilmesi için kişinin beslenmesine dikkat etmesi gerekir.”

Ameliyattan sonra beslenme

“Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme için alanında uzman bir diyetisyenden destek alınır. Diyet listesi kişiye özel olarak planlanır. İlk 2 ay aşamalı olarak sıvı gıdıdan katı gıdaya geçiş sağlanır. Ameliyatın hemen ardından beslenmeye öncellikle sıvı gıdalarla başlanır. İlk aşamadan itibaren başta B12 vitamini olmak üzere vitamin ve protein takviyesine de başlanır. Tüketilen sıvı gıdaların yağlı ve kalorisi yüksek olmamalı. Tüp mide ameliyatında emilim değişmez, tükettiğiniz gıdayı mideniz tamamen sindirir. Vücudunuzun tekrar kilo almaması için yediğiniz yiyeceklerin kalori ve yağ oranının hesaplanması gerekir.”

Katı gıdalara geçiş 

“İlk hafta tamamen tanesiz sıvı gıda, 2. haftadan sonra püre haline getirilmiş gıdalarla beslenmesi sağlanır. Burada belirleyici olan kişinin kilosu ve ameliyattan önceki beslenme şeklidir. Erken dönemde kas yıkımının önüne geçmek için protein takviyesi yapmak gerekebilir. Ardından yavaş yavaş katı gıdalara geçilerek normal yeme düzenine geri dönülür.”

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığına geçilmeli

“Kişinin beslenme şekli diyetisyenler yeniden düzenlenerek sağlıklı beslenme sağlanır. Kalorisi düşük ve şekersiz içecekler içmesi tavsiye edilir. Karbonhidrat oranı yüksek, kremalı içeceklerden uzak durması sağlanır. Tüp mide ameliyatı sonrası yemeklerle beraber sıvı tüketilmemesi tavsiye edilir. Sıvılar yemeklerin mide tüpünden daha hızlı geçmesine neden olduğu için bulantı ya da ishale yol açabilir. Yemeğin üzerinden en az 30 dakika sonra su içilmesi gerekir. Katı gıdalara geçildiğinde ise yemeklerin çok çiğnenerek yavaş tüketilmesine dikkat edilmelidir. Katı gıdaların da yumuşak hatta ezilmiş olması ilk haftalarda çok önemlidir. “

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Çelen “Tüp mide ameliyatından sonra besinlerin miktarı azalacağı için vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyulur. Bu nedenle ameliyatın ardından günlük olarak vitamin ve mineral desteği verilir. Besleyici oranı yüksek, kalori ve yağ oranı düşük gıdalardan oluşan bir beslenme listesi hazırlanır. Bu listede kişinin sevdiği sebzelere, meyvelere ve diğer gıdalara ağırlık verilir. Diyetisyen ile birlikte hastanın severek tüketeceği ve sağlıklı bir şekilde besleneceği bir diyet listesi oluşturulur.”

 

İlgili Sayfalar: Sağlık